asla inanmadığım zihniyettir kendileri benim için adaleti kendi tekellerine almak istiyorlardır bundan ötesi olamaz bence.
aslında uygulamadıktan sonra yönetim sisteminin adı adalet olsa şeriat olsa pasta çay börek olsa ne fark eder ki.
devamını gör...
devletlerin değil bireylerin dini olur kavramını kavrayamamış: kendi inancını tüm ülkeye empoze etmek isteyen, kendisininkinden başka inanca ve ya inançsızlığa saygısı olmayan insandır. değiştirilebilir, sorgulanabilir, üstüne kafa yorulanabilir bir ahlak anlayışı yerine değiştirilemez, o döneme gören yazılan kitabın dediklerini tüm ülkeye uygulamak ne kadar mantıklı olabilir?
devamını gör...
inananlar için bile yaradan'ın kelamı olmadığı bilindiği halde, islamda başlangıçta olmayıp sonra sonra türeyen ulema (ki bence ruhban)sınıfının kendi yaşadığı coğrafya ve dönemin koşullarına göre oluşturduğu hukuk kurallarını savunan zihniyet.
asıl mesele ise bu kuralları oluşturanların kendi aralarında dahi bir fikir birliği olmadığı için, her mezhebin, cemaatin, tarikatın kendine göre bir şeriat sistemi geliştirmesi. geliştirme derken gelişime açık falan da değil yani, belki 1000 yıl önce yazılmış ama eleştirilemez, sorgulanamaz, değiştirilemez. ben almayayım, siz önden buyurun lütfen.
devamını gör...
istedikleri verilmeli :konyanın etrafını duvar ve telle kapat içerde şeriat var özerksiniz de 2 hafta dayanırlarsa namussuzum. 2hafta sonra atatürk e dua ederler.
devamını gör...
şeriatın ne olduğunu bilmeyen zihniyettir.

şeriatın içerisinde o kadar oynanacak, esnetilecek ve birilerinin çıkarı için kullanılacak kural var ki akıllara zarar.
en basitinden tecavüze uğramış bir kadının şahidi yok ise kimseyi suçlayamaz. kimseden davacı olamaz. eğer tecavüz eden kişi durumu reddeder ise kadın hiçbir şey yapamaz.

ha şimdi diyebilirsiniz ki "çağ değişti. bilimsel veriler kullanalım."
böyle bir durum yok şeriat hükümlerinde. kadının eğer haklılığını kanıtlayacak "canlı" bir şahidi yok ise bilimsel veriler hava civa kalır.

daha bunun veraset sistemi var, toplumda davranış biçimi var, dinsel ritüeller ve uygulanması var, kılık kıyafet var.
tam tekmil şeriat gelse aynı gün herkes isyan eder.

bilmediğiniz şeyler hakkında "şeriat güzeldir" konuşması yapmamanızı rica ederim.
devamını gör...
oldukça mantıksız bir düşünce yapısıdır. şeriatın neler getireceğini bilmeyen kitledir. kendilerine güzel bir tavsiyede vermek isterim. yallah arabistan'a
devamını gör...
kendilerinin tam olarak neyi istediğini bilmediklerini düşündüğüm güruh. o kadar samimilerse gidip şeriatla yönetilen ülkelere yerleşebilirler. ama sirkülasyon genelde oralardan buralara, mümkünse buradan da batı'ya oluyor. aynı fakirlik övmek gibi. herkes fakirliği övüyor ama fakir olmaktan deli gibi korkuyor. oturdukları yerden pembe g**leriyle şeriat cart curt diyorlar.
devamını gör...
tamda ekonomik bozuklukların olduğu,market alışverişlerindeki okkalı zamların üzerine çok önemli bir gündemmiş gibi konuşmak bu konuları ne bilim çok saçma geliyor.emekliye, çalışana askeri ücretliye neler yapılıcak ,işsizlik sorunu çözülcek mi bunları konuşalım.o zihniyet de önce bunları konuşsun.şeriat falan kusura bakmasın hiç ciddiye alınmaz.
devamını gör...
sanki şeriat gelse her şey düzelecek mi, insanları istemediği bir kalıba sokmak ne kazandıracak kocaman hiçbir şey. bırakın bunları artıkta herkes istediği gibi yaşasın isteyen türban taksın, isteyen de açık giyinsin, isteyen ibadet etsin herkes hukuk kuralları çerçevesinde yaşadığı sürece hiç bir sıkıntı olmasın. bunlar kimi niye ilgilendiriyor anlamadım. şeriat hiçbir ülkede tüm sorunları çözmediği gibi burada da asla çözmeyecektir, keyfi uygulamaların yolunu açacaktır. ayrıca eğer şeriat isteyen kadınlar varsa bunda en büyük zararı sizler göreceksiniz haberiniz olsun, eğer toplumda sözünüzün geçerliliğini olmasını istiyorsanız zaten bu tür bir uygulamaya destek vermeye bile tenezzül etmemeniz gerekir.
devamını gör...
(bkz: bilgim yok ama fikrim var)
devamını gör...
son günlerde bu söylemlerin çoğalması, akıllara çeçenistanın siyasal islamcılık adı altında kadiri tarikatın hanedanını başa getirme mücadelesi ile şamil basayev gurubu ile çarışarak yıllarca kardeş kanı döken elebaşı kadiri tarikatı (ramazan kadirov)

allahın adaleti şeriat düzeni ile iran devrimi (humayni) humaynicilerin yaptığı katliamlar faili meçhullerin kopyası ile türkiye'den hizbullah adı altında terör örgütü yaratıldı.

şimdi getirilmek istenen şeriat düzenin adımları aslında çoktan atıldı, demosunu uyguluyorlar.
türkiye iran devrimi öncesi gibi, kartopu giderek büyüyor, bunlar bizleri ya araplaştıeacak yada yazmaktan bile sakındığım o ortamı sağlayacaklar.
devamını gör...
“kim allah’ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.“ maide-44
müslümanlığın gerektirdiği zihniyettir. gerek kuran’ın emrettiği gerek muhammed’in söyledikleri (hadisler) ve yaptıkları ile sabittir ki islam sadece insanlara değil topluma da karışırır. kendince ideal devlet düzenini kurar ve uygulanmasını şart kılar.

he iyi ki seküler müslümanlar var. yoksa bu tanımı giremiyor olabilirdim.
(bkz: mürtedin öldürülmesi)
devamını gör...
neyin ne olduğunu bilmeyen daha dinini bile bilmeyen kulaktan dolma güzellemerle hareket eden kimse. seküler kesime inat olsun diye isterler çoğunlukla. ama bu laik sisteme o kadar entegre olmuşlardır ki benim diyen müslüman bile bu yeni gelen sisteme alışamaz, kabul edemez. aksini iddia eden 2 hafta kendi evinde denesin.
öte yandan kendi inancını diğer insanlara dayatmaya çalışan bir zihniyet. seninle aynı topraklarda yaşıyoruz diye aynı hayat görüşüne sahip olmak zorunda değilim beybimsu :p kendi evinde istediğini yap benim evime karışma
devamını gör...
"ve herkim allah'ın indirdiği hükümler(şeriat) ile hükmetmezse kafirlerin ta kendisidir." (maide 44)
her kim olursa olsun, ben şeriat'ı reddediyorum ve çağdaş demokrasi(!)'yi seçiyorum derse, bu kişi de kafirdir, çünkü kuranın şeriat ayetlerini reddedip, demokrasi'yi seçer.
devamını gör...
allah; kendisine iman edenlere "devlet kurun" gibi bir emir vermemiştir.
şeriat, şeri, meşru gibi kavramlar, müslüman bireye ilahi emir ve yasakları bildirir.
şahsen; müslüman birey olarak, haram yemiyorum ve harama yaklaşmıyorum, gasp yapmıyorum, adam öldürmüyorum, tecavüz etmiyorum, zina'ya yaklaşmıyorum ve kadın pazarlamıyorum. inanmayacaksın belki ama namahrem kadınlarla tokalaşmıyorum (bildiğin radikal yobazım)
ve hatta; başkasının karısıyla/kızıyla alakalı fantazi hayalleri de kurmuyorum.

lakin; tüm bunların uygulandığı, normal karşılandığı, bazılarının yasal/meşru olduğu bir sistemin içinde hayatımı idame etmeye çalışıyorum.

içinde bulunduğum sistem; kendi dininin kanunlarını bana zorla dayatmaya çalışınca karşı koyuyorum, ama bu seferde 'radikal çağdışı örümcek kafalı şeriatçı yobaz" falan ilan ediliyorum.
mevcut sistemi ve onun dinini (siyasal islam) red ediyorum, camilerini, tarikatlarını, ibadetlerini.. hatta; ideolojik olarak iman ettiği allah'ı, iman ettiği peygamberi, iman ettiği dini de red ediyorum..

sonra;
üç beş aklıevvel, araştırmaktan aciz cahil yobaz, kadını para karşılığı pazarlamayı yasallaştırıp, akabinde bana yine benim inancım üzerinden salya sümük saldıracak.
kadın hakları!
insan hakları!
işçi hakları!

bilgi paylaşıp o bilgiyi burada zebil etmek istemiyorum.
sadece şunu belirteyim, belki biri merak eder de araştırır.
islam'da ilk kadın ticari denetmen (zabıta) halife ömer zamanında görevlendirilmiştir.
devamını gör...
şeriat ile yönetilmek istemeyen insan gibi, fikirlerini özgürce söyleyebilmelidir.

ama ne var ki şeriat kavramını sadece "el kesmek, recm etmek" sanan insanların, biraz bu konu hakkında araştırma yapması, belki bu ön yargılarının yersiz olduğunu (burada kast edilen şeriat; emevi, abbasi, osmanlı, arabistan şeriat sistemi değildir. kast edilen şeriat, peygamber dönemi uygulanan ve ne yazık ki on yıldan fazla sürmeyen ve bir daha asla geri gelmeyen sistemdir. ) onlara gösterir.

hz ali hilafeti döneminde sadece üç savaş (cemel, sıffin ve nehrevan) yapmıştır. işin ilginç tarafı bu üç savaşta müslümanlar ile olmuştur. iki taraf ta şeriat istiyor, iki taraf ta müslüman ve iki tarafın da ahkam ilmine sahip ilim adamları vardı.


her şey bu kadar net iken, peygamber aralarından ayrılalı çeyrak asır önce iken, bu denli birbirinden farklı ve savaşacak kadar birbiriyle zıtlık yaşamaları normal bir durum değildir.

demek ki şeriat sistemi, peygamber vefat ettikten hemen sonra ortadan kaybolmuştur. hatta peygamberin vefatından 50 yıl sonra peygamber torunlarını, peygamber'in ümmeti katletmiştir.

bu denli bir bozulma söz konusu iken; sen hangi şeriatten bahsediyorsun? eğer kastedilen emevi şeriatı ise buna biz de karşıyız.
devamını gör...
aptalın bayrak taşıyanıdır. maymun dostlarımız bunlardan yüzlerce kat daha zekidir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
bir insanın şeriatı istememesi için hayatında hiçbir dönemde islam ı okuyup anlamamış olması ve de korkunç bir önyargı ile islam'a yaklaşması gerekir.
bu millet,bu coğrafya bütün dünyada zamanında korkunç iç karışıklıklar varken şeriat sayesinde dünyada var oldu, dünyaya da adaletle hükmetti.
birinci ve ikinci dünya savaşında on milyonlarca insanı katleden, hala da üçüncü dünya savaşını tetiklemeye çalışan batı toplumlarının empoze ettiği, insanların icat ettiği sistemlerin daha doğru sistem olduğunu kim söylüyor pardon?
şeriat insan fıtratına en uygun olan siyasi, kültürel, ekonomik yapılanmadır.
devamını gör...
demokrasiye ve insan haklarına inanmayan,tek eşlilik olmasada olur deyip,çokeşliliği kendine lütuf sayan.kadınlar çalışmaz,saçını açmaz,oy kullanmaz diyen.gayrimüslim olanlar ölsün bu gazadır,cihattır,herkes müslüman olmalı diyen.doğruyu sadece kendisinin bildiğini sanan.kendinden başka herkesin günahına da,sevabına da karışmakta bir mahzur görmeyen.ramazanda oruç tutmayanların sopalanmasını isteyen,yılbaşının bile kutlanmasına karşı çıkan vd... orta çağ artığı,insansı zihniyet. (bir de şu modelleri var tabi : şu gavur işi,bunu gavurlar yer,içer deyip,iç çamaşırından tutun da,araba,cep telefonu,kıyafetleri,televizyonları,buzdolapları,camasır bulaşık makineleri dahil,herşeyi özenle yabancı markalardan kullanan mücahitler)
devamını gör...
kendi dinini zorla millete dayatmaya çalışanların isteği.

başlık altında bazıları mevcuttur. biri savaşlardan gem vurmuş din yayacağız diye sağa sola saldırıp, din savaşları çıkarıp insanları öldürmemişler gibi. kendi gibi inanmayanların/yaşamayanların kafasını kesenler, canlı bomba olup havaya uçuranlar müslümanlar değilmiş gibi.
öteki de taciz tecavüzden bahsetmiş; erkek çocuklarına kadar tecavüz edenlerin kuran kursu hocaları olduğunu görmeyip. büyü bozucam diye karı kocayı birden bademleyen hocalar var. cennetten arsa satan hocalar var. nerde bi pislik var taşı kaldır altından hacılar hocalar çıkıyor. şu olayların biri henüz ateist derneklerinden çıkmadı.
(bkz: yallah arabistana)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"şeriat ile yönetilmek isteyen zihniyet" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim