1.
izafiyet teorisini falan geliştirip, atomu parçalamak gibi mühim işler becermiş, nobel ödüllü alman über zeki bilim insanı.
devamını gör...
2.
öleli 65 yıl olmuş. bana sanki çok daha fazladır gibi geliyordu.
devamını gör...
1952 yılında albert einstein’a israil devleti’nin başkanlığı teklif edilmiştir. nesnel gerçeklerin üstesinden gelmek için bilim adamı olarak yetiştirildiğini, insanların üstesinden gelme konusunda ise yetenek ve tecrübe eksikliği olduğunu söyleyerek teklifi reddetmiştir.
devamını gör...
turkiye'ye gelmek istemiştir fakat ismet inönü reddetmiştir. öylesine gezmek için de değil yaşamak için gelmek istemiştir ama neden reddetti bilinmiyor.
devamını gör...
(bkz: e=mc²)
devamını gör...
koskoca adamın soyadı "tektaş". karizma gitti albert artık seni görünce elinde tek taşla karısına seranat yapan biri geliyor aklıma.

dip: ein-- tek, bir (almanca)
stein--- taş
devamını gör...
"radikal geçmişini göz önüne alan kurumumuz, dr. einstein'ın gizli çalışmalar için işe alınmasını önermiyor. böyle bir geçmişe sahip olan birinin kısa süre içinde sadık bir amerikan vatandaşı olması mümkün görünmüyor"

fbi'ın albert einstein hakkındaki görüşü

fbı,
eınsteın'ın 1955 te ölümüne kadar onun hakkında 23 yıl boyunca 1.400 sayfadan fazla bilgi toplamıştı.
devamını gör...
ortalama bir zekaya sahip olduğunu ama çok çalıştığını söyleyen biliminsanı. yemedik ama neyse. (bkz: mütevazı olmak)
devamını gör...
99'da time dergisinin ayrı bi sayısında "yüzyılın kişisi" olarak seçilmiş, yahudi asıllı alman teorik fizikçidir. yaşamı boyunca birçok "anlayamadığımız" konularda teoriler ortaya atmıştır. aynı zamanda hastalık sahibidir. çoğu zeki insanın yaratıcılığını destekleyen, öne çıkaran cinsten hastalıklar.
bi zahmet onları da siz araştırın.
devamını gör...
almanya doğumlu aşkenazi yahudisi teorik fizikçi. fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle 1921 yılında nobel fizik ödülü'nü kazanmıştır. nazi partisi'nin iktidara yükselişi nedeniyle 1933'te almanya'yı terk ederek amerika birleşik devletleri'ne yerleşmiş ve new jersey eyaletinin princeton ilçesinde ölmüştür.
devamını gör...
rivayete göre nazi almanyasının baskısından kaçan einstein, türkiye'ye gelmek istemiş ancak ismet inönü kendisini reddetmiş.
buradan

ayrıca genius dizisinin de ilk sezonunda bu çılgın dahinin hayatı ele alınmıştı. ona göre zekadan daha önemli olan şey hayalgücü.

ilk eşi olan ve en az onun kadar büyük bir deha potansiyaline sahip mileva'yı çok kırmış olsada severim kendisini.
devamını gör...
bilim dünyasına katkıları hedesi heryerde yazan bu şahsın, yayınlanan birçok makalesini ve içinde nobel ödülü aldıkları da bulunan çalışmaları dahil, hayatının dönüm noktası bütün buluşlarını, üniversitede kendisinden daha yüksek notla mezun olan ilk eşiyle birlikte yapmıştır.

psikolojik sorunları olan çocuğunun hastalığının annesinin genetiğinden kaynaklandığını düşünüp, annesini suçlamıştır.

eşiyle birlikte kazandığı ama sadece kendi adını yazdığı, imzasını attığı, zaten söz verdiği nobel ödülünün parasını, çocuğunun tedavisi ve geçimi için isteyen eşine, yıllar sonra, boşanma karşılığında vermiştir.

ilk eşine yazdığı mektupta, "evlilikten hiç bahsetmiyor, çok asil, hanımefendi bir kadın" diye bahsettiği kişi, kendisi için ideal gördüğü, herşeyi kabul eden ve evlilik istediğini söylemeyen sevgilisidir.

ayrıca süper zekasının ve ahlaksızlığının kabak gibi ortada olduğu mektupları akıllara zarardır..

çocukları ve kendisi için parasını isteyen çalışmalarını beraber yaptıklarını açıklamakla tehdit etmek zorunda kalan eşine, kendisinin saygın (!) bir bilimadamı olduğunu, kendisi çok başarılı (!) olduğu için, karşısındaki boşandığı kadına kimsenin inanmayacağını ve itimat etmeyeceğini de, kendi ağzından yazarak, hem kendi yaptığını iddia ettiği çalışmalarının tamamen kendine ait olmadığını, hemde eşi hak iddia ettiği taktirde inkar edeceğini itiraf ederek, süper zekasını ispatlamıştır.

14 mart doğumlu olduğunu öğrendiğimde, iğrenç karakterine, ahlaksızlığına, sahtekarlığına şaşırmadığım, balık burcu karın ağrısı adamdır, eksik olsaydı bilime katkıları hatta komple kendisi de keşke.
kadının kendi el yazısı ile yaptığı çalışmalarını bile imha etmeyi hesaplayacak kadar adi bir insan olabilirmi diye sordurtmuştur.

matematiğinden, iyi niyetinden, etinden sütünden faydalandığı mileva maric i, ilk çocuklarına hamileyken kendi işleri için başka bir ülkeye gitmiş, çocuk memuriyetine engel olacağı için, çocuksuz olarak yanına çağırmış, kadında çocuğu bırakıp adamın yanına gitmiştir.. üçüncü çocukları zihinsel özürlü doğunca, adam bu sefer sevgilisi ile düzenli bir ilişkiye başlayıp yine terk etmiş vs.

bu kadar akıllı bir kadın, neden oturup düşünmez.. hemde matematikte nam salmış bir kadın, eşine ödüller kazandıran bütün teorileri bulan, eşinin bütün çalışmalarının matematikle ilgili kısımlarını yapan bir kadın, neden oturup da kendi matematiğini hesaplayamaz,
verdiği bütün artıların karşılığında, gördüğü negatif muamelenin, "eksi" de olduğunun, bu adamın hiçbir değer taşımayan "0"
yazı ile sıfır olduğunun farkına varamaz,
kendi denklemindeki "yamukluğu" göremez...
hayatındaki kocaman "eğri" nin eşi olduğunu göremez..
akıl alır gibi değil...
devamını gör...
derin futbol programında "einstein adam mıdır? " tartışmasına konu olan fizikçidir.
buradan
devamını gör...
cenazesi beyni olmadan defnedilen bilim insanı. çünkü bi doktor, araştırsınlar diye beynini çıkarıp değişik branşlarda bi sürü bilim insanına göndermiş.
devamını gör...
panteizme inandığını doğrudan söylemese de yazdığı yazılara bakarak panteist olduğu görülen 20. yy'ın en ses getiren bilim adamı.
devamını gör...
devrimci bir bilim insanıdır. gözümde kendisi iki unsurdan dolayı büyük bir devrimcidir. birincisi adolf hitler'in manyaklıklarına karşı almanya'da tek başına bilimin namusunu korumasıdır. aynı zamanda israil devletinin kuruluşuna da cesurca karşı çıkışıdır.

devrimci bir yönü de bilimsel kişiliğidir pek tabii. izafiyet teorisi gibi kendisine nobel kazandıran çalışmaları herkesin malumudur.

sayın einstein, bugün fizik biliminin büyük gayretlerle üzerinde durduğu uzaydaki üç delik fikrini ortaya atan kişidir. bunlar ''kara delikler, beyaz delikler ve solucan delikleridir.''

kara delikler uzayda başı boş gezen, ışık ve ses dahil içine aldığı her şeyi yutan oluşumlardır.
beyaz delikler, kara deliklerin tam tersidir.

bu uzay delikleri arasında benim en ilginç bulduğum solucan delikleridir. solucan deliklerinin bir ucundan girip diğer ucundan, başka bir mekan yahut zamanda çıkabilirsiniz. günümüzde cern yapay solucan delikleri oluşturma çabasındadır. bunun uzak bir hayal olduğunu düşünenlere, cern'de yapay anti enerjinin oluşturulduğunu söylemek isterim. hatta bu buluş sayesinde, tıpta görüntüleme tekniklerinde sıçrama yaşandı. bu da kanser gibi hastalıkları önceden teşhis edip hayatlar kurtarabilmemize fayda sağlamaktadır.

einstein bu uzay deliklerinin varlığına sadece hipotezleriyle ulaşmıştı. hatta o günlerde kendisinin delirdiğini iddia eden bilim insanları olmuştu. lakin günümüzde bu büyük hayal gücü devrimcisinin hipotezleri labratuvar ortamlarında ispatlanmaştır
devamını gör...
dincilerin kıskandığı alttan alta nefret ettiği büyük bilim insanı.

neyseki ölmeden evvel yazdığı bir mektupta alenen dini ve tanrıyı reddetmiş.
yoksa birilerinin müslümandı yeahh aslında demesi kaçınılmazdı.
devamını gör...
asperger sendromlu ve dislektik olduğu iddia edilen deha. farklı kaynaklarda yüksek işlevli otizmli olduğu iddiası yine vardır. biz hiç süslemeden kendisinin otizmli olduğunu iddia edebilir miyiz? bilemiyorum. iddia sonuçta bunlar.

aynı hatayı yapmayan dahidir, o ne mükemmel insandır, bi hatayı sürekli tekrarlayan delidir gibi ortalama zekaya hitap eden ve hata yapmaktan korkan insanların uydurduğu sözler yüzünden eminim kemikleri sızlıyordur. koskoca aynştayn " hata yapmaktan kaçın " demiş olabilir mi ve hatalardan kaçmak bir insanın üstün zekalı olduğunu gösterir mi? yoh. aynştayn gibi dahiler hata yapmaktan kaçınmayıp sürekli denediği için efsanedir. hata yapmayın, aman sürekli aynı şeylerden kaçının demek zaten onun gibi rutin ve düzen seven bir insanın ruhuna terstir.

o yüzden napıyoruz? hata yapıyoruz. hatta bir dernek çatısı altında toplanıp düzenli olarak hatalar yapıp mutlu olalım. çünkü aynştayn kimseye hata yapmıyor diye dünyanın en zeki insanı ünvanı vermedi arkadaşlar. ben oradaydım, öyle bir şey yapmadı. yeter çünkü. bıktım hata yapmıyorum cunku aynştayn ile başlayan cümlelerden. yıldım.
devamını gör...
hemşerim. oda bizim buralı. biraz tuhaf adamdır arada dil falan çıkartır bide genel görelilik kuramı diye bisey ortaya attı. hâlâ uğraşıyor bunu anlamak için.
devamını gör...
atomun parçalayacak kadar zekiyim ama passat'ın neden bu kadar sağlam olduğunun bilecek kadar zeki değilim.

nobel fizik ödülünü almış bir adam. einstein'dan bahsediyoruz bak. adam atomun **ına koymuş , ağzını burnunu kırmış , paramparça etmiş. bahsi geven şahısın 300den fazla makalesi yayınlanmış , 150 taneden fazla bilimdışı çalışması var. bak biz bişi demedik. para filanda vermedik , tehdit etmedik , bak adam ne demiş. passat diyor , sağlam diyor. sizde burda hala tenekelerinizi övmeye devam edin pis zihin fakirleri. bak akıllı adamın hali bambaşka. adam dünyada şuana kadar yaşamış en zeki insanlardan birisi. siz kimsiniz de psa iyi fca iyi diyorsunuz lan zıpzıplar. sizden olsa olsa enişte olur işte , binersiniz plastik duploya , haftasonları su gaynata gaynata tipnik pükünü alır tavuk mangalı yapmaya gidersiniz. bende biniyorum passat'ıma kaburgacı yaşar ustaya gidiyorum. evet.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"albert einstein" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim