roman / edebiyat
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

afrika edebiyatını anlamak açısından dikkat çeken bir roman. daha önce 2014 yılında nobel edebiyat ödülü için aday gösterilen ngugi wa thiong o adlı yazarın ayrıntı yayınları tarafından basılan 192 sayfalık kitabı. kesinlikle yazarı tekrar okumak istiyorum. fakat keşke kitapları biraz daha ucuz olsaydı. neyse.


kitap kenya'da geçiyor. yerel halkın kendine ait bir dini var, kendine has gelenekleri var. mutlu mesut yaşayıp gidiyorlar. çok medeni ve refah içinde değiller ama kendi yağlarında kavruluyorlar diyelim. bana en ters gelen geleneklerinden biri kız ve erkek çocuklarının toplu sünnet törenlerinin olmasıydı. oldukça ilkel şartlarda yapıldığı için de ölümler ve hastalıklar kaçınılmaz oluyor tabii ki. neyse kenya ve geleneklerini eleştirmek bir yana kitap sömürü ülkelerinin nasıl bu ülkelere gelip kendi dinlerini dayatmalarını anlatıyor. kendi halinde takılan götte yaprak elde orak gezen milletten nasıl vergi alıyorlar, nasıl kardeşi kardeşe vurduruyorlar mükemmel bir anlatısı. bir tepede hristiyan olanlar diğer tarafta geleneklerinden vazgeçmek istemeyen ve beyaz adamdan kurtulmak isteyenler. gittikçe kızışan ortam ve dökülen kanlar. afrika ülkelerinin kaderini anlamak için okunması gereken bunun haricinde edebi olarak da güzel bir eser. severek okudum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"aradaki nehir" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim