1.
uzakdoğu felsefesine göre, yaşadığımız evren içindeki , birbirine zıt diyalektik kutuplardır.( siyah ve beyaz renklerle temsil edilirler)

burada yin, kadını sakinliği , durağanlığı ,ölümü temsil ederken,(siyah renk )

yang ise beyaz renk ile temsil edilerek, erkek, güç, yaşam,aydınlık v.s anlamındadır.

burada önemli olan konu, her kutup,aksi kutbunu az da olsa içinde barındırmasıdır. yani bir uyum vardır, olağan zıtlığa karşı.
görüldüğü gibi, tam bir denge asla sağlanmasa da, gene tam siyah ve tam beyaz olmasa bile,
örneğin, her iyiliğin içinde az biraz kötülük veya her kötülüğün içinde biraz iyilik vardır.
ama tam denge ve kararlılık durumu yoktur. .
bu sebepten , denge ve ahenk sembolleri olarak bilinirler.

bundan ayrı yin ve yang chi' dediğimiz hayat enerjisinin alçalan ve yükselen fazlarını da temsil eder.
devamını gör...
2.
(bkz: diyalektik)
devamını gör...
3.
aksesuar olarak baya hoş duruyor.. iç içe geçmiş siyah ve beyaz da diyebiliriz..
devamını gör...
evrenin dinamiğini karşıt kutuplarla açıklar. bu kutupların birbiriyle etkileşiminin evreni, her şeyi nasıl doğurduğunu ortaya koyar.
devamını gör...
yin kötülüğü yani siyahı, yang ise iyiliği yani beyazı temsil etmektedir. siyahın içindeki beyaz bölge; her kötülüğün içerisinde bir iyiliğin olduğunu, beyazın içerisindeki siyah bölge ise; her iyiliğin içerisinde bir kötülüğün olduğunu ifade eder. tüm sembol aslında evrenin dengesini simgeler. iyi ve kötü bir aradadır, düşünmeye gerek yok aslında; şu an yaşadığımız dünyayı anlatıyor bize. tabi bir denge var mı bu konuda süpheliyim ben. artık yavaş yavaş grileşmeye, siyahlaşmaya başladı bu sembol benim için...

bu sembol bana hep aynı sözü ve hikayeyi hatırlatır;

--- alıntı ---

yaşlı kızılderili reisi ve torunu kulübelerinin önünde oturmuşlar, az ötede birbirleriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlardı.
köpeklerden biri beyaz, öteki siyahtı ve on iki yaşındaki çocuk kendisini bildiğinden bu yana o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı. dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki kurt köpeğiydi bunlar. çocuk kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin neden ikinci köpeğe gereksinim duyduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. torununun bu yöndeki sorusunu, yaşlı reis bilgece bir gülümsemeyle yanıtladı: "onlar benim için iki simgedir yavrum." dedi; "biri iyiliğin, öteki kötülüğün simgesidir. aynen bu köpekler gibi, iyilik ve kötülük de içimizde sürekli bir savaş içindedir. onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. onun için sürekli yanımda tutarım onları." çocuk sözün burasına bir nokta koydu; "onların arasında bir savaş varsa, kazananı, kaybedeni de olmalı" dedi; yeniden sordu: "dede, sence hangisi kazanıyor bu savaşı?" reis, şu yanıtı verdi:

"ben, hangisini daha çok beslersem, savaşı o kazanır."

--- alıntı ---
devamını gör...
cümle içinde kullanılınca inanılmaz cool olur.
devamını gör...
(bkz: dualizm)
devamını gör...
her yerde karşılaştıgımız zıtlıklar bizi dengeleyen diğer yarımız
yin yang
eril dişil
gece gündüz
ay güneş
devamını gör...
yang yaratılış enerjisi, yin ise bunun diğer yüzü olan sıkkınlığı temsil eder. bir diğer yorumlamayla da can sıkıntısı ,yaratıcılığın diğer yüzüdür denilebilir.
her şeyin temelde yang ve yin'den ibaret olduğu söylenir.kimi düşünürlere göre bu nokta kavrandığı zaman başka herhangi bir şeyi anlamak ihtiyacı da ortadan kalkmış olur.
devamını gör...
"her iyiliğin içinde kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik vardır" olarak bildiğim fakat binbür türlü anlamı olan semboldür.
devamını gör...
beyaz-siyah, iyi- kötü, kaos-kozmos, tez-antitez, varlık-yokluk... saydığım kavramların birbirlerine mecbur olmaları, biri olmadan diğerinin olamaması... iyilik en iyi kötülükte belli eder kendini diyeyim siz anlarsınız.
devamını gör...
taoizmin klasik sembolüdür.. yin ve yang da dişi (yın) ve erkek ( yang ) güçlerini simgeler. doğada da bütün tezatlı güçleri ve onların ahenkli birleşimi simgeler. bu tabi özellikle ateş ve su, toprak ve hava için geçerlidir

felsefesinin özu herşey kendi zıddını tasır'a dayanır. gece gündüz,yaşam olum gibi..yin negatif enerjiyi karanlıgı, olumu simgelerken yang aydınlıgı yasamı simgeler. bu zıt enerjiler birarada oldugu zaman degisim ortaya çıkar ve enerjileri birbirini yap boz misali tamamlarlar..biri olmadan digeri olamaz. (dualizm)

ikililiğin simgesidir.siyah ve beyaz renklerden yin ve yang karşıt iki güçtür.

yın:doğruluğu, güzelliği,olumlu,aydınlığı,hoşluğu ve erkeği simgeler.

yang:kötülüğü,yanlışları,olumsuz şeyleri ve kadını temsil eder.


yanlışların ve kötülüğün içinde bir doğru veya bir iyilik vardır.

doğruların ve iyilerin içinde de kötülük veya bir yanlış vardır.

ikisinin birleşiminde ise gerçek dünya hayatı yatıyor çünkü zıtlıklar hayatı gerçekleştiriyor.
hüzün olmasa mutluluğun ne olduğunu bilemezdik.
evrende bulunan herşey zıddıyla var olabilir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
insanlar iyilik ve kötülük olarak biliyor ve bu çok yanlış. yin yang kuramı; birbirinin tamamen tersi olan 2 terimin arasında bağ olması, birbirine eşit olması, zamanla birbirlerine dönüşmesi, karşıt terimden kendi içinde barındırması ve içinde barındırdığı karşı terimin içinde yine kendisinden barındırması (sonsuz alt karşıtlar) gibi ilkelerden oluşur. daha detaylı anlatım isterseniz söylemeniz yeterli (◕ᴗ◕✿)
devamını gör...
şeklini bir görselle anlatmak gerekirse;
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kybalion isimli kitapta bu durum gayet net bir şekilde anlatılıyor. aslında uzakdoğu felsefesi değil, antik mısır bilimine ait bir ifadedir. batı ezoterizminde de masonlukta benzer bir simge olarak, damalı döşeme ya da karo döşeme kullanılmaktadır.

(bkz: hermes trismegistus)
devamını gör...
kedimle köpeğimdir. biri siyah ağırlıklı beyazlık barındırır, biri beyaz ağırlıklı siyahlar. hayatımda olmaları için bir işarettir.
devamını gör...
birbirini tamamlayan iki zıt güç: yin ve yang
yin: kadın, karanlık, gece, dönüşüm, sükûnet, soğuk, toprak/su

yang: erkek, aydınlık, gündüz, dayanıklılık, enerji, sıcak, ateş

çin tıbbı’na göre bir insanda hem yin hem de yang bir arada olmazsa bu fiziksel ve zihinsel hastalıkların baş göstereceğine işarettir. ilişkilerdeki dengeyi, doğanın düzenini, sağlığı ve mutluluğu da uyum içerisinde sürdüren faktörün yin ve yang’ın birlikteliği olduğuna inanılır.

yin; korumacı, duygusal, şefkatli, dinleyici, yatıştırıcı özellikler taşırken yang; mantıksal, aksiyona dayalı, fevri, disiplinli, konuşkan, alevli karakter özelliklerine sahiptir. yang zihinle bağ kurarken yin kalple ilişkilidir. bu nedenle cinsiyet fark etmeksizin her insanda hem yin hem de yang enerjisinin bulunması gerekir. ancak bu iki enerjinin dengeli birleşimiyle sağlıklı bir qi enerjisi (yaşam enerjisi) elde edilebilir.

livetobloom.com/yin-yang-de...

"duygusuz" nick'li arkadaşıma ithafen dursun burda:)
devamını gör...
ben ve o yani *
devamını gör...
阴阳

kâinatın işleyişini ve hareketini açıklayan kuram ve öğreti.
adından da anlaşılacağı üzere çin'de ortaya çıkmış bir kavramdır.
yin ve yang her şeyin karşı kutbuyla var olduğunu ve hiç sabit kalmadığını, her şeyin değiştiğini/ değişebileceğini söyler.
hayatın her alanında karşılarına çıkan, yaşayan bir olgudur yin ve yang

ilk yazılı örneği ise yi çing'dır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yin ve yang ilkeleri

her kutup birbirine karşıttır
kutuplar birbirine bağımlıdır ve birbirlerine dönüşürler

kutuplar karşıtını mutlaka kendi içinde barındırır
kutuplar kendi içlerinde de sonsuz alt kutupları barındırır.
devamını gör...
antik çin felsefesi olan taoizmin sembollerinden birisidir. uzakdoğu felsefesine göre, yaşadığımız evren içindeki , birbirine zıt diyalektik kutuplardır(siyah ve beyaz renklerle temsil edilirler). yin ve yang da dişi(yın) ve erkek(yang) güçlerini simgeler. doğada da bütün tezatlı güçleri ve onların ahenkli birleşimi simgeler. bu tabi özellikle ateş ve su, toprak ve hava için geçerlidir.
felsefesinin özu herşey kendi zıddını tasır'a dayanır. bir nevi dualizm yani.
ilgili linkler:
1) worldhistory.org/trans/tr/1...
2) legionehistoria.wordpress.c...
3) webtekno.com/haber/amp/125590
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel evrende her alanda dualizmi(ikincilik) simgeleyen ve bir uzakdoğu felsefesi olan yin-yang
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yin ve yang" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim