1.
idrarda bol bulunan bir gaz bileşiği
devamını gör...
2.
bazı yaralara iyi gelirrmiiişşş
devamını gör...
azot ve hidrojen birleşimi olan, keskin kokulu bir gaz.
devamını gör...
kimyasal formülü nh3 dür. bazik olduğundan dolayı bal arılarının asidik olan zehirleri ile tepkimeye girer ve daha az can yakmasını sağlar. ancak eşek arılarının zehiri bazik olduğundan dolayı pek işe yaramaz o durumlarda yaraya asidik bir şey sürmek gerekir.
devamını gör...
derişimine göre patlama riski vardır.susuz amonyak yani saf amonyak en tehlikeli halidir.
devamını gör...
formülü nh3
devamını gör...
genelde yaraları temizlemek için kullanılır. pek bilinmeyen ayrıca bir kullanım alanı da sivrisinek ısırıklarıdır. kaşıntıyı anında alır.
devamını gör...
hücresel solunumda enerji vermek için proteinler kullanılırsa, karbonhidrat ve yağların kullanılmasıyla çıkan ürünlere (su ve karbondioksit) ek olarak çıkacak moleküldür: nh3

çok zehirlidir ve insan vücudundan bu şekliyle atılması için çok seyreltik bir çözelti olması gerekir ve bu da çok su kaybı anlamına gelir. su ortamında yaşayan balıklar ve kurbağa lavraları için bu sorun olmazken, insan o kadar sulak ortamda yaşamadığı için bir sorundur. şansımıza güzel bir adaptasyona sahibiz.

o kadar su kaybetmeyi göze alamayacağımız için karaciğerimizde ornitin döngüsü ile amonyak, daha büyük ama daha az zehirli molekül olan üreye çevrilir.

kanımızdaki bu üre, böbreklerimizin yapı birimi olan nefronlarımızdan idrar kanallarına süzülür ve sulak olmayan ortam canlısı olarak sahip olduğumuz başka bir adaptasyon olan henle kulbumuzun çok uzun olmaması sayesinde normalden fazla su geri emilmez ve boşaltım ile sorunsuz bir şekilde amonyağı sistemimizden uzaklaştırmış oluruz.

fun fact: kuşların neredeyse hiç su kaybetmemesini sağlayan adaptasyonları ise amonyağı ürik asite çevirmeleridir. kuşların dışkılarına görmüşsünüzdür, sıvı ve katı arası bir yapısı vardır. bunun sebebi ürik asitin, üreye kıyasla bile daha az zehirli olmasıdır ve atılması için daha az su gerektirir. sürüngenler ve böcekler de amonyağı bu şekilde ürik asite dönüştürerek sistemlerinden atarlar.
devamını gör...
keskin kokulu ve göz yaşartıcı bir gazdır. havadan hafiftir, yakıcı bir tada sahiptir. suda çözünürlüğü yüksektir.
devamını gör...
nh3

azot ve hidrojenden oluşan renksiz, keskin ve nâhoş kokulu bileşik olup, oda sıcaklığında gaz halde bulunur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

amonyak, gübre, ilaç, boya
 parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamada kullanılmaktadır.

amonyak canlılar için zehirli bir maddedir, kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. piyasada amonyak adı altında satılan maddeler amonyağın sulu çözeltisi olan amonyum hidroksittir.

kullanım alanları

boyalarda
parfümlerde
temizlik malzemelerinde
patlayıcılarda
gübre yapımında
sanayide
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"amonyak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim