1.
cengiz han’ın dört önemli komutanından biri. 32 ülkeyi fethetmiş ve 65 savaşı kazanmıştır. kendisinde napolyon’un bir generalde en çok olması gerektiğini düşündüğü kumarbaz ruhu vardır. çini fethettikten sonra taş taş üstünde bırakmamaya karar vermiş ve ülkeyi sadece atların otlanması gereken bir yer olarak görmüştür ancak dönemin hakanı ogedai buna izin vermemiştir. 3 yıl içinde hem çini hem kore adasını almıştır.

ayrıca kendilerini kuşatmaya gelen rus askerlerinin ilerleyişini durdurmak için ateşler yaktırmış, daha sonra dumanlardan faydalanarak okçularına ateşli okları fırlatma talimatını vererek 18.000 asker ile 40.000lik rus ordusunu tarumar etmiştir.

ek bilgi : moğollar her zaman diplomasiden yana olmuşlardır. ancak hem şah hem de kiev prensi moğolların elçilerini öldürmüşlerdir.

cengiz han’a şu sözü vermiştir.

bir fare gibi olacağım ve diğerlerini toplayacağım. siyah bir karga gibi olacağım ve sürüyü toplayacağım. keçe bir örtünün atı örttüğü gibi, seni örtmesi için askerler toplayacağım. keçe bir örtünün çadırı rüzgardan koruduğu gibi, senin çadırını koruması için büyük ordular toplayacağım.
devamını gör...
azer bülbül'ün asıl ismidir.
devamını gör...
kefe kuşatmasında vebalı hastaları mancınıkla kalenin içine yollamıştır. tarihte ilk biyolojik savaş uygulayan asker olarak kabul edilir.
devamını gör...
azer bülbül'ün asıl ismidir yazmaya gelmiştim ki yukarıda ki zalım yazmış, buda gol değil.
devamını gör...
cengiz han'ın 4 köpeği olarak adlandırılan grubun sanırım en kudretli olan komutanı. cengiz han hayattayken çin'de kore'de büyük zaferler kazanmıştır. cengiz han öldükten sonra tek gözü kör ve adam akıllı hareket edemeyecek kadar şişmanlaşmış olmasına rağmen batu han'ı yanına alıp ünlü rus , polonya , maceristan , almanya seferine çıkmış ve tecrübesinden ötürü çok büyük yararlılık gösterip kalelerin fethinde ve yapılan savaşlarda zaferler kazandırmıştır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"subutay" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim