1.
güneş doğmadan 2 saat önce venüs en parlak halini alır. aya çok yakın durur. eğer gökyüzünde güneş battıktan hemen sonra ve güneş doğmadan önce çok parlak bir yıldız ( gezegen) görüyorsanız bu venüs’tür. gece ayırt etmek zor ama bu zamanlarda kolay.

ayrıca bu sebeplerden ötürü hem morningstar hem de eveningstar denir.
devamını gör...
2.
komşu gezegenimiz.
devamını gör...
3.
roma mitolojisinde afrodit
devamını gör...
-venüs güneş'e en yakın gezegen olmasa da, hala en sıcak gezegendir. sera gazı karbondioksit ve sülfürik asitten oluşan bulutlarla dolu kalın bir atmosfere sahiptir. atmosfer ısıyı hapseder ve venüs'ü sıcak tutar. yüzey sıcaklığı 465 santigrat derecedir.

-dünya ile neredeyse aynı boyuttadır. dünya biraz daha büyük.

-venüs olağandışıdır, çünkü dünya'nın ve diğer birçok gezegenin zıt yönünde döner. ve dönüşü çok yavaştır.

-venüs'te bir gün 243 dünya günü sürer, güneş batıdan doğar ve doğudan batar. bir yılı ise 225 dünya günü sürer. yani gezegende bir gün bir yıldan daha uzun.

-uydusu ve halkası yok. manyetik alanı zayıftır.

kendisini güneş sisteminin en tuhaf ve ilginç gezegeni ilan ediyorum.
devamını gör...
her dört yılda bir ekliptik semada beş köşeli yıldız çizen, roma mitolojisi güzellik tanrıçasının adıyla anılan, güneş sistemimizin güneşe yakınlık bakımından ikinci sıradaki gezegenidir. antik yunanda venüs'ün ihtişamına övgü olsun diye dört yılda bir, venüs'ün devrini tamamlamasına ithafen olimpiyat oyunları düzenlenmiştir. günümüzde hala dört yılda bir düzenlenen olimpiyat oyunlarının kökeni antik yunandaki bu gelenektir. ayrıca olimpiyat oyunlarının amblemi belirlenirken ilk fikir, bütün varlıklardaki dişiyi temsil eden beş köşeli yıldız olmasıdır. sonrasında olimpiyatların ruhunu daha iyi yansıtmak amacıyla beş köşeli yıldız, beş tane iç içe geçmiş halkaya çevrilmiştir.
devamını gör...
güneş sistemimizin yaşam kuşağında yer alır. ama aşırı yoğun bir atmosferi vardır. yüzey sıcaklığı ve basıncı muazzam derecededir. bu yüzden buraya gönderilmiş araçlar kısa sürede eriyerek ve ezilerek harap olur. yine aynı basınçtan ötürü hiç dağ yoktur. ama bütün bunların aksine eskiden yaşama elverişli bir gezegen olabileceği düşünülmektedir. kendi adıma küresel ısınmadan sonraki dünya olarak görmekteyim.
edit: 1983 venera-13 uzay aracı tarafından çekilen venüs yüzey fotoğrafı. elimizdeki tek venüs yüzey fotoğraflarını bu araç çekebilmiştir. resimdeki yerdeki parça aracın eriyip düşen bir parçasıdır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
aşk, sihir, bolluk, bereket ve cinselliği temsil eden; fildişi, taş, kemik ve toprağı biçimlendirerek yapılmış paleolitik çağ'ın kadın figürinleri. cinsel bölgesinin belirgin tasviri, devasa boyutta göğüs ve karın bölgesi, belirsiz yüz hatları bu kadın figürinlerinin belirgin özellikleridir.

--- alıntı ---

venüs betimi, sadece şişman bir gövdenin fildişinden figürinini tanımlamak için, édouard piette tarafından da kullanılır. şekli yüzünden bu heykelciği, (la poire) armut diye adlandıran piette için venüs adı; heykelcikteki cinsel organdaki belirginliğin, avusturya’da bulunan venüs tümseğine benzetilmesinden dolayı kullanılmış olabilir. hangi nedenle olursa olsun piette’in yaptığı bu benzetmeden sonra, venüs tipolojik özelliklerine bakılan bütün şişman, avcılık-toplayıcılık dönemi kadın heykelciklerini tanımlamak için kullanılan ortak bir terim olmuştur. avrupa kökenli bir kelime olmasına karşın birçok kaynakta kadın figürinlerinin venüs adıyla bahsinin geçmesi yanlış değil bilakis yerinde bile olmuştur.

--- alıntı ---
devamını gör...
sonrasında dolaylı yoldan truva savaşına da sebep olacak olan ilk güzellik yarışmasının galibi.
devamını gör...
çoban yıldızı.
devamını gör...
ova şehirlerinde, gece yapılacak en hoş aktivite olan yıldızlara bakmayı daha da keyifli hale getiren yıldız, gezegen.
devamını gör...
aşkı, sevgiyi ve güzelliği temsil eden tanrıça aphrodite için kullanılan mitolojik bir kelimedir. venüs gezegeni, uzaktan çok ihtişamlı görünmesine rağmen, yakından oldukça dehşet verici etkilere mevcut olduğu için bu tanrıçanın isim uygun görülmüş. güneş sisteminin en sıcak gezegeni olmasından sebep, kozmik bir cehennem olarak da biliniyor. yapı itibariyle dünyamız ile benzerliği çok fazla; bu sebeple de kardeş gezegen olarak bilinir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
dünya'nın ikizi güzel gezegen.

kütlesi dünya'nın %94'ü kadardır. bize en yakın konumu 38milyon kilometreyken en uzak konumu 261milyon kilometredir. (güneş'in iki gezegen arasında olduğu zaman)

eski insanlar venüs'ü her zaman güzellikle ve kadınlıkla özdeşleşmiştir. venüs, yunan afrodit'in roma mitolojisindeki adıdır. arapçadaki adı ise "zühre"dir. (zührevi hastalık kelimesi de buradan gelir. yani kadınlardan bulaşan hastalıklar...)
devamını gör...
venus, bir shocking blue şarkısıdır.
devamını gör...
ocak ayında gökyüzünün batı ufku üzerinde portakal gibi parlayan bir cisim görünür. bu, güneş ve ay'dan sonra en parlak gök cismi olan venüs gezegenidir.
devamını gör...
sabah yıldızı/tan yıldızı ve çoban yıldızı halk arasında yaygın olan isimleridir... güneş doğmadan kısa süre önce ve battıktan kısa süre sonra görülmesi sebebiyle bu isimler verilmiştir. (bkz: zühre) (bkz: afrodit)
ben kendisini bir türlü görememişimdir. mars filan sağolsun o da olmasa gezegen görüyoruz diye geçinemiycez...
devamını gör...
boğa ve terazi burçlarının yönetici gezegeni.
devamını gör...
31 ağustos gecesi imsak vaktine doğru çatıya çıkıp batı yönüne bakarsanız çok rahat ve net göreceğiniz necmül sabah.
devamını gör...
astroloji de iyicil gezegenler den biri.
devamını gör...
ortalama 470° derece ile güneş sisteminin en sıcak gezegenidir.

dünyaya ortalama uzaklığı 261 milyon km'dir.
devamını gör...
geçenlerde konumunu hesapladığım gezegen... yapıyoz bi şeyler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"venüs" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim