türümüzü inceleyen bilim dalıdır.
devamını gör...
insan kökenini ve ırklarını inceleyen bilim dalı.
devamını gör...
insanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştırıp,insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.
devamını gör...
neden yabancılar hareket çekerken orta parmağını kaldırır da türkler baş parmağını araya alır araştıran bilim dalı .
devamını gör...
korunmuş kalıntılarda kim kimi nasıl öldürmüş ona da bakıyorlar. mesela adam çıkıp diyor ki aga bunlar kılıçla ölmüş.
devamını gör...
insan çeşitliliğinin bilimidir.
devamını gör...
içine girdiğiniz an çok daha karmaşık olduğunu gördüğünüz bir bilim dalıdır. bir bakarsınız ankara etnografisi okuyorsunuz, bir bakarsınız kol kemiklerini ezberliyorsunuz... en geniş tanımla, insanı ve insansı türleri biyolojik ve kültürel olarak inceleyen bilim denebilir. çok çeşitli alt dalları vardır, en çok bilinenleri fiziki antropoloji, paleoantropoloji, sosyal ve kültürel antropolojidir. ülkemizde alt dallarını bölüm olarak okuyabileceğiniz bir üniversite yoktur, antropoloji okuyacağım diye girdiğiniz an dokuz dersten beşi biyoloji ve genetikle alakalı (örnek olarak: insan anatomisi, osteoloji, genetik, vb.) ise, dört ders sosyal bilimlerle (örnek olarak: toplumsal cinsiyet, temel etnografik metinler, din antropolojisi, sanat antropolojisi, vb.) alakalı olur.

konuyla alakalı daha fazla bilgi almak veya kaynak önerisi almak için mesaj atabilirsiniz.
devamını gör...
her yönüyle insanı inceleyen bilim dalı.
devamını gör...
çanak çömlek kalıntısıyla insan üzerine fantezi kurma sanatı.
devamını gör...
(bkz: ırk bilimi)
devamını gör...
ırk bilimi yanlış bir bilgidir. ırk diye bir şey yoktur. kültürel ve biyolojik çeşitlilik vardır. öncelikle bu bilincin oturması gerekir. 1970lerde antropologlar tarafından ırk tanımı literatürden kaldırılmıştır. antropoloji "insan bilimidir." yunanca anthropos ve logos sözcüklerinden bir araya gelmektedir.
insanı dört alt dalda inceler bunlar; sosyo-kültürel antropoloji, fiziki antropoloji, dil antropolojisi ve arkeolojidir. kültürün ne olduğunu, nereden geldiğini ve nasıl şekillendiğini, insan ile etkisini sosyo-kültürel antropoloji ışığında inceler ve sunar. burada öteki olarak ele alınan batı dışı insanlığı veya terim olarak "vahşi veya ilkel" insanı da inceler. antropolog malinowski 1914 te avustralya'da trobriand adalarına sürgünü kabul etmiş uzun bir dönem yaşamış oradaki kabileleri yani "vahşi insanları" batılı olmayan anlamında "ilkel" yaşam tarzlarını, kültürlerini incelemiş, dilini öğrenmiş, notlar alarak gözlemler yapmıştır ve batıya yönelik "ötekini" gün yüzüne çıkarmıştır. bu sayede antropoloji literatürüne "katılmacı gözlem" kuramını metodolojik olarak kazandırmıştır.
fiziki antropoloji de insanın fiziki yapısını, morfolojik yapısını ele alır ve adlı antropoloji alanı buna hitap etmektedir. dil antropolojisinde dilin yapısını ve oluşumunu ve sürecini inceler ve sunar. arkeolojide ise kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkartılan eski tarihe sahip kültürleri inceleme altına alarak o dönemin kültür yapısını inceler ve günümüze çıkarır. bir kemik bulunduğu vakit antropologlara yönlendirilir ve incelenir ne zaman öldüğü, neden öldüğü, kaç yaşında, olduğu ve öldüğü, cinsiyeti, hastalığı, en son ne yediğine kadar ve pek çok bulgu antropologlar tarafından incelenerek gün yüzüne çıkartılır.
paleoantropologlar eski insan bilimini inceler yani ortaya çıkan homo neanderthal, homo erectus, homo habilis, homo australopithecus kemikleri paleoantropologlar tarafından incelenir ve araştırılması yapılır. evrim ile ilişkisi bu yönden de fazladır. antropoloji bir bilim alanıdır. disiplinler arası bir ilişkisi olduğu için sosyoloji, sanat tarihi, psikoloji, felsefe, arkeoloji gibi diğer disiplinler ile yakından iş görür ve yelpazesi çok geniştir.
küçümsenecek bir bölüm değildir. türkiye de değeri bilinmese de 9 kadar üniversitede programı vardır
benim de içerisinde bulunduğum pek severek okuduğum bölümdür. yurtdışında çekici bir alandır ve değeri üst düzeylerdedir. eğer bu bölümü okumak isterseniz ben ne yapacağım diye düşünmeyin her iş kolu kişinin kendi çabasına göre imkan ve fırsat yaratır bu tamamen sizin çabanıza bağlıdır.
türkiye de müze ve kültürel kurumlarda devlet dairelerde hastanelerde danışman olarak çalışma imkanı bulunur adlı antropoloji alanında işler yapabilirsiniz. akademisyenlik ile ilgilenebilirsiniz ki iş kolu yelpazesi oldukça ve çok oldukça geniştir. her alanda yüksek lisansını da yapabilirsiniz.
devlet antropolojisi, din antropolojisi, medikal antropoloji, feminist antropoloji, aktivist antropoloji, dil antropolojisi, eğitim antropolojisi, sosyo-kültürel antropoloji, fiziki antropoloji, ekoloji, etnoloji, etnografi, antropozooloji, arkeozooloji... uzar gider. beşeri, sosyal ve doğa bilimlerini içerisinde kapsar.
çok yönlü ve insanı direkt olarak konu aldığı için araştırma kapsamı doğal olarak çok yönlüdur ve araştırma olanakları nedeni ile size mükemmel bir donanım kazanmanıza katkıda bulunacaktır.
bilgi, tutarlı olabildiğince fayda sağlar.
devamını gör...
doğru bilinen yanlışlar;
antropoloji ırk bilimi değildir. insan bilimidir. antropo latince anthropos(insan) kelimesinden türemiş bir ön ektir. başına gelen kelimeye insanla ilgili olduğu anlamı katar.

arkeoloji de antropoloji gibi yanlış bilinir kazı bilimi tanımı yanlıştır. arkhe eski demektir. yani eski bilim/eskinin bilimi anlamına gelir.
devamını gör...
grekçe antropo (insan) ve logos (bilme,bilgi) kelimelerinden türeyen ve insanbilimi anlamına gelen bilim dalı. özü itibariyle sömürgeciliğin sömürülenlerin bilgisini edinmek maksadıyla ortaya çıkmıştır. sonrası ise allah kerimdir.
devamını gör...
geçmiş ve günümüz olmak üzere insanların yönlerini inceleyen bilim dalı.
insan bilimi olarak da bilinir.
sosyolojiden farkı tek tek incelenmesidir, sosyoloji bütün olarak ele alırken antropoloji toplumu değil bireyi inceler.

holistik olarak ele alınır, bütüncüldür.
alt dalları

°adli antropoloji
°biyolojik antropoloji
°dil antropolojisi
°paleoetnobotani
°paleopatoloji
°tıbbî antropoloji
°primatoloji
°paleoantropoloji
°osteoloji
°kültürel antropoloji

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
geçmiş ve günümüz topluluklarında yaşayan insanların çeşitli yönlerini inceleyen bilim dalı olarak bilinir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
üniversitede seçmeli ders olarak alırsanız gözyaşları içinde vizeden ve finalden çıkarsınız. bu tıp ya da biyoloji de okusanız, değişmez.

bölüm olarak girdiyseniz tanrı kolaylıklar versin. çok güzel bölüm, ama çok zor bölüm. öncelikle insan kemiğine dokunmak, insan türünün her zerresini bilmek eşsiz bir deneyim. gerçekten mükemmel bir şey. en ufak temas, milyonlarca bireye dokunmak gibi. çok büyük bir haz. (benim için öyleydi en azından) kitaplardan okuması da keyifli. araştırmalar falan... ama zor. kesinlikle kolay değil. hiçbir şeyi kolay değil.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"antropoloji" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim