1.
2324 tl, insan yaşamını idame ettirmek için çok düşük bir miktardır, 2021 de kaç tl olacağını merakla bekliyorum.
devamını gör...
2.
2800 tl olmasını beklediğim ve az bulduğum maaş
devamını gör...
3.
en asgari ücret olarak adının değiştirilmesini düşündüğümdür. çünkü 250lira kira vermiyorsanız geçinmeniz mümkün olmayan seviyeye gelmiştir.
devamını gör...
4.
tek kişiyi bile geçindirmesi neredeyse imkansızken bir aileyi geçindirmesi beklenen ücret. biz geçinemiyoruz mesela.
devamını gör...
5.
lüks minimumda tutulsa bile geçimi çok zorlaştırıyor kirada yaşıyorsan zaten ay sonu belki yemek bile bulamazsın kirası faturası yemeği okuyorsan okul masrafı çocuğun varsa onun istekleri okulu bilmem nesi temel beslenme barınma temizlik masraflarını çıkarınca elinde yok denecek kadar düşük miktar bir para kalıyor maalesef
devamını gör...
küçükken askerin aldığı maaş zannederdim.
devamını gör...
günde 12-14 saat çalıştırıp bu rakamı veren binlerce işyeri var. 12 saat üzerinden hesap yapıyorum sayın yazarlar:

aylık çalışma saati: 12 x 6 x 4 = 288
saatte kazanılan para: 2324 / 288 = 8.06 tl

evet, yanlış görmüyorsunuz. saati 1 dolara çalışan insanlar var bu ülkede. maaşı ödeyip 400-500 lirasını geri isteyen patronları saymadım bile.

(bkz: kölelik)
devamını gör...
saraydaki tuvalet kağıdının fiyatı.
devamını gör...
tüik'in verilerine göre çalışabilir nüfusun yüzde 41'i istihdam ediliyor. kısa çalışma ödeneğinden yararlanan 2 milyon 591 bin kişiyi ve ücret desteği alan 1 milyon 358 bin kişiyi toplam istihdamdan çıkarırsanız fiilen 21 milyon 665 bin kişi çalışıyor. yani türkiye'de her 100 kişiden sadece 35'i çalışıyor.

türkiye devrimci işçi sendikaları konfederasyonu araştırma dairesi'nin (disk-ar) 2019 yılında yayınladığı rapora göre de türkiye'de yaklaşık 10 milyon kişi asgari ücret civarında bir ücretle çalışıyor.

21 milyon 600 bin çalışanın yaklaşık
10 milyonu, yani yarısı asgari ücretle çalışıyor.

bu veriler , resmi kurum verileri yani en iyi ihtimalli veriler .gayriresmi gerçek durum bundan daha kötü olabilir, olması kuvvetle muhtemeldir.
ozellikle bir yıla yaklaşan covid süreci ve ekonomide yaşanan çöküş düşünülürse...
devamını gör...
10.
aslında problem ücret değil. paranın alım gücü. zaten yamyam ev sahipleri, üreticiler, ticaret erbapları dört göz ile yapacakları zamlara kılıf olması sebebi ile asgari ücret zammını bekliyor. zaten en başta zammı veren devlet o farkı senden almaya başlıyor. zaten hissedilen enflasyon %20 nin üzerinde. asgari ücret 5000 olsa ne yazar ev sahibi hemen kirayı 2 katına çıkarmak için pusuda beklerken.

insanların alım gücünü arttıracak çözümler yapılmadıkça ücretin artışının bir önemi yok.

türkiye'de asgari ücret günün şartlarında en az 4000 tl olmalıdır. ayrıca enflasyonu önleyici tedbirler alınmalı. üretim arttırılmalı. piyasada rekabet ortamı oluşturulup tüketim mallarının daha uygun fiyatlara insanlara ulaşması sağlanmalıdır. yani zamma gerek kalmayacak düzenin kurulması gereklidir. dünyanın sermayesinin %95 inin %5 lik bir kısımın elinde olduğu bir düzende bunu sağlamak tabi kolay olmayacaktır.
devamını gör...
11.
düşünsene 1 saat çalışıp ancak bir tane 2.5 lt kola alabiliyorsun.
ne muazzam refah seviyesi...
devamını gör...
asgari ücret keynesyen iktisat temsilcileri tarafından ortaya atılmış, insanın hayatta kalması için en temel ihtiyaçlarını karşılamak adına sahip olması gereken ücrettir. klasik iktisatçılar sevmezler çünkü piyasa her halde iyi işler; işçiler ve firmalar rasyonel oldukları için herkes hak ettiği kadar ücret alır. piyasa mekanizması iyi işler kısacası. ayrıca asgari ücret verilerek üretime katkı sağlamayan işgücü hak etmediği ücreti alır, derler.
devamını gör...
ülkemizde asgari ücret tartışılırken ise yapılan en bariz hata insanların nominal ücretleri baz almasıdır. oysa ki reel alım gücüne bakmaları gerekir. bugün asgari ücreti 5000 tl yapsan bile artan talep nedeniyle enflasyon artacak ve asgari ücretlinin alım gücü değişmeyecektir. dolayısıyla masada pazarlık yapılırken reel ücretler üzerinden anlaşma sağlanması gerekmektedir.
devamını gör...
2021 yılı için 2825 lira olarak belirlenmiş tutardır.
devamını gör...
tüm ürünlere gelen zam ile asgari ücrete yapılan zam kıyaslandığında, vatandaş sefaletten açlığa terkedilmiştir. not: kuru ekmek yiyebilir tabii.
devamını gör...
2021 yılında yapılan %22'lik zam ile, bundan sonrası için, halkın başına çok ciddi belaların gelmesinin önünü açan ücret.
devamını gör...
o, 90 kuruş yok mu, bankamatikte kalacak ona yanıyorum. neyse biriksin bakalım 10 ayda 9 tl yapar, az değil.
devamını gör...
asgari ücret ile yaşamaya mecbur edilmiş emekçi insanların hali nicedir. bi de evli ,bi de çocuğu varsa da sözün bittiği yer işte.tabi anlayana.
devamını gör...
ülkemizde asgari kelimesinin hakkını veren ücrettir.
devamını gör...
vatandaşın cebinde para kalmadıktan sonra asgari ücrete zam gelse n'olur gelmese n'olur?
(bkz: 1 ocak 2021 doğalgaz ve elektrik zammı)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"asgari ücret" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim