türümüzü inceleyen bilim dalıdır.
devamını gör...
insan kökenini ve ırklarını inceleyen bilim dalı.
devamını gör...
insanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştırıp,insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.
devamını gör...
neden yabancılar hareket çekerken orta parmağını kaldırır da türkler baş parmağını araya alır araştıran bilim dalı .
devamını gör...
korunmuş kalıntılarda kim kimi nasıl öldürmüş ona da bakıyorlar. mesela adam çıkıp diyor ki aga bunlar kılıçla ölmüş.
devamını gör...
insan çeşitliliğinin bilimidir.
devamını gör...
içine girdiğiniz an çok daha karmaşık olduğunu gördüğünüz bir bilim dalıdır. bir bakarsınız ankara etnografisi okuyorsunuz, bir bakarsınız kol kemiklerini ezberliyorsunuz... en geniş tanımla, insanı ve insansı türleri biyolojik ve kültürel olarak inceleyen bilim denebilir. çok çeşitli alt dalları vardır, en çok bilinenleri fiziki antropoloji, paleoantropoloji, sosyal ve kültürel antropolojidir. ülkemizde alt dallarını bölüm olarak okuyabileceğiniz bir üniversite yoktur, antropoloji okuyacağım diye girdiğiniz an dokuz dersten beşi biyoloji ve genetikle alakalı (örnek olarak: insan anatomisi, osteoloji, genetik, vb.) ise, dört ders sosyal bilimlerle (örnek olarak: toplumsal cinsiyet, temel etnografik metinler, din antropolojisi, sanat antropolojisi, vb.) alakalı olur.

konuyla alakalı daha fazla bilgi almak veya kaynak önerisi almak için mesaj atabilirsiniz.
devamını gör...
her yönüyle insanı inceleyen bilim dalı.
devamını gör...
çanak çömlek kalıntısıyla insan üzerine fantezi kurma sanatı.
devamını gör...
(bkz: ırk bilimi)
devamını gör...
ırk bilimi yanlış bir bilgidir. ırk diye bir şey yoktur. kültürel ve biyolojik çeşitlilik vardır. öncelikle bu bilincin oturması gerekir. 1970lerde antropologlar tarafından ırk tanımı literatürden kaldırılmıştır. antropoloji "insan bilimidir." yunanca anthropos ve logos sözcüklerinden bir araya gelmektedir.
insanı dört alt dalda inceler bunlar; sosyo-kültürel antropoloji, fiziki antropoloji, dil antropolojisi ve arkeolojidir. kültürün ne olduğunu, nereden geldiğini ve nasıl şekillendiğini, insan ile etkisini sosyo-kültürel antropoloji ışığında inceler ve sunar. burada öteki olarak ele alınan batı dışı insanlığı veya terim olarak "vahşi veya ilkel" insanı da inceler. antropolog malinowski 1914 te avustralya'da trobriand adalarına sürgünü kabul etmiş uzun bir dönem yaşamış oradaki kabileleri yani "vahşi insanları" batılı olmayan anlamında "ilkel" yaşam tarzlarını, kültürlerini incelemiş, dilini öğrenmiş, notlar alarak gözlemler yapmıştır ve batıya yönelik "ötekini" gün yüzüne çıkarmıştır. bu sayede antropoloji literatürüne "katılmacı gözlem" kuramını metodolojik olarak kazandırmıştır.
fiziki antropoloji de insanın fiziki yapısını, morfolojik yapısını ele alır ve adlı antropoloji alanı buna hitap etmektedir. dil antropolojisinde dilin yapısını ve oluşumunu ve sürecini inceler ve sunar. arkeolojide ise kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkartılan eski tarihe sahip kültürleri inceleme altına alarak o dönemin kültür yapısını inceler ve günümüze çıkarır. bir kemik bulunduğu vakit antropologlara yönlendirilir ve incelenir ne zaman öldüğü, neden öldüğü, kaç yaşında, olduğu ve öldüğü, cinsiyeti, hastalığı, en son ne yediğine kadar ve pek çok bulgu antropologlar tarafından incelenerek gün yüzüne çıkartılır.
paleoantropologlar eski insan bilimini inceler yani ortaya çıkan homo neanderthal, homo erectus, homo habilis, homo australopithecus kemikleri paleoantropologlar tarafından incelenir ve araştırılması yapılır. evrim ile ilişkisi bu yönden de fazladır. antropoloji bir bilim alanıdır. disiplinler arası bir ilişkisi olduğu için sosyoloji, sanat tarihi, psikoloji, felsefe, arkeoloji gibi diğer disiplinler ile yakından iş görür ve yelpazesi çok geniştir.
küçümsenecek bir bölüm değildir. türkiye de değeri bilinmese de 9 kadar üniversitede programı vardır
benim de içerisinde bulunduğum pek severek okuduğum bölümdür. yurtdışında çekici bir alandır ve değeri üst düzeylerdedir. eğer bu bölümü okumak isterseniz ben ne yapacağım diye düşünmeyin her iş kolu kişinin kendi çabasına göre imkan ve fırsat yaratır bu tamamen sizin çabanıza bağlıdır.
türkiye de müze ve kültürel kurumlarda devlet dairelerde hastanelerde danışman olarak çalışma imkanı bulunur adlı antropoloji alanında işler yapabilirsiniz. akademisyenlik ile ilgilenebilirsiniz ki iş kolu yelpazesi oldukça ve çok oldukça geniştir. her alanda yüksek lisansını da yapabilirsiniz.
devlet antropolojisi, din antropolojisi, medikal antropoloji, feminist antropoloji, aktivist antropoloji, dil antropolojisi, eğitim antropolojisi, sosyo-kültürel antropoloji, fiziki antropoloji, ekoloji, etnoloji, etnografi, antropozooloji, arkeozooloji... uzar gider. beşeri, sosyal ve doğa bilimlerini içerisinde kapsar.
çok yönlü ve insanı direkt olarak konu aldığı için araştırma kapsamı doğal olarak çok yönlüdur ve araştırma olanakları nedeni ile size mükemmel bir donanım kazanmanıza katkıda bulunacaktır.
bilgi, tutarlı olabildiğince fayda sağlar.
devamını gör...
doğru bilinen yanlışlar;
antropoloji ırk bilimi değildir. insan bilimidir. antropo latince anthropos(insan) kelimesinden türemiş bir ön ektir. başına gelen kelimeye insanla ilgili olduğu anlamı katar.

arkeoloji de antropoloji gibi yanlış bilinir kazı bilimi tanımı yanlıştır. arkhe eski demektir. yani eski bilim/eskinin bilimi anlamına gelir.
devamını gör...
grekçe antropo (insan) ve logos (bilme,bilgi) kelimelerinden türeyen ve insanbilimi anlamına gelen bilim dalı. özü itibariyle sömürgeciliğin sömürülenlerin bilgisini edinmek maksadıyla ortaya çıkmıştır. sonrası ise allah kerimdir.
devamını gör...
geçmiş ve günümüz olmak üzere insanların yönlerini inceleyen bilim dalı.
insan bilimi olarak da bilinir.
sosyolojiden farkı tek tek incelenmesidir, sosyoloji bütün olarak ele alırken antropoloji toplumu değil bireyi inceler.

holistik olarak ele alınır, bütüncüldür.
alt dalları

°adli antropoloji
°biyolojik antropoloji
°dil antropolojisi
°paleoetnobotani
°paleopatoloji
°tıbbî antropoloji
°primatoloji
°paleoantropoloji
°osteoloji
°kültürel antropoloji

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
geçmiş ve günümüz topluluklarında yaşayan insanların çeşitli yönlerini inceleyen bilim dalı olarak bilinir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
üniversitede seçmeli ders olarak alırsanız gözyaşları içinde vizeden ve finalden çıkarsınız. bu tıp ya da biyoloji de okusanız, değişmez.

bölüm olarak girdiyseniz tanrı kolaylıklar versin. çok güzel bölüm, ama çok zor bölüm. öncelikle insan kemiğine dokunmak, insan türünün her zerresini bilmek eşsiz bir deneyim. gerçekten mükemmel bir şey. en ufak temas, milyonlarca bireye dokunmak gibi. çok büyük bir haz. (benim için öyleydi en azından) kitaplardan okuması da keyifli. araştırmalar falan... ama zor. kesinlikle kolay değil. hiçbir şeyi kolay değil.
devamını gör...
lan biz bi kıtaya geldik burada değişik tipler var. aaaa lan bunlar neden değişik acaba diyerek. kıta avrupasının misyonerlerinin,askerlerinin,tüccarlarının temelini attığı ve sonrası uzmanlaşarak envai çeşit kültür, insan, toplum inceleyen bilim dalıdır.

antropoloji ırk bilimi der iseniz kudururlar ama işin aslı alt ırklara ''medeniyet'' götürme temellidir. modern - post modern dönemde kendi içinde ki akademik sorguları geçmişiyle hesaplaşma yüzünden kafasını kaldırıp hayata odaklanmaz.

sosyo - kültürel antropologlar saha çalışmaların hayvanat bahçesini gezen biri gibi davranır. mesleki etik şu bu bıdı bıdıları ile tonla kafa ütüler ama en etkili çalışmaları hep bu sınırların dışında gerçekleşir.

ayrıca nitelikli ajan olma potansiyeline sahiptir bu yüzden amerika işgal ettiği her yere antropolog, etnolog, sosyolog yığar. propaganda dişlisinin önemli parçalarıdır. çalışmaları devlet kurumları ve politikaları tarafından finanse edilir ama sorarsanız bağımsız bilim insanlarıdır.

ya he he.

neyse beynimi kenara koyarak. yıllardır biriktirdiklerimi kustum. şimdi geri yerine takıyorum.

ırk bilimi değildirrr hölölö.

ne biliyon derseniz kapı gibi diplomam ve bitirme tezim var. hadi eyvallah
devamını gör...
sponsorlarının ruhunu yansıtabilmek türünden bir iletkenliğe sahip olup olmadığını merak ettiğim dal. arkeoloji bir sektör halini alarak maymunlaşmaktan kurtulabilmiştir ama ne yazıktır ki antropoloji tam olarak şebeğe dönüşmüştür.
ada medeniyetlerinde yapılan incelemeler * antropoloji için zaman zaman bir gönye, zaman zaman ise bir pusula gibi önem arzetmiştir.
devamını gör...
şu aralar bi' merak ediyorum ama başlangıç seviyesinde kaynak olarak ne okuyabilirim/izleyebilirim bilemedim. tavsiyelere açığım
devamını gör...
doktora alanımdır. herkesin tutunabileceği ve adapte olabileceği bir dal değildir öncelikle çünkü antropoloji bölümü için kafanızda her zaman bir fikir olması gerekir. bu fikiri, aldığınız eğitimle büyütürsünüz. aslında temelde, eğer antropoloji üstüne çalışmayacaksanız ya da yakından- uzaktan( paralel) olarak bağlı olan bir alandan mezun değilseniz, çok sempatik gelebileceğini düşünmüyorum. netleştirmekte fayda var; türkiye'de antropoloji size iş kapısı açmayabilir, bu yüzden bir fikriniz / hayaliniz/ amacınız varsa bunu antropoloji eğitimi ile destekler ve dışarıya( herhangi bir mecra) sunarsınız. maalesef türkiye, bu tarz dehşet alanlarda iş kapasitesi açacak seviyede donanımlı bir siyasi yönetim kadrosundan oluşmuyor. normal şartlarda, manyak teorisyenler çıkaran bir alandır ama türkiye'de kim ne yapsın nitelikli insanı?

sadece teori- analiz- çıkarım ve full kişisel üretim gerektiren bir alandır. binevi sanat veya edebiyat gibi düşünün. yoruma çok açıktır, doyasıyla ortaya attığınız her iddianızın altının dolu olması gerekiyor. her teorinize, her zaman anti-tez çıkarılabilinir ve bu sizi hayat boyu sürekli alanı takip etmeniz ve araştırma yapmanız konusunda teşvik eder. dolayısıyla tam bizim gibi akademiye aşık- statü delisi tiplerin alanıdır. içerisi arenadır. en iyi balığı yakalayan, her zaman ödülü kapar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"antropoloji" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim