biyografi-otobiyografi
8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

annie ernaux'nun otobiyografisi. okuduğum en ilginç otobiyografilerden biriydi. yaşadıklarından değil de yazma biçiminden. fotoğraflar üzerinden ilerleyerek -kendinden ziyade- yaşadığı dönemin fransasını anlatıyor aslında.
fransa'nın ve avrupa'nın yakın tarihi hakkımda çok bilgili olmadığım için zaman zaman sıkıldığım oldu ama çoğu yerde herkesin kendini yakın hissedeceği meselelerden bahsediliyor. her toplumun çok benzer süreçlerden geçtiğini net bir şekilde görmeyi mümkün kılıyor kitap.
yazarın ilk okuduğum kitabı bu. hepsini okumaya niyetliyim bu yüzden nereden başlayayım diye araştırırken önce biyografisini okumak mantıklı geldi. diğer kitapları ile bir karşılaştırma yapamayacağım bu yüzden ama çok sevdiğim marquez'in anlatmak için yaşamak adlı otobiyografisinden aldığım tadı aldım.
bir kadın ve bir öğretmen olarak kitabın beni en çok etkileyen kısımları mesleği ve anne rolü üzerine düşüncelerini yazdığı kısımlar oldu. bazı şeyler değişmiyor işte. bazı şeyler de bilincimiz ne olursa olsun biyolojimize yenik düşüyor.
muhtemelen yazarın diğer kitaplarını okudukça bu kitabı çok daha iyi anlayacağım. ilk izlenim olarak yazarı çok sevdim, çok içten ve okuyana empati yaptırıyor. tavsiye ederim.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"seneler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim