yeni peygamber gelse inanır mıydınız soruna karşılık olarak oluşturulmuş masum ve daha bir insanın içini coşturan sorunsal...
ah keşke diyesi geliyor insanın...
devamını gör...
inanıp inanmamak ne alaka iyi de.
yeni bir siyasi kişilik tanısan fikirlerini desteklersin ya da desteklemezsin. olaya din veya inanış kafasıyla yaklaşmayın.
devamını gör...
atatürk olarak dünyaya gelmez bir insan. bir insan atatürk olur.

yüce atamızın dediği gibi kurtarıcı bekleme kurtarıcı kendin ol. valla şahsen ben bırak kurtarıcıyı, mahalle muhtarı olmak için gerekecek vasıfları dahi taşımıyorum. o yüzden diğer yarışmacı arkadaşlara başarılar.
devamını gör...
çocukken belki bir ihtimal onun gibisi gelir diye düşünürdüm. devir o kadar bozuk ki, değil yüz yıl, bin yıl da geçse gelmez onun gibisi.
devamını gör...
türk ulusu tarihin en büyük şansını kaybetti. şimdi fiziksel olarak ona birazcık benziyor diye, şaklaban ve şarlatan, sarı saçlı adamlara bile tarikat müritlerinin sahte şeyhlere yaptığı gibi para saçıyor.

tarih asla aynı biçimlerde tekerü pmr etmez. türk toplumu tek kurtuluş yolu olan atatürkleşme yerine bedevileşme yolunu bile isteye seçti. şimdi yeni bir atatürk yerine, arabın y.rr.ğını alır ancak.
devamını gör...
anket yapılmış yurt insanının %85'i kendini atatürkçü olarak görüyormuş. ölmüş hiç bir lidere böyle bir sahiplenme nasip olmamıştır. hayret minnet gurur vb.leri hissettim
devamını gör...
yeni bir atatürk gelmişti yakın zamanda, ben inanmadım ama inanan vardı. olabilir pek tabii.
devamını gör...
gelmez, çıkar bir kere. düzeltirsek sevinirim...
halk dışında çoğu şeye inanabiliyorum. ve bu çoğu şeyin içinde bu da var.
kurtarıcı beklemek yerine kurtarıcı kendiniz olun diyen biri kendisi.
o yüzden ben de ilk kendimi kurtarmaya çalıştım. neyden mi, onun yoluna ters düşen her şeyden deyince anladığınız kadarsınız.
günümüzdeki yol uzaktan belli olsa bile daha varılmamış olduğu için hala umut vaad ediyor. kader mi, mucize mi bilemem her şey olabilir bir anda.
bütün ümidini gençliğe bağlamış güneş saçlımın yüzünü kara çıkarmamaya çalışmaya ben gençken değil çocukken başlamıştım. dünyanın atatürk'ü olmayı herkes ister ama herkes başarabilir mi bilmiyorum. malum kendisi çok üst bir seviye. insanın ötesinde duruyor. bazı insanlar bana öyle geliyor evet.

gözüm yükseklerde değil ama başarmak için imkanımın olduğu yerlerde başarısızlık pek tercihim olmaz. mükemmelliyetçiliğime rağmen galibiyetsiz değilim mesela ama bu beni rahatsız etmiyor. çünkü ben sonuna kadar giden ve haddinden fazla çabalayıp sonra bırakan, bazen yine başlayan yine bırakan ama asla pes etmeyecek biriyim. (evet size diyorum sayın başarısızlıklarrr, siz geçici başarısızlıklarsınız...)
başkalarına ümit bağlamak için ilk önce kendimiz ümit vaad eden biri miyiz diye sorsak.
veya "biz kendimiz için çabalamazken başkası niye kendi için çabalarken ortaya bizi de katsın?" desek,
"biz istediğimiz hayatı yaşamak uğrunda ne yaptık, neler başardık, neler verdik?" ( başarma olayında parayla bir yer edinme gelmesin aklınıza, verme olayında da rüşvet veya torpil yapmayı düşünmezseniz sevinirim.)
sen bu hayata niye geldin, nereye gidiyorsun, nereye varacaksın, öleceksin ve hayatında kendin için bile çabalamadan mı çok yazık.
kendini düşünmeyenden başkasını düşünmesini hiç beklemiyorum, ihtimalde vermem. bu kendine saygı duymayı bilmeyen/duymayan birinin başkasına da aynı şekilde davranması gibi.

güzel değişim için güzel insanlık tercihe bırakılamaz, şart... biz daha insanlığı doğru bir şekilde öğrenmemişiz. tv'lerle de öğretmekten çok aslını unutturmaya çalışmıyoruz zaten(!). haberlere bakınca toplumunda uzakta olduğu belli. gerçeğin ve asıl olanın peşine düşme isteğiniz yok mu? ne bileyim merakta mı yok? "elde bu var." denmiş ve siz de "tamamdır." demiş gibisiniz.
"ama istediğim eldeki gibi değil, kalsın. kendim hallederim." gibisinden bir şeyler demek zor mu? kendinizin atılması, başkasından yana beklentiye girmekten daha zor olmamalıydı. asıl utanç verici kısmı yanlış biliyorsunuz...
devamını gör...
mustafa kemal kimseye ben atatürk'ün demedi ve halk ha öyle mi tamam o zaman demedi, o canını bütün varlığını ortaya koydu ve her zor durumda kendini kanıtladı ve türk halkı yaptığı hizmetlere bakıp ona bu ismi verdi yani yeni bir atatürk gelirse o ben atatürk'ün demeyecektir türk insanı yaptığı hizmetlere bakıp ona bu ismi kendisi verecektir
devamını gör...
"içki, zina, yarıçıplak gezmenin hatrına bugünkü türkiye şartlarını kabul eder miydiniz?" sorusu.

batı, siyonizm ve patronlar karşısında böyle aciz kalmak istemiyorum. aç, yoksul, işsiz, asayişsiz, düşüncesiz kalmak istemiyorum. 100 yılık rejimin halkına yaşattıkları atatürkçülükse ben atatürkçü değilim..
devamını gör...
atatürk bir dini figür değil ki gelsin. insanlar mucizelere inanıp inanmaz. atatürk ve yaptıkları somut şeyler. anlayıp anlayamamak, destekleyip desteklememek durumu söz konusu olur anca.

ülkenin içinde bulunduğu koşullar o kadar kötü ki atatürk'ün fikirlerinin tek birini vaad etse, birkaç gün rol yapıp öyle davransa bile kişilere karanlıkta mum bitmiş gibi sarılıyoruz. az milliyetçi takıldı diye bile çoğumuz daha önce tanımadığımız sinan ogana sarılmadık mı bir anda. işini azıcık yapanı pamuklara sarmadık mı. öyle muhtacız ki birazcık adalete, bilime, işini yapana. yapması gereken işi yapanı görünce şaşırıyoruz.

velhasıl bu sistemde millet ya şımarıp yolundan çıkıyor ya da çoğu maskeyle insan kandırıyor. daha atatürk gibisi değil yarısı bile gelmez.

atatürk'ü içki içme, zina serbestliği zannedenler var baksanıza. adamın yaptıklarını değil bir alkol serbestliğini görüyorlar. sanırsın osmanlı'da alkol yoktu. alkolik padişahı olan, sarayda hamamda karı kovalarken ayağı kayıp düşüp nalları diken padişahı olan osmanlı'dan bahsediyoruz. osmanlı'da oğlancılık diye kitaplar, figürler varken.
amerika başkanı karşısında bacak bacak üstüne atıyo diye tayyiple böbürlenirken atatürk zamanında adamın yurtdışına hiç çıkmaması, kralların bile ayağına gelmesini görmezler mesela eğer bu hareketler itibarsa.

atatürk yüz senelik cumhuriyetin kaç senesinde yönetimde kalmış, sonra yerine hiç kurduğu parti geçmiş mi, geçenler atatürk'ün izinden gitmiş mi demeden 100 senelik cumhuriyetin tamamını atatürk yönetmiş gibi görüp sadece alkol serbest oldu sanmaya daha ne diyeyim.

atatürk'ün tersine gidenleri de görüyoruz. araplaşma, ülkeyi koca bir abi evine çevirme, özgürlüğün ekonominin dibe vurması, herkesteki umutsuzluk, aşırı artmış bireysel silahlanma ve daha niceleri.

biz hâlâ 100 sene önceki fikirleri ve olayları yorumlayamıyorken yeni atatürk bekliyoruz. laikliğe düşman olmuş insanlara daha laikliği anlatamıyorken bunu söyleyen yeni birinin çıkıp halkın onu güzellikle karşılamasını bekleyebilir miyiz sizce. bugün gelmiş olsa bu kitle adamı şeytan ilan ederdi. heykele bile saldıran kitle mi oturup dinleyecek onu. boşversenize.
devamını gör...
1) atatürk'ten bir tane daha gelmez.
2) atatürk ilah ya da peygamber değil ki kendisi

bir gün benim sözlerimle bilim ters düşerse bilimi seçin
diyen bir siyasi ve askeri dehadır.
devamını gör...
umarım tiktok'ta canlı yayın açanlardan bahsetmiyoruzdur.
devamını gör...
kendisini atatürk diye lanse ediyorsa inanmayın, başkası olma kendin ol diyin geçin diyeceğim soru. birincisi atatürk zaten şunu söylüyor "eğer ülkeni kurtaracak bir lider bekliyorsan, ben size hiç bir şey öğretememişim demektir". malesef de öğrenmiyoruz. hala futboldan, sanata, siyasete hep bir yeni x ya da türk x çıkartma çabamız var. bırakın insanları özgün olsunlar. yine atatürk'ün sözleri ile bitirelim "muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur."
devamını gör...
“biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.”

bu sebeple evet.
devamını gör...
muhtaç olduğu kudret asil kanında oyalanan gençlerin zırvalıkları, soruları, sorunsalları.
başlık var demişler yazar olmuş insanlar sanki!?

yahu ne istiyorsunuz ölmüş adamdan. yapabileceği her şeyi de yapmış, ama şu kısmını beğeniriz ama bu kısmını beğenmeyiz, ayrı konu.
neden ruh çağırıp duruyorsunuz anlamıyorum ben. geyet açık net tarif etmiş her şeyi herif. marksça mı konuşuyoruz biz engelsçe mi yazıyoruz!?
neden cumhuriyetinizi savunmadığınız/korumadığınız ve/veya doğru şekilde savunarak koruyamadığınızı kabul etmek istemiyorsunuz??

hala atatürk diyor yahu! bir kolumuz olmuş, iki ayağımız olmuş atatürk!

sizi temsil ettiğine inandığınız siyasi kişi ve odakalara el çektirmeniz ve onların yüz yıl zarında dünya ile kurdukları ihanet sözleşmesi gibi bağlardan kurtulmanız lazım.
tarihte, mustafa kemal gibilerin devam filmi çekilmez, bir üst sürümü olmaz. adam olduğu gibi hazır halde devrim yapmış zaten. ya devrimine sahip çıkarsın ya komünist devrim yaparsın ya da karşı devrim olur be oturur ağlarsın..

(bkz: no more heroes)
devamını gör...
dünün başlığı, "yeni bir peygamber gelse inanır mısınız";
bugünün başlığı "yeni bir atatürk gelse inanır mısınız"
yarının başlığı da "tanrı görünse inanır mısınız" olacak muhtemelen.
inanç yarım akıllıların işidir. akıllı insan bilmek ister.
sorulara cevaplarım: hayır. inanmazdım. eskilerine de inanmıyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yeni bir atatürk gelse inanır mıydınız" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim