hoca bir komşusuna misafir olur, arkadaşı önüne o yıllar pek değerli olan bir kase halis kestane balı koyar ve birlikte yemeye başlarlar.
hocamız o harikulade balı görünce kaşık kaşık yemeye başlar, balın bitmesinden çekinen arkadaşı aman hocam dikkat et hakiki baldır içini yakar der, hoca bir yandan balı indirmeye devam ederken cevaplar: sen üzülme komşum, kimin içinin yandığını allah biliyor.
devamını gör...

nasreddin hoca göle yoğurt döküyordur. görenler şaşkın, “hoca ne yapıyorsun” diye sorar. hoca gayet sakin, “göle maya çalıyorum” der. bunu işitenlerin şaşkınlığı bir kat daha artmıştır, “hoca, göl maya tutar mı hiç!”

nasreddin hoca oldukça kendinden emin, “ya tutarsa?”


kaynak

aslında çok bilinmiyormuş herkes öyle diyor ama ben ilk defa duydum.
devamını gör...
hoca soğuk kıştan hiç rahatsız olmadığını hatta geceleri evde ısınmak için ateş bile yakmadığını söyler. fakat kimse buna inanmaz. en sonunda iddiaya tutuşurlar. şayet hoca ateş olmadan köyün meydanında sabaha kadar beklerse ona yemek ısmarlayacaklar, yok eğer bekleyemezse hoca hepsine evinde bir akşam yemeğe davet edecektir. hoca sabaha kadar meydanda bekler, sabah olunca iddiayı kazandığından bahisle yemeği isteyince birisi itiraz eder:

- "olmaz hoca efendi ben gördüm, 300 metre ilerideki evde bir mum yanmaktaydı. bu nedenle bahsi kaybettin."
hoca ne kadar direndiyse de adamlarla başa çıkamaz ve mecburen bir akşam yemeğe hocanın evine cümbür cemaat doluşurlar. hoca ise yemeği hazırlamak için mutfağa geçer fakat onca zaman geçmesine rağmen bir türlü yemeğin gelmediğini gören davetliler sonunda mutfağa gelince bir de ne görsünler. hoca tavandan astığı kocaman bir kazanın altına koymuş bir mum ve kaynamasını beklemiyor mu! hep bir ağızdan:

- "ilahi hocam! hiç koca kazanla yemek mum ateşiyle kaynar mı?" derler. hoca hemen taşı gediğine koyar:

- "300 metreden bir adamı ısıtan mum alevi 3 santimden bir kazanı neden ısıtmasın?"
devamını gör...
nasreddin hoca yediği yemeğin bulaşığını akşehir gölünde yıkarken, bunu gören köylünün aptalca sorusuna verdiği zekice cevaptır "göle maya çalma" hadisesi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"az bilinen nasreddin hoca fıkraları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim