drama / korku / gerilim
8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

the lighthouse (2019), yönetmen robert eggers'ın psikolojik gerilim filmidir. 1800 lü yıllarda ıssız bir adada bulunan bir deniz fenerinin bekçiliğini yapan iki adamın yalnızlığa ve izolasyona karşı sınavını anlatır.

bu filmin tonunu kısaca özetlemek gerekirse aşırı rahatsız edici derdim. filmin rahatsız edici kısmı bize gösterdiklerinden çok göstermediklerinde. karakterlerin gitgide bozulan psikolojik durumları ve çıldırma eşiğine gelmeleri de oldukça etkileyici bir biçimde gösterilmiş.

tamamı tek mekanda geçen film, ama sizi hiç sıkmıyor, bunaltmıyor. aksine bir sonraki sahnede ne olacağını hep merak etmenizi sağlıyor. bunda hem robert pattinson hem de willem dafoe' nun müthiş oyunculuğunun katkısı var. ikisi de kendi kariyerlerinin en iyi performanslarından birini sergiliyorlar. özellikle dafoe bu filminde ustalığını gözler önüne sererken niye en iyi erkek oyuncu akademi ödülüne aday olmadığı konusunu gündeme getiriyor, bence adaylık bir performans göstermiş.

oldukça folklorik ve mitolojik öğelerin de bulunduğu film imgeler ile dolu. üzerinde düşünülerek seyredilmesi gerekiyor. konuya hakim olmayan biri buraları sevmeyebilir.

psikolojik filmleri sevenlerin beğenebileceği bir film olarak nitelendirebilirim.
devamını gör...
ezoterik, mitsel ve dinsel bir film. ağzına kadar da bunlarla doldurulmuş. mesela yönetmen robert eggers, mircea eliade'nin "ruh, ışık, tohum" diye bir makalesinden ilham alarak deniz fenerini phallus'a benzetmiş. örneğin iki thomas da prometheus ve proteus'u temsil ediyor, en azından bir yere kadar. zaten "folklor, mitoloji, masallar, din ve bazen de okült, benim en çok ilgilendiğim konulardır" diyor yönetmen. kendisiyle röportaj yapan iki filminiz de paganizm hakkında dediğinde ise onaylıyor falan.

psikolojiyle freud'la falan hiçbir alakası olmayan film kısaca.
devamını gör...
antik yunan mitolojisi (bkz: yunan mitolojisi) ile ilgili en azından bir kulak dolgunluğu yoksa filmden alınan etki azalacaktır. yine de yarattığı lovercraft, poe vari karanlık için izlemeye değer olacaktır. zira hem shining hem de torino atı havası aynı anda yaratılmış.


yönetmen eggers’in iki referansını bilerek filmi izlemek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

ilki filmi iki karakterini proteus ve prometheus üzerinden okuması, ikincisi ise fallus içinde başbaşa kalan iki adam için olayların pek de iyi gitmeyeceği yorumu.
devamını gör...
film durağan bir şekilde ilerlese de merak duygunuzu o kadar iyi kullanıyor ki "ne olduğunu anlamadım ama bari şu fenerde ne olduğunu göreyim" diyor ve devam ediyorsunuz. the lighthouse, psikolojik gerilim sevenler için bulunmaz bir nimet. robert pattinson ve daniel defoe'yu da tebrik etmeden olmaz, gerçekten çok büyük iş çıkarmışlar
devamını gör...
1800'lerin ingiltere'sinde bir deniz fenerinde çalışan iki erkeğin iktidar mücadelesini anlatan
2019 filmi.
ışığın kadını ve gücü temsil ettiği filmde biri ona ulaşmaya çalışırken, diğeri ona sahip olma ayrıcalığını korumaya çalışıyor.

yönetmenin her karesi bir tablo olan siyah beyaz,kare formatındaki çekimi çok etkileyiciydi.

ama ana hikaye olmayan, tiratlarin çok yoğun olduğu hatta yer yer tiyatro izliyormuş hissi uyandıran bu film bende tekrar izlemeli hissiyatı bırakmadı açıkçası.

sanat filmlerinde nedendir bilmiyorum her şey var ana hikaye yok. konusu olursa sanat filmi olmuyor mudur nedir? inatla hiç ilerlemeyen filmleri maruz kalıyoruz.
yani şu cekim tekniği, şu oyunculuk muazzam bir senaryoyla birlesse neler çıkar ortaya.

sorsak yönetmene kendim için çekiyorum der, e o zaman bizi ne diye ekran karşısına dikiyorsun. çek kendine izle.

robert pattinson'in oyunculuguna hayran kaldım. nasıl güzel oynamadir o. abartmadan klasini bozmadan.cok etkileyiciydi.her duyguyu hissettirdi.helal olsun.
bu arada bazi sahnelerde kadir inanır izledim sanki. çok benzediği görüntüler var filmde.

son olarak erkeklerin mastürbasyon sadakati diyor ve susuyorum.
neler yaşadılar da mastürbasyonlarindan taviz vermedi reisler.
devamını gör...
iki delinin hayatında kısa bi kesiti anlatan film. mit işleyem kültürü bildiğimi gösterem yunanlar adamdır temalı filmleri pek sevmiyorum hele ki bunun gibi mitleri kör göze parmak sokar gibi işleyenleri hiç sevmiyorum. iktidarmış deniz feneri fallik nesneymiş hacıyatmazmış bilmem ne; bu filmdeki deliliği ve sinematografiyi sevmiştim sadece. ha ilginç yanı genele göre hiç sıkılmamıştım izlerken hatta hayranlıkla izlemiştim. bu da ilginç bir hadise olarak tarihe not düşülsün.

kesinlikle bir the vvitch değil.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim