türk tabipleri birliği (ttb) ikinci başkanı doç. dr. ali ihsan ökten'in gaziantep islam bilim ve teknoloji üniversitesi rektörü prof. dr. nihat hatipoğlu’nun, tıp, güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri dahil 4 fakültenin dekanlığını yürütmesine verdiği tepkidir.


doç. dr. ökten, cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, bu durumun “tıp eğitimini niteliksiz hale getirme çalışmasının sonucu” olduğunu söyledi. tüm üniversitelerde aynı sorunun bulunduğunu, liyakatsiz, partili rektör ve dekan atamaları yapıldığını vurgulayan ökten, “eğitim her yerde niteliksizleştiriliyor. dünyada ilk 500’e giren üniversitemiz, her tarafa yandaş, partili rektör, dekan ve bölüm başkanları atanması sonucu yoktur” dedi. tıp fakültesine ilahiyatçı dekanın vekâleten de olsa atanmasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyleyen ökten, “tüm dünya böyle bir atamaya sadece güler. biz ise ttb olarak bunları acı içinde izliyoruz. eğer tıp fakültelerinde imam yetiştirmek istiyorlarsa o başka bir şey” dedi. ökten, her yerde eğitici kadrosu, hastanesi, derslikleri olmayan, sadece tabelası bulunan tıp fakültelerinin olduğuna dikkat çekerek “tıp eğitimi uzun, ağır ve ciddi bir iştir. sonuçta oradan yetişecek hekimler insan sağlığı ile uğraşacak, hastaları iyileştirecek ve ameliyat yapacak. hatipoğlu’nun, rektörlüğün yanında içinde tıp fakültesinin de olduğu 4 fakülteye dekan olarak vekâlet etmesi liyakate, bilime, eğitime vurulmuş büyük bir darbe, haksızlık ve uygunsuzluktur” ifadelerini kullandı.


mimarlar odası ankara şube başkanı candan'ın tepkisi ise şöyleydi;


candan, “mimarlık fakültesinin başında bir ilahiyatçının olması eşyanın tabiatına aykırı. böylesine yaratıcı, çağdaş, ilerici bir bakış açısıyla bilimsel bir kriter üzerinden şekillenmesi gerekirken bu, iktidarın genel yaklaşımı haline geldi” dedi. bir ilahiyatçının birden fazla fakülteye vekâlet etme süreçlerinin, üniversitelerde muhafazakârlaşmanın da bir göstergesi olduğunu belirten candan, “boğaziçi, odtü’de yaşadık. üniversitelere, bilimin olduğu yerlere müdahale ediliyor. altyapı kurumlarını kontrol ettikleri gibi üstyapı kurumlarını da kontrol etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.


buradan
devamını gör...
ttb'nin bozuk saat misali 40 yılda bir de olsa doğruyu söylediği anlardan biri. tarihe not düşmek lazım.
devamını gör...
neden öyle diyorsunuz, kolay yoldan nasıl para kazanılır dersi koyarak müfredata bu açığını kapatabilir hocam. öğrenciler de hayır dua eder.
devamını gör...
kim milyoner olmak isterde omurilik soğanını bilemeyen doktoru gördük daha ne.
devamını gör...
muhalif kesimin anlamadığını düşündüğüm bir durum var. üniversite sınavında en çok tercih edilen tıp / hukuk gibi bölümleri ticari bir zihniyetle açmak seçmende mutluluk yaratıyor.

bizim kız doktor oldu teyzesi demek icin 6 yılın parası neyse peşin verelim siz direkt kızımızın adına tıp doktoru diploması düzenleyin diyecek 20 yılda zengin olmuş çok aile var.

yani yok dekan yok rektör falan diye boşuna kafa ütülüyorlar.
devamını gör...
hastaya iki doz hayyale sale lütfen !
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"tıp fakültelerinde imam mı yetişecek" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim