sovyetler birliği tarafından 1961 ile 1984 arasında rusça adı venera olan venüs'le ilgili bilgi edinmek üzere geliştirilmiştir. sovyetlerin bazı diğer sondaları gibi, sonraki sürümler, ikincisi ilkinden biraz sonra fırlatılmak üzere, çifter çifter uzaya gönderilmiştir.

iki vega programı aracı ve venera-halley sondası dahil olmak üzere, venera serisinden on adet sonda venüs'e başarılı inişler gerçekleştirmiş ve yüzeyden veri iletmiştir. bunun yanında 13 venera sondası da venüs'ün atmosferinden veri iletmiştir.

diğer sonuçların yanında, bu serinin sondaları ilk defa başka bir gezegenin atmosferine giren (18 ekim 1967'de venera 4), başka bir gezegene yumuşak iniş yapan (15 aralık 1970'te venera 7), gezegen yüzeyinden görüntü gönderen (8 haziran 1975'te venera 9) ve yüksek çözünürlükte venüs'ün radarla haritalama çalışmalarını yapan (2 haziran 1983'te venera 15) ilk insan yapımı araçlar olmuştur. bütün seri oldukça başarılı olarak nitelendirilebilir. venüs'teki yüzey koşulları yüzünden sondalar yüzeyde ilk seferlerde 23 dakika kadar, sonlara doğru ise 2 saate kadar dayanabilmişlerdir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"venüs sondaları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim