1.
avrupa'nın güneydoğusunda kalan bir coğrafi bölge. çoğunlukla slav kökenli halklar yaşar.
devamını gör...
2.
gelen soğuk hava dalgaları ile meşhurdur.
devamını gör...
3.
üzerinde çokça savaş olmuş toprak parçası
devamını gör...
4.
sovyetler birliğinin dağılma sürecine girdiği zamanlarda parçalanmış ve çok ciddi savaşlar yaşamış bölge. acı izleri hala bir çok yerde tazedir.
devamını gör...
5.
zamanında orta doğudan hallice olan yer. sonrasında sükunet sağlandı.
devamını gör...
6.
türkler için avrupa gezisinin en uğrak yerleridir. harika bir doğası olmasının yanı sıra, yakın dönemde büyük savaşlar yaşanıp kültür mozaiği olmasından mıdır bilinmez, tarihi ile insanı içine çeker.
aynı zamanda maddi olarak da çok makul fiyatlara turlar yapılabilmektedir.
devamını gör...
osmanlı'nın elinde baya kalmış bölge.
devamını gör...
türkiye’de kökleri oraya dayanan takribi 22 milyon kişinin olduğu yer. balkan devletlerinin nüfusu da bugün 45 milyon civarındadır.
devamını gör...
bir tür soğuk hava deposu.
devamını gör...
güney kısmına rumeli denir. yüz yıl, yüz elli yıl öncesine kadar türkler, balkanların genelinde ve özellikle rumelide yoğun nüfusa sahiptiler. bunun sebebi osmanlı'nın esasında bir anadolu beyliğinden, rumeli merkezli bir imparatorluğa dönüşmüş olmasıdır. osmanlı'nın yıkılma ve dağılma dönemine girmesi ile balkanlardaki türk demografisi bozulmuş, anadoluya göçler başlamıştır. ı. balkan harbinin bunda payı büyük olsa da bu bozulma karlofça' ya kadar gider. halen bölgede soydaşlarımız yaşamaktadır. bir kısmı aynı zamanda türk vatandaşıdır.
devamını gör...
asık oldugum güzel ülke, makedonya’yı barındıran bölgedir.
devamını gör...
küçüklüğümden beri aklımda kalan kış klişesi: ''balkanlardan gelen soğuk hava etkisi...'' ancak 20 yıl önce balkanlarda birkaç ülke gördüğümde itiraf edeyim çok şaşırdım; mimari dokusu, kiliseleri sanki geçmişte kalmış gibiydi daha az apartman en azından 10-15 vb. yerine daha mütevazi yapılar... benim gibi mitoloji ve arkeoloji meraklısı için tarihi dokunun korunması ve o müthiş ambiyans... harikaydı...
devamını gör...
gezi rotası olarak hem yakınlığı, hem doğal güzelliklerin bolluğu, hem de ucuz olması sebebiyle bizler için idealdir.

çok sevdiğim ohri gölünü de içeren bölgedir.
devamını gör...
çocukluğumun ön hazırlık yıllarında, balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası söylemiyle öğrendiğim coğrafi alan.
devamını gör...
balkan kelimesi türkçe kökenli sözcük olup dağlık anlamı vardır. güneydoğu avrupa, doğu avrupa balkanları oluşturur. fiziki yapısı itibariyle sıra dağlık vadi gibi yeryüzü şekillerinden oluşur. göl sayısı bakımından fakirdir. yunanistan coğrafi olarak balkan sayılsa da kültürel olarak akdeniz ülkesi sayılır. yiyecek kültürü türk damak tadına uygundur. hatta boza , ayran ,yoğurt ,rakı gibi ortak mutfak kültürümüz vardır. avrupanın en fakir coğrafyası burasıdır. buranın insanı bunun nedenini komunizme yada osmanlı imp. yüzyıllar boyu süren işgaline bağlamaktadır. balkan ülkelerin bir ortak özelliği de hemen hepsi yakın zamana kadar birbirine karşı katliam yapmış olmasıdır.
devamını gör...
köfte, börek, osmanlı, yemek.
devamını gör...
soğuk hava dalgasının kaynağı olarak bilinir.
devamını gör...
genellikle soğuk havanın kaynağı olarak bilinir fakat bu doğru değildir.
soğuk ataklar sibirya kaynaklı gelir yurdumuza fakat karadeniz bir deniz olduğu için daha kolay yol olan balkanlara hatta italya'ya kadar sarkar. sonrasında dünya'nın dönüş hareketi ve kuzey yarım küre sistem hareket yönüyle doğuya doğru ilerler ve yurdumuzu etkiler.
yani soğuğun kaynağı sibirya'dır.
devamını gör...
çok sayıda etnik çeşitliliğe sahip bir coğrafyadır. bu durum müziğine de yansımış, ağırlığı roman esintilerinden oluşan bir tarz doğmuştur. hastasıyız.
devamını gör...
inatçı birilerini tanıyorum diyorsanız balkandır. zamanında balkan göçmeni bir hanımla evlendim. sonra boşandım. başka da anlamı yok benim için.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"balkanlar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim