gece sokağa arabasız çıkmanın imkansız olduğu, çocukların sokakta oyun oynayamadığı bir ülkeye sebep olmuştur. hiçbir belediye mama lobisi yüzünden bir çözüm üretemiyor, sorunu gördüğü halde. her belediye topladığı köpekleri başka belediyeye gece vakti gizlice bırakıp kaçıyor ve bunu çözüm zannediyor.

sadece insanlar için değil diğer hayvanlar için de sorun oluyor. mama lobisi zaten insanları önemsemiyor da hayvanları da katleden bu sorun hakkında ne diyecek bilmiyorum. insanlara yanınızda salam gezdirin diye çözüm öneren bu akıl yoksunlarının mantıklı bir şey söyleyeceğinden şüpheliyim.

ilgili video
devamını gör...
sokak köpekleri durduk yere saldırmaz, büyük ihtimal belediyenin yemek vermediği canlılardır.
devamını gör...
bu ülkede sabah erken çıkıp sokaklarda koşamazsınız. böyle bir kültür asla yer edemeyecek sebebi de gün ışımaya başlayınca havlamaya başlayan vahşi köpekler. büyük şehirlerdeki sokak hayvanlarından bahsetmiyorum anadolu’nun küçük şehirlerinde hem şehirde hem dağda aynı anda yaşayabiliyor bu köpekler. gece sokağa çıkıp bir yerden bir yere gidemezsiniz hele yürüyerek
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
sokak hayvanları inanılmaz çoğaldı ve asla denetleme/kontrol yok. kulağa küpeyi takıp gönderiyolar geçen bi tane köpeği gördüm kulağındaki küpe şah ismail'indi herhalde yarısı kopmuş yarısı sarkıyo..
devamını gör...
çözüm 1 milyar dolara hal olur.
her şehre güzel barınaklar yapılıp, düzgün kısırlaştırma işlemleri uygulanır.
devamını gör...
maalesef sokakta yaşayan tüm hayvanlar zor durumda; kedisi, köpeği ve hatta yaban hayvanları.
bizim ülke insanı çok vahşi; su samurunu tüfekle vuruyo ya, ulan ne istiyosun hayvandan?!
kedi ve köpek kısmına gelirsek; belediyelerin barınakları içler acısı halde, acilen tüm ülke belediye barınakları rehabilite edilmeli. sokakta yaşayan hayvanların hepsi kısırlaştırılmalı, içgüdüsel olarak çok ürüyorlar ve maalesef yavrular acı çekerek ölüyor.
ayrıca kedi ve köpek satışı yasaklanılmalı; sadece barınaklardan evlat edinilmeli ve zimmetlenerek verilerek sokağa tekrar bırakılması halinde sahibine sağlam cezalar verilmeli.
devamını gör...
köpekleri görünce yanlarına koşarım. lakin tehlikenin de farkındayım.

özellikle son yıllarda sokak köpeği nüfusu epey arttı.

para vererek ya da bakamayacağı, sorumluluğuna katlanamayacağı halde eşten dostan yavru köpek sahiplenip, onları bir süre sonra sokağa atan oğçe insan ve ailelerin bu duruma katkıları epey fazladır.

en başta insanı bilinçlendirmek, barınaklar kurarak barınağın kapasitenin imkan verdiği şekilde köpeklere insan vicdanına ve hayvanın rahatlığına uygun şekilde onlara bakmak, sokaktaki köpekleri kısırlaştırmak, özellikle köpeklere kimlik/karne çıkartmak, buradan takiple hayvanını sokağa atanlara cezalar vermek vb. adımlar atarak çözüm bulunabilir.

sanıyorum 2022'de kimlik zorunlu olacak. umarım olur.

ve türü yasak olan birkaç köpek var, bunlardan biri pitbull, denetlenmiyor, özellikle her keko gencin elinde bir pitbull var. bu ırk saldırgandır. kanunen yasaktır. denetlenmeli ve yüksek cezalar verilmelidir.

sorun insanın kendisi ve yönetimlerdir. burada en suçsuz olan, hayvanlardır.
devamını gör...
bir hal çaresine bakılması gereken sorun. iş yerinin bahçesi bir hayli büyük ve kapalı otoparka bağlanıyor. bariyer altından olsun ana giriş kapısından olsun burunlarıyla ittirip giriyorlar. çıkarken bir pati atıp çıkıyorlar. acayip rahatsızız. havlaması bir yana, oyun adı altında salça da oluyorlar. elektroşok aldıracağız artık. yok yahu maksat sesiyle ürksünler.
devamını gör...
gerçekten ülkece toplanıp çözmemiz gereken sorunlardan biri. köpeklerin sokakta olması sanıldığından daha çok tehlike teşkil ediyor. bu hayvanlar insanları öldürebiliyorlar. bakın öldürmekten bahsediyorum, hem de bir insanı. örneklerini defalarca gördük ve üzülerek söylüyorum bu şekilde kayıtsız kalmaya devam edersek daha çok göreceğiz.

bazı şeyler yaşadığım ve gördüğüm için yazıyorum bunları. umarım bu lanet sorunun çözüldüğüne şahit olabilirim *.
devamını gör...
8'i 10 u bir araya geldiğinde gerçekten sanki tarih boyunca hiç evcilleştirilmemiş gibi sizi bir et parçası gibi görüp grup liderlerinin brifingleri doğrultusunda saldırıyorlar. 8 yaşımda böyle bir saldırıya uğradım. nefeslerini ensemde hissettim. şükür ki şanslıydım. yıllar sonra arkadaşım iki kez saldırıya uğradı ikincisinde kurtaramadık.
okuduğum üniversitede ise yasak olmasına rağmen pittbull toplantıları yapılırdı. hatırlamak dahi istemiyorum birgün biri tasmasındna kurtuldu ve kütüphaneye sığındık. ben de hayvan seviyorum ama uzaktan. yapmayın lütfen.
devamını gör...
farklı tür ve ırklardaki bir çok köpeğin, sahipleri tarafından terkedilmesi ve kontrolsüz çoğalmaları sonucu sokaklarda sürü oluşturmaları ve zaman zaman toplu halde başka hayvanlara ve insanlara saldırmaları ile başgösteren durumdur.
çözüm boyut, yaş ve cinslerine göre ayırarak barınma alanlarına toplama ve kısırlaştırmadır.
örneğin köpek köpektir deyip 2, 3 kiloluk köpeği 50 kiloluk köpeğin yanına koyarsan öldürtmüş olursun oda ayrı konu vs işte.
devamını gör...
sokaklar'daki başıboş köpeklerin en büyük sebebi sahipleri tarafından terk edilmiş olmaları.. işin ilginç tarafı köpek besleyebilecek sosyal yapıya sahip insanlar bu köpekleri sokağa salıyor sonrada sokaklarda başıboş köpek terörü var diye yaygara yapıyorlar..
devamını gör...
yaban hayatı için büyük sorundur.
her yıl binlerce kuş, kertenkele, kaplumbağa, yengeç, karaca, geyik başıboş köpek ve kediler tarafından telef edilmektedir.

''
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel''
''
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel''
''
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel''
www.haber61.net/gundem/ac-k...
devamını gör...
iki taraf var. bir taraf her ne olursa olsun köpeklere ilişilmesin, bırakalım kendi hallerine kafasındalar. insanlara saldırmalarını bile görmezden geliyorlar. çözüm üretmiyorlar. bir taraf da var sokaktaki nefes alan her köpek öldürülsün, kurtulalım kafasındalar.
bu mesele her iki tarafa da bırakılamayacak kadar hassas bir mesele. ne "bu dünya sadece bizim değil, onların da yaşamaya hakkı var" diye can güvenliğini tehlikeye atan durumlara bile kayıtsız kalarak ne de sokakta olan her köpek öldürülsün denilerek çözülemez.
umarım bu konuda aklı, başı yerinde, sorumluluk sahibi yetkililer bir çözüm bulur.
benim oturduğum yer istanbul'da en çok köpek sayısının olduğu yerlerden biri. sabiha gökçen tarafında oturuyorum. burada adım başı köpek görmemek imkansıza yakın. sitemizde site sakinleri olarak sahiplendiğimiz köpeğimiz var ve bu çevrede takılan artık yıllardan bu yana tanıdığımız köpekler de var. insanların arasında yaşayanlar zaten genelde saldırgan olmaz. hepsine mama vermeye çalışırım, severim ama ona rağmen bir sokakta insanların üstüne giden, saldırganca davranan köpek tarafından da iki kere yoklandım. dümdüz yürüyorum, bi koşturdu havlayarak farkında olmadan yola attım kendimi. o sırada oradan bir araç geçse, altında kalırdım ki geçtiğimiz sene benzer bir durumdan bir çocuk minübüsün altında kalarak can verdi.
saldırganca davranışlarda bulunan ve şikayet alan köpeklere kayıtsız kalınıyor barınak tarafından. bu problemler artıyor sonra olan kendi halinde köpeklere de oluyor.
bir çözüm bulunmalı, bir orta yolu olmalı.
devamını gör...
adamlar çeteleşiyorlar... bizim buralarda sekizli onlu şekilde geziyorlar...
insanları kovalıyorlar. sürekli bir artistlik peşinde koşuyorlar... insan iyilik yapmaya bile çekiniyor. çünkü çok saldırganlar.
hayat şartları onları çok saldırgan yapmış. açlık, sefalet, eziyet, sevgisizlik onlarda öfke soruna sebep olmuş..
insan üzülüyor...
ne insanımıza ne hayvanımıza sahip çıkamıyoruz... sene olmuş 2022.. tablo içler acısı..
devamını gör...
ülkemizde kötülükler birbirini görenlerin cesaretini tetikliyor. göre göre büyüyorlar. köpek bu, tabiatı saldırmak onu kötülükler için kullanan insandan çıkıyor sonuçlar. sokakta dolaşması özellikle çocukların olduğu yerlerde tasmasız olması yasaklanmalı diye sosyal medya gücü oldu sonuç verdi gibi görünüyor. tasmasız olanların sahiplerine cezalı yasa geldi. buna ne kadar uyarlar bilinmez ama insandan daha kötüsü yok. herkes doğasına göre davranıyor bitkisi hayvanı ama insan insan olamıyor işte. kaostan beslenenlerin varlığı hayatını zorlaştırıyor. hedefte her zamanki gibi masumlar.
devamını gör...
sahipsizlere sahip çıkmayan partilerin geleceği yoktur.
devamını gör...
çözülmesi gereken bir sorundur. bu başıboş köpekler yüzünden, kendi mahallemde yürüyemez oldum.
devamını gör...
hakan abiden alman kırması belçika kurdu yavrusu alcam yavrusunu sanada vercem muhabbeti sürdüğü sürece bitmeyecek bakılamayıp sokağa terkedilen köpek sorunudur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"başıboş sokak köpeği sorunu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim