türk siha’larına kritik kabiliyet: hava hedeflerini de vurabilecek.

türkiye’nin savunma sanayiinde taşıyıcı kolonlarından biri olan yerli ve milli siha’lar çok önemli bir kabiliyet daha kazanıyor. yakın gelecekte sungur hava savunma füzesini kullanabilecek olan türk siha’ları hem dünyada çok ender görülen bir yeteneğe ulaşmış olacak hem de harp sahasındaki gücünü daha da pekiştirecek.

boynuz kulağı geçti:

sungur füzesi roketsan tarafından geliştirildi ve hem araca monteli hem de tek erin kullanılabileceği bir yapıda tasarlandı. türkiye bu alandaki ihtiyacını uzun yıllar boyunca abd yapımı stinger füzelerini kullanarak gideriyordu.

savunma sanayi araştırmacısı kadir doğan, sungur’un siha’lardaki kullanımına değinmeden önce füzeyle ilgili önemli bir detay vererek anlatmaya başlıyor… stinger'in muadili olan hatta birçok açıdan daha iyi performansa sahip sungur füzesini geliştiren roketsan'ın kuruluşu da 1988 yılında abd'li raytheon'un geliştirdiği stinger füzelerinin ortak üretimine dayandığından bahsediyor.

sungur’un siha’lara entegrasyonu neden önemli?

sungur füzesinin siha’lara entegrasyonunu da oldukça önemli buluyor doğan. bu entegrasyonla türk siha’larının kısmen de olsa hava-hava görevi icra edebilme kabiliyeti kazanacağının üzerinde duruyor.

kaynak
devamını gör...
beyhude çabadır, hem kim bize saldiricek ki, ypg mi hıh, güldürmeyin madami ayol. ah tayyib ah.
devamını gör...
çok güzel bir gelişmedir.henüz belki avcı jetleri vurabilebilecek düzeyde olmasa da ilerleyen zamanlarda eşgüdümle hareket eden bir kaç siha'nın gökyüzünü f35 gibi 5. nesil jetlere dar etmesini izleyebiliriz.30 milyon dolar değerinde 5 sihanın 400 milyon dolarlık uçakları takır takır avlamasını izlemek de çok keyifli olur.
edit: tek başına türkiye'nin pisa skorunu düşürebilecek sünger beyinlilere de dert olmuş.aklı yok ama fikri var.
devamını gör...
tanım: olmamış şeyleri olmuş gibi gösteren gereksiz, anlamsız, reklam kokan başlıklardan biridir. mesela yıllardır hiç inmeden göklerde süzülen yerli ve milli uçak ya da ay’da yapılması planlanan toki projesi

haber, ileride gerçekleştirilmesi planlanan bir projeyi anlatıyor, bol bol öngörü ve inşallah maşallahlarla dolu bir proje bu. tipik seçim yatırımı. kaynaktan belli zaten ne olduğu.

tanım no 2: omurgasız akitlerin çokca ilgi göstereceği bir başlıktır aynı zamanda.
devamını gör...
değil siha siha filosu bile yollasaniz bir f-35 i bala falan indirirsiniz f-35 i geçtim f-16 blok 30-40, mig 29 u bile indirmeye bilirsiniz. hani saniyorsunuz ki hava dan havaya füze yaptık bu iş bitti bitmedi canım kardeşim bunun elektronik harbi var (f-16 blok 70/f-35), bunda uçağın hızı var, iha nin atabilecegi maksimum havadan havaya füze ne kadar ağır olabilir ki sesten hızlı bir uçağı vurabilsin? , bunun flare i var anti missile sistemleri var kısaca var oğlu var. iha ile f-35 dusurecekmisiz.

ha bak şunu dersiniz anlarım ileri de f-35 alırsak senkron uçar hava dan havaya saldırı yapar sen siha ile ancak bala mala bir tane ya dusurursun ta dusuremezsin. hala iha / sihalarin kullanim amacını anlamadı bizim toplum.

edit: bahsedilen sungur alçak irtifa füzesi fantazilere gel.buradan
devamını gör...
f35'i elbette indiremez. ilk etapta bu amaçtan bahsetmek gülünçtür. keza f16 gibi mig29 gibi diğer uçakları da indiremez. onun için farklı konsept gerekli. çünkü sihalar oldukça yavaş uçuyor.
hava-hava göreviyle ilgili olarak ilk akla gelen şey rakip iha/siha'ları havada tespit edip yok etmek olmalı herhalde. durum buysa bu da olumlu. nitekim çevremizde israil ve iran'ın dronları da var.
devamını gör...
güzel çaba, doktrin olarak uygulandığında etkili olur diğer türlü kabilyetini geliştirmesine rahat bi 10 senesi var. savaş uçağına manevra yapıp o feette vurmak kolay değil.
devamını gör...
silahlı hava araçları hakkında bilgim 2022 top gun maverick filminde izlediğim hava çatışması sahneleri düzeyinde.

eğer bu filmde gösterildiği gibi yeni nesil savaş uçaklarının manevra kabiliyeti uzay mekiği hareket kabiliyeti düzeyine ulaşmışsa onları bırakın silahlı iha ile f16 ile vurmak bile büyük başarı olur.
devamını gör...
kimilerinin sihalardan daha hızlı uçtuğunu görmemizi sağlayan konsept.
eğer 3-5 milyon dolarlık bir siha bir kaç yüz milyon dolarlık savaş uçaklarını düşürebilseydi;
başta abd bütün dünya deli tecavüz etmiş gibi, eyç of empayırs jargonuyla "siha basıyor" olurdu binlerce on binlerce.

olabilecekse de çok uzun yıllar sonrasıdır belki ama şu sıralar değil, hiç değil.
devamını gör...
türkiye için büyük bir gelişmedir. enflasyon ekonomi falan boşverin. bundan sonra sızlanana iha siha togg falan deyin geçin. okullardaki aç çocuklara siha videolarıni açın izlesinler.
devamını gör...
girdilere bakıyorum da herkes harp uzmanı.
ben değilim, o yüzden yorum yapmıyorum.
vatana millete hayırlı olsun.
milli savunma hamleleri olmasa zaten bunların oyu yüzde 20'nin altına düşmüştü çoktan da neyse, emeği geçenleri tebrik ederim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sihalara hava-hava saldırı yeteneği kazandırılması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim