neden hiçbir politikacı böyle bir vaadde bulunmuyor anlamıyorum. bir çoğunuz biliyordur. başta abd olmak üzere bir çok batı ülkesinde asgari ücret illere/eyaletlere göre belirlenir. misal washington ve california'da 13$ civarındayken wisconsin ve carolina bölgesinde ise 7.5$ dolar civarındadır. (rakamlarda yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsinler lütfen)

türkiye için düşünürsek; istanbul kadıköy'de verilen asgari ücret ile tokat niksar'da verilen asgari ücret birebir aynı. bu kadar saçma bir uygulama olamaz. sadece kira fiyatlarında bile istanbul 3'e katlar. ulaşım, gıda gibi giderlere girmiyorum. yaşanılan şehrin maddi ve manevi risklerine ise değinmiyorum.

özetle her ilin temel yaşamsal giderler katsayısı olması gerektiğini düşünüyorum. asgari ücretler ise bu katsayılara göre belirlenmelidir.

katsayı uygulaması ile ilgili tek çekincem şu olabilir: finansal okur yazarlık konusunda çağ atlamış(!) olan yurdum insanı daha çok kazanacağım diye tası tarağı toplayıp böyük şehirlere akın edebilirler. (sanki etmiyorlar.) bu olası problemi de politikacılar, bürokratlar çözsünler herşeyi benden beklemesinler. zaten onu da çözsem real madrid'de oynardım.
saygılar...
devamını gör...
mesleğin ya da işin özü ile okul okumanın neredeyse hiçbir bağı yoktur. örneğin okuma yazma bilmeyen bir dozer operatörü de öğretmenden fazla maaş almaktadır. buradaki mesele işin kendi niteliğidir. bir hamal yevmiye olarak 300 liradan 500 liraya kadar para kazanabiliyor. bu parayı kazanabilecek kaç tane iş grubu var?

bırakın artık şu saçma sapan yok kırk yıl okudum, yok otuz sene doktora yaptım geyiklerini. ne iş yapıyorsunuz ve memlekete hangi alanda ne gibi bir fayda sağlıyorsunuz, yaptığınız işin çalışma ağı ve o işi yapacak kişi sayısı nedir gibi belki yüzlerce kriteri değerlendirin de öyle konuşun
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"asgari ücret eşit değil adil olmalıdır" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim