günümüzde devlete musallat olmuş olan bir çok tarikatın çıkış noktası olan, nakşibendi tarikatının bir uzantısı olarak irticai faaliyetler içinde bulunan ismailağa cemaatinin lideri mahmut ustaoğlu'nun hayatını kaybetmesidir.

cemaatin resmi twitter hesabı şu tivitle duyurmuştur;

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
vah vah, tüh tüh, çok üzüldük çok. ne acı bir haber.

dondurmacıya selam götürsün bizden.


efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. en doğru, en gerçek yol, medeniyet yoludur. medeniyetin gerektirdiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.
devamını gör...
olen insanin arkadasindan konusulmaz, ne yapmissa yapmistir. iyi oldu vs, eksisozlukte de bir ton yazmislar. biraz saygili olun.
devamını gör...
ismi mahmut ustaosmanoğlu. imanlı öldü ise allah'tan rahmet diliyorum.
devamını gör...
1443 yılında yaşadığını sandığı için, bu kafa yapısındaymış bunlar demek ki dedirten ölüm. hep tarihten...
devamını gör...
her nerede bir inanç üzerinden prim yapan insan varsa, hesabının görülmesi dileğiyle.
devamını gör...
bu başlık neden açılmış olabilir???

1) bu başlık altında, islâm dinine yönelik kinini kusmak için!
2) (1) maddeye ek olarak; kendi gibi düşünen kişileri tespit etmek, onlarla olası ittifaklar yapmak için!
3) bu başlık altında, gelecek karşı tepkilere göre kendisine karşı olan kişi veya kişileri belirlemek için; yani bir nevi bu paylaşımı turnusol kağıdı olarak kullanmak için!
4) çoğu zaman olduğu gibi, vefat eden kişiyi seven normal sözlük yazarlarının sessiz kalacağını bilerek, onları bu paylaşım ile rencide etmek, aşağılamak, üzmek için. başlığı açan kişi diyecektir ki "benim öyle bir amacım yoktu, ben yalnızca gerçekleri yazdım, alınan alınsın, darılan darılsın" yada buna yakın bir savunma geliştirebilir.
5) vefat eden kişi üstünden, daha önceden işlenmiş tüm suçların yargılamasını yapmak, tüm suçların cezasını, bugün ölen kişiye yüklemek için.

sonuç olarak, paylaşımın amacı, empati kurmak değil, nefret söylemini yaymak ve bu nefretin çiğ gibi büyümesine sebep olmak; yani amaç hiçbir şekilde halis değil.
yazıyı yazan kişi olarak; vefat eden kişiyi hiç tanımıyorum. ama başlığı açan kişi gibide ön yargılı değilim. allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun inşallah, deyip konuyu kendim için kapatabiliyorum. vefat eden kişi, en azından onu seven kişilerin paylaşımına göre islâm üzeri yaşadığı ve öldüğü ortada; teknik olarak suç işlediğine ilişkin açılan başlık ve devamında ki yazılar itibari ile bir bilgi yok;
ölen kişi dindar bir kişi olmasa, türkiye cumhuriyeti vatandaşı bir süryani olsa; eğer bu süryani ile ilgili bilinen bir olumsuzluk yok ise, aynı şekilde yakınlarına sabır dileyip, taziye mesajı yayınlamak gerektiğini düşünürüm. çünkü acı acıdır, bunu yaşayanın müslüman veya hristiyan olmasının temelde bir farkı yok,

son cümle olarak; toplum olarak karşılıklı empati içinde yaşamalıyız. birbirinden farklı görüşte olan kişilerin, birbirlerinin acısı ile dalga geçmesi ve/veya bunu vesile kılıp nefretini kusması, karşı tarafı kendisine yaklaştırmaz, bilâkis dahada uzaklaştırır. diyeceksiniz ki, bu başlığı açan ve onun liman suyuna yorum yapanların kimse ile yakınlaşmaya veya uzlaşmaya niyetleri yok; o zamanda anayasanın 24. maddesine atıf yaparak cevap verebiliriz; "din ve vicdan özgürlüğü". bu özgürlük neyi kapsıyor? bu özgürlük "her hangi bir dini inanca sahip olmayı veya inançsız olmayı, güvence altına alıyor; bu cümleden olarak, farklı fikirde olanların birbirine saygı duyması gerektiğine atıf yapıyor."
sevgi duymak zorunda değilsiniz; ancak saygı duymaya mecbursunuz!!!
devamını gör...
şu yobaz sürüsü atatürke ne kadar saygı duyuyorsa o kadar saygı duyuyoruz
bu sonucu değiştirmeye yüreği yeten varsa çıksın ortaya
yüreğiniz yetiyorsa................

bir takım yobaz itler gazi mustafa kemal atatürk e put mu diyordu ?
atatürke put diyen hayvanlar, bu adam hanginizin putuydu ????????????????????
devamını gör...
"cümle ümmet-i muhammed'in başı sağolsun"... bize ne oğlum şeyhiniz mahmud'tan?

neyse, allah ameline göre muamele etsin.
devamını gör...
bir tane şeyh sicmigi gebermis ölenin arkasından konusulmazmis lan bunların alayı ülkenin izzet-i itibarini silkip bıraktı sovneyelim mi serefsizlere?

yıllardır atatürk ün arkasindan sovecekler cenazelerine saygı bekleyecek şerefsizler.
devamını gör...
insanlar tarafından tanrılaştırılan, sıradan bir şahsın ölümü. insanlığa newton 'ın 50 milyarda biri kadar bile faydası olmayan basit bir insanın ölümü.

onu sevmemek, islam'ı sevmemek değildir.

sevgili yazar dostlar, bazen haddinizi o kadar aşıyorsunuz ki, karşı tarafa olmayan suçlamalar yapıyorsunuz. beyninizi mi kaybettiniz ki, tarikat müridi olmayan insanları, tarikat müridi olan insanları aşağılayan kişileri islam düşmanı yapıyorsunuz? çapsız çapsız konuşmayın.

bu şahısın ölümü ile ilgili olumsuz gorus belirtmek, islamiyet ile ilgili olumsuz görüş belirtmek değildir. nasıl ki sizin aranızdaki teist birçok cahil, birçok beyinsiz evrim teorisi'nin islam tarafından yalanlandığını zannedip eğitim sisteminden çıkarıyorsunuz, yine sizin aranızdaki birçok kişi, islam'ı kullanarak insanları kulu kölesi yapan bazı soytarıları sevmemenin bir islam düşmanlığı olduğunu zannediyorsun.

gelelim bu şahısa. benim ailemde hayatını islam ile geçiren kişi ve kişilerden bu şahısı sevmeyen kişiler var. bu 5 vakit namazını eksik etmeyen kişiler neden islam düşmanı oluyorlar?

şüphesiz ki cehaletiniz, eğitimsizliğiniz o kadar ileri seviyede ki, karşınızdaki insanın ne dediğini bile algılayacak kapasiteniz yok.

islamiyet, bu dünyanın en büyük kanseridir. peki benim bahsettiğim islamiyet, hz. muhammed'in anlattığı islamiyet mi, yoksa islamiyet üzerinden mevki, makam, şöhret elde eden soytarılar mı?

islamiyetin peygamberi kim? hz. muhammed. peki hz. muhammed nasıl yaşamış? bir lokma bir hırkayla. etrafınızdaki sözde müslümanlara bir bakın bakalım geri zekalı kardeşlerim benim. hangisi bir lokma bir hırkayla yaşıyor? bir bakın bakalım islam ticareti yapanlar islamiyette özellikle düşmanlık beslenirken "dünyevi zevkler"in içinde kaybolmuş vaziyetteler? islamiyette dünyevi zevkler, makam, mevki, para, örgüt, tarikat gibi şeyler ile bu dünyada kendine ayrıcalık sağlamak yazıyor mu benim aptal kardeşim?

eğitimsiz, cahil, ezik, vasıfsız, cümle kuramayan tiplersiniz.

türkiye cumhuriyeti, laik bir cumhuriyettir. ilk dört maddenin birisi dininin islam olduğunu belirtir. fakat islamiyeti kullanarak insanları ötekileştirmek, mikromilliyetçilik yapmak, sizden olmayanları ezmek yazmaz. bugün islam'ı kullananların neler yaptığını görüyoruz.
devamını gör...
bir cumhuriyet düşmanı daha geberdi. darısı nicesinin başına
devamını gör...
üzüldüm desem yalan olur; sevindim desem yalan olur diyeceğim ölüm.
ölünün arkasından konuşulmaz lafını açıkçası savunmuyorum. hitler de ölü , arkasından bir ton laf ediliyor. atatürk öldü; arkasından hala bir ton laf ediliyor(tarikatlarda genelde iyi de laf edilmiyor, ölü olmasına rağmen). aynı mantıkla ilerlersek,david rockefeller’ın arkasından da bir ton laf edildi.

şimdi, rockefeller ölü değil mi? internette bakın bakalım arkasından nasıl iyi (!) konuşulmuş. bu durumda, o ölünün arkasından kötü konuşulmaz, bu ölünün arkasından iyi konuşulmaz demek iki yüzlülük olmuyor mu? o zaman hitler’in arkasından da helva kavurmamız gerekmez mi?
devamını gör...
vah vah çok yazık.
devamını gör...
allah hakettiği gibi muamele etsin.
devamını gör...
neymiş empati kurmalıymışız triplere bak hele silkerim hoşgörü paradoksunu ne bela geliyorsa bunlardan geliyor ülkeye yıllardır hala empati diyorlar ya.
devamını gör...
ülkenin tamamen kutuplaştığı çağdayız. şeriatçıyla cumhuriyetçi arasında hayatın her alanında bir savaş var. öyle ki bu gözü dönmüş itler yaşadığı ülkenin kurucusu hakkında üstelik suç olmasına rağmen herkesin gözü önünde hakaretlerde bulunabiliyor ve bunu yaptılar diye mükafatlandırılıyorlar. cumhurbaşkanı ayyaş diyor, diyanet başkanı adama küfür edeni ziyaret ediyor, ötekisi camide başka vaaz yokmuş gibi adama çatıyor. hepsi iyi hoş. bir tane kendi başına yürümeyi bile beceremeyen din simsarı ölünce ay empati, vah hoşgörü bilmem ne. yav he he.
yaşam şeklimize, ülkemizin yönetim şekline ve kurucusuna düşman bir herif daha ölmüş. zerre üzülmedim. bir keyif sigarası daha yakabilirim hatta. islamı söyledikleri gibi hoşgörü dini olarak gösterip davransalardı bugün böyle olmazdı. faturayı dininizi sözde yayanlara, temsil edenlere, tanıtanlara kesin. kendi gibi yaşamayanları patlatmanın dahi mübah olduğunu söyleyen, savunan ya da böyle şeyler olduğunda sessiz kalan kesim empatiden hoşgörüden bahsetmesin. sizden olmayana daha önce ne kadar saygılı, hoşgörülü oldunuz da bugün aynısını bekliyorsunuz. anca lafta; peygamber gayrımüslim cenazesi geçerken ayakta selamlarmış falan. ee saçından sakalına herşeyi taklit ediyorsunuz da bu konularda neden adamı örnek almadınız? sen ne yaptın peki; başı açığa küfür ettin, yılbaşı kutlayanı taradın, elde palalarla sokaklarda yürüdün, yemek yiyen adama zorla tebliğ yaptın bilmem ne. sonra çık sizden biri ölünce saygı gösterin, acımız büyük falan filan. bir tarafsız gözle bak bakalım saygıyı hakediyor musun?
devamını gör...
nedir ne iş yapar diye merak edenlere.

twitter.com/nilhanedan28/st...
devamını gör...
nanaykente bilet almıştır.

biri empati demiş, bir başkası arkasından konuşulmaz saygılı olun demiş. geçiniz. yeter kula taptığınız.

benim ve benim gibilerin atatürk'e taptığını iddia edip, ülkenin kurucusuna ağır sözler söylerken nerede saygınız? kula tapmaktan gözleri kör olmuş. şeyhim, şeyhim diye dolaşıyorlar ortalıkta. kız çocuklarınızı okutmayın diyen adam için methiyeler düzülüyor.

dine karşı değilim. inandığınız dini başımıza dert etmiş olmanıza karşıyım. ahlak, din,iman deyip her türlü ahlaksızlığı normal karşılamanıza karşıyım. kendi inandığınız dini bilmiyor olmanıza, üstüne şirk koşmaktan çekinmeyişinize karşıyım. hadi yine iyisiniz bugün de mağdur oldunuz.
devamını gör...
normal sözlükte yazdığım tüm yazıları okursanız, en temel insan haklarını savunmaya çalıştığımı görebilirsiniz.
en temel hak olarak, kanun önünde eşitlik "anayasanın 10. maddesi" bir çok yazıda temel savunduğum değerler arasında yer alır.
ha keza özgürlük kavramı da eş değerde savunulması gereken değerler arasında yer almaktadır.
saygı konusu, çok önemli bir paragraf başlığını oluşturur.

bu başlık altında yazdığım yazıya kimi yazarlar cevap mahiyetinde yazılar yazmışlar; ve kötülüğün çığ gibi büyümesinde birbirlerine destek olmuşlar;
kimseye bir şey ispat etmek zorunda değilim, ancak ölen kişiyi gerçekten tanımıyorum; ancak ölmüş bir kişi arkasından kaba söz söylemenin "1984" kitabında "big brother" yaptığı gibi lanet seansı düzenlemenin kime ne faydası var.
ayrıca ben demiyorum ki; bu kişiyi bir yakınınız gibi sevmek zorundasınız. ama ben diyorum ki, asgari müşterekte buluşacağız diyorsanız ve gerçekten demokrasiye inandığınızı ön koşul olarak belirliyorsanız. karşı tarafta ki insanın "kendi özgürlük alanında kalan fikrini ve inancına" saygı duymak zorundasınız!!!
ama eğer siz; "yok arkadaş, ben karşı taraftaki kişinin fikrine de inancına da saygı duymuyorum ve duymayacağım; aklıma geldikçe analı avratlı küfür de edeceğim; ama o amerikada yaşayan ikinci sınıf vatandaş olan zenciler misali bana katlanmak zorunda" diyorsanız. kusura bakmayın burdan uzlaşı çıkmaz, kaos çıkar, kavga çıkar, savaş çıkar, anarşi çıkar.
bu toplumun algoritması az çok belli;
dini değerler; özelinde ise islâm dini ile ilgili dini ritüellerin nasıl olacağına, o dine inanan insanların karar vermesi kadar doğal bir şey olmasa gerek; örneğin nasıl namaz kılınacağı, nasıl oruç tutulacağı, örneğin kurban bayramı geliyor malum, neyin kurban olup neyin olmayacağı. adam islâma inanmadığını her türlü platformda ifade ediyor, sonra diyor ki "hindi, horoz" kurban edilebilir???? neye göre edilebilir beyefendi?? ben öyle düşünüyorum edilebilir. siz hiç bir müslümanın, bir hristiyanlık ritüeli ile ilgili fikir yürüttüğünü gördünüz mü?
somut durum ile ilgili olarak; bu ayrışma ve ayrıştırma çok yanlış.
eğer karşı taraf bir yanlış yapmışsa, bu yanlışı aynı yanlış tavrı devam ettirerek çözüme ulaşmanız imkânsız.
bunu bir arabulucu olarak filan yazmıyorum. temel insan hakları bakış açısından diyorum.
buna rağmen tumturaklı küfür edeceksiniz, buyrun edin, ağzınızı veya yazı yazan elinizi bantlayacak değilim; ama sonunda insan hakları ekseninde buluşmak isterim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"23 haziran 2022 mahmut ustaosmanoğlu'nun hayatını kaybetmesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim