cezası malum, ama suçu pek belli değil.

cehennemde iri bir kayayı dik bir dağın tepesinde çıkartmak zorundadır. kaya tepeye varır varmaz aşağı yuvarlanır. sisyphos adı güç ve sonuca varamayan bir işi boyuna tekrarlayan kimseler için kullanılır.
devamını gör...
sisifos'un tıpkı başlığı açan yazarın belirttiği gibi sonsuza dek sürecek bir döngüyle cezalandırılmıştır. yaptığı iş anlamsızdır. albert camus sisifos söyleni (the myth of sisyphus) kitabında absürt kavramını sisifos'un bu anlamsız döngüsüyle açıklar. yaşam absürttür, anlamsızdır. ama anlamsızlık üzücü değildir. en azından camus'ye göre sisifosu mutlu düşünmek gerekir. 'one must imagine sisyphus happy' der kitabında da.
edit: sisifos'un suçu öldükten sonra tekrar dünyaya gelebilmek için tanrıları kandırmaktırç mite göre ölmeden eşine o ölünce kutlama yapmasını söyler. (ya da ağzına bozukluk koymamasını böylece styx nehrin geçip ölüler diyarına düzgünce varamamasını sağlamasını) öldükten sonra da hades'in yanına gidip onun ölümü üzerine kutlama yapan eşini cezalandırmak için yer yüzüne dönmek istediğini söyler (ya da hades onun usulsüz defininden rahatsız olup kendisini yollar geri) sisifos bu şekilde hades'i kandırır fakat işin iç yüzü açığa çıkınca bir dağa kaya yuvarlayıp çıkarmak gibi anlamsız ve sonsuz bir cezayla cezalandırılır.
devamını gör...
becerikliliği ve kurnazlığı ile ünlü efsanevi korinthos kralı. thanatos'un kurallarından kurtulmak için,tam doruğa varmadan biraz önce yeniden geri yuvarlanan bir kayayı bir dağın tepesine yuvarlayarak çıkarmakla yükümlü kılındı.
devamını gör...
yazık çocukcağıza diye hayıflanırken kendi hayatınızın sisifos’u olduğunu fark ettiğiniz o an. herkes bi cezayı çekiyor şu hayatta.
devamını gör...
tanrıları trolleyen kral.
öyle bir kral ki ölümü kandırıp zincirliyor.
sonra belli bir süre kimse ölmeyince savaş tanrısı ares o sırada savaşta ama kimseyi öldüremiyor o da diyor ki "allah allah niye kimse ölmüyor". tabi allah allah demez "zeus zeus" diyor.
gidiyor ölüler diyarına ares bakıyor ölümü zincire vurulmuş görüyor.
hemen kurtarıyor.
devamını gör...
camus'un, üzerinden intiharı, absürdü ve isyan etmeyi sorguladığı kahraman, korint kralı.

sisyphos, tefekkür etmek yerine uğraşmaya devam etmenin, tanrıların insanlara ceza olarak gördüğü şeyin, aslında bir ceza olmadığının karakteri. "sisifosu mutlu düşünmek gerekir" demeden evvel, "yüksekliğe karşı mücadele ediyor olmak, insanın kalbini doldurmaya yeterlidir" der camus. sisyphos, boş kalmamıştır. yapacak bir şeyi vardır. yaptığı sürece de mutlu olacaktır. sonsuza kadar bir iş yapacak ise de, sonsuza dek mutlu olacaktır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim