ülkeden gitme veya bazen de kaçma isteği yeni nesilde çok olmasına rağmen birçok yaş grubundan insanda sıklıkla görülmekte. bunun sebebi herkes için farklı olsa da çoğunlukla ekonomi, adalet, insan hakları (lgbt+,kadın,vs.) konularında insanların yaşadıkları ülkeye güven duymamasından kaynaklanmaktır.
sözlük yazarlarının bu konudaki görüşlerini merak etmekteyim.
devamını gör...
torpili olmayan gençler
devamını gör...
saygı duyulan düşüncedir. ancak söz konusu kaçmak sorumluluklardan uzaklaşmak, dertsiz tasasız yaşamaksa dünyada öyle bir yer yoktur.
devamını gör...
ilk başta bende bu kaçma isteği içerisindeydim ama sonradan düşündüm ve bu bir nevi vatanı satmaktır.
bu devlet seni yetiştirecek sende başka ülkeye kaçacaksın. *
*
devamını gör...
biraz forumsal bir başlık olduğunu belirtmekle beraber, insanların özellikle gençlerin neredeyse hepsi youtube delisi. ee youtube açılınca insanların karşısına mutlaka 100 euro ile market alışverişi videosu çıkıyor. videonun içeriği genelde 100 birim paraya bir alışveriş yaptık arabanın bagajını kapatamadık, ha bu araba mı sadece 3000 birim para! şeklinde olunca bu bile başlı başına geçerli bir sebep oluyor.
devamını gör...
hazıra alışmış olmasındandır. ülke için ne yaptın? ülke bozuk, gidişat iyi değil, doğru. lakin ben bu ülkede doğmuşsam, bu ülkeyi alçaklara da yedirmemem boynuma borç. bu ülkenin nehirlerinde, fabrika atık suları ile zehirlenen balığın bile umudu sensin. sen ise mücadele etmek yerine kaçıp gidiyorsun. korkak mısın?
devamını gör...
dayısı yoktur belki de
devamını gör...
bundan 100 sene öncenin gençleride bunu söyleseydi , bugünün gençlerinin kaçacak bir vatanları bile olmayacaktı. bir avuç arappareste , gizli servis köpeği cemaat oğlanlarına , insan ırkından 100 sene geride kafa yapısına sahip davar sürülerine kızıp , kendine ait olan ülkeyi bırakıp gitmek isteyen varsa , s.ktirsin gitsin. ülke benim lan !

merak etmeyin , biz hala dimdik ayaktayız.
devamını gör...
yabancı dil bilmeyen kişilerin zorlanacağı yaşam koşuludur.
devamını gör...
eski nesil neden kaçmak istemiyor benim merak ettiğim bu.
devamını gör...
kaçmak demeyelim de yeni dünyalara yelken açmak diyelim.
devamını gör...
insana göre değişir
istediğin ülkeye gidip o ülkenin ekmeğini yiyip içip boş insan gibi geğirmek mi doğru?
yoksa öğrenci olarak gidip o ülkenin layikli vatandaşı olmak mı doğru?
eğitim bedava ve hiç bi öğretmen ezber yapmanız için size dayak atmayacak.

söz sizin
devamını gör...
zamanında kaçmak için tüm imkanlarımı hesaplarken mustafa kemal atatürk'ün şu sözleri, beni tarihime ihanet ediyormuşum gibi hissettirdi;

"bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

ey türk istikbalinin evladı! işte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur."
devamını gör...
afgan'ı pakistanlısı, suriyelisi derken bize koltukta oturacak yer kalmadı.

gitmek istemekte haklıyız, çünkü insanın değeri yok buralarda.
devamını gör...
mülteci olmak ayrı, emeğinle bir yerlere gitmek ayrı.

şu kaçakların (meksika'dan geçmeye çalışan türkler) yüzünden abd'ye lisanslı insanların bile gidebilme ihtimali olmuyor, reddedilenler oluyor.
sen elemeden süzmeden alırsan demogratif yapı(her neyse) çorba olur, sistem çöker.

bu istek bende de var, kendini geliştirip dönenler daha kolay ülkede liderlik yapıp geliştirebiliyorlar. savaş çıksa yine savaşırdım mecbur. sözde yönetenlere bak, hangisi veya hangilerinin çocuğu yerli okulda lisans eğitimi tamamlamış?
sistem çok kötü kusura bakmayın. onu geçtim, toplumun kafası zor değişiyor. ülkede gelişebilmek de daha çok emek verip gelişebilmek oluyor.
devamını gör...
ulan salondan biraksan tuvaletin yolunu bulamazlar ama sorsan ulkeden kacma istegi falan.

bazi eseklerde bunlari gazliyor yok vatan millet seyi kesmedi diye.

net olarak soylemek gerekirse yuzde 90 civari bi halt yiyemez %5 gitmez kalan yuzde 5'lik kesimde giderse gitsin nasil olsa gittikleri yerde bi halt yiyemez.
devamını gör...
ülkenin durumunu gördükçe yapmak istediğim eylemdir.
devamını gör...
bütün yaşıtlarımın belki de haklı olarak istediği durum. ben başka bir ülkede yapabileceğimi düşünmüyorum. ne olursa olsun ülkemde kalmayı düşünüyorum, en azından belirli bir yere gelene kadar. daha hayatında tek başına il dışına çıkmamış insanlar, tek başına yurt dışı hayali düşünüyor... neyse düşünsünler, hayalden zarar gelmez.
devamını gör...
asi g.tleri elbet asimile olur, yutar büyük kentler hazırlıksız yakalananları. hayada hazırlıksız yakalananı bir üst kuşak anında ezer. bu arkadaşların başına da bunlar gelecek.

büyük şirketlerin oyuncağı olacak bir nesil z kuşağı.

patron olsam, alt kademeyi full z kuşağından seçerdim.

deli gibi eğleniyor patronlar, ceolar şirketlerde.

şu eğlenceyi, z kuşağı eskimeden yakalamalı.
devamını gör...
soğuk savaş döneminde rus bilim insanları ve sporcular , sanatçılar batıya iltica ederek siyasi sığınma talep ederdi.

okul gezisine diye almanya’ya kaçan kızı buna benzettim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yeni neslin ülkeden kaçma isteği" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim