1.
binary digit'in kısaltması olan veri depolama biri. bir ya da sıfır değerlerini alabilir.
devamını gör...
saça bulaştığında kurtulması zahmetli mini hayvan.
devamını gör...
yarımkanatlılar alttakımından, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan ufak böcek. yavrusuna yavşak denir. ve her çocuk illaki bitlenmiştir. bitlenmeyen çocuk sayılamıyormuş öyle diyorlar.
devamını gör...
düşündükçe kaşındırır. ilkokulda bitleniştim dünyanın en kötü olayı. ilacı da bir o kadar keskin kokardı hala unutamam.
devamını gör...
çocukken herkesin başına - eski zamanlarda yeni nesil için geçerli değil - en az bir kere gelen durumdur. bu durumu anneler bir doktormuş gibi üstlenir ve halledilir.
devamını gör...
cok uzun yıllar bitli gezmis biri olarak bir ara asla bitmeyecek düşüncesine kapildigim oldu. kısır döngü neymiş bitle öğrendim. asil özgürlük ondan kurtulmak bilenler bilir
devamını gör...
(bkz: 32 bit)
(bkz: 64 bit)
devamını gör...
bilgisayarın temel yapı taşları. ram ve cpu belleği üzerinde gözle görülmeyen minnacık kutucuklar vardır. bu kutulara bitler nasıl yerleştirilir?

atıyorum 28 sayısı nasıl depolanır?
öncelikle 28 sayısı ikiye sürekli bölünür. ve aşağıda ki şekilde 1 ve sıfırlara dönüştürülür.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

hemen ek olarak;
ikilik sayı sisteminden bizim günlük hayatta kullandığımız 10'luk sayma sistemine şu şekilde çeviriyoruz. her basamak 2’nin kuvveti ile çarpılır ve sonuçların toplamı onluk sayıyı verir. yani 28 sayısının 11100 ya bunu hemen burada çevireyim.

(11100)₂ = (1 × 2⁴) + (1 × 2³) + (1 × 2²) + (0 × 2¹) + (0 × 2⁰) = (28)₁₀

ve işte ekranda gördüğümüz 28 sayısı. tata :)

daha sonra bunu belleğe yerleştirmeye hazırız. belleğe iki farklı şekilde yerleştirilir. bu yerleştirilme sırası işlemcinizin durumuna göre değişir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bir de sekizlik sayı sistemimiz var. octal olarak geçiyor.

octal kelimesi latince “octo” (sekiz) kelimesinden türetilmiştir. ikilik sayı
sistemindeki sayıların daha kolay gösterilmesini sağlayan sayı sistemlerinden biri
olarak kullanılır. 2 üzeri 3 = 8 olduğundan, iki tabanındaki üç bitlik bir sayı, bir dijit sekizlik
sayı ile temsil edilebilir. böylece veri girişi daha kolay olacak ve verilerin
saklanması daha az yer kaplayacaktır.

sekizlik sayı sistemine şöyle çeviriyoruz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

daha anlatmadığım birçok sayı çevirme işlemi var. özetle bilgisayarların sayı sistemi ile bizim günlük hayatta kullandığımız sayı sistemleri aynı değildir. yani bilgisayarların matematiği daha farklıdır. biz insanlar olarak 10'luk sayı sistemini rahat bulduğumuz için onu kullanıyoruz. yani aslında matematik dediğimiz şey tamamen insan yapımı. bizim hayatı anlamlandırmak için kullandığımız bir şey.

not: yazıları ascii tablosuna göre çeviriyoruz. bilgisayar bizim yazı veya sayı girdiğimizi bir şekilde anlıyor. onu da şöyle çeviriyoruz. bunu yapan amcalar böyle kabul etmiş. bizde bunu böyle devam ettiriyoruz. tabii bunu biraz geliştirdik ama temeli budur.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kafa sözlükte kendinize iyi bakın. bir sonra ki yazımda görüşmek üzere.

güncelleme: küçük imla hataları düzeltildi.
devamını gör...
ilkokul 1 evden dönüyorsun kafan acayip kaşınıyor annen bi bakıyor ve diyorki her yere tut sonra kafana tut elini pislikten geçilmiyor kafanda bit var dediği bit işte o bit bu bit oluyor.
devamını gör...
binlerce türü bulunan böcek. tehlikelidirler çünkü kendileriyle beraber hastalık da getirebilirler. çiğneyici bitler insanlara bir nevi saldırır, onların tüyleriyle, saçlarıyla falan beslenirler. kim bilir, belki kafanızda bir medeniyet vardır....

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
çocukluğumuzun korkulu rüyası. arada öğretmenler bit kontrolü yapardı; ellerinde iki kalemi saçları ayırmak için kullanırlardı. o zaman bile o şekilde incelenmek onur kırıcı gelirdi. bir de bitli olanları , ellerindeki bir kalemle diğer öğretmene işaret ederlerdi. gerekliydi belki ama herkesin ortasında olması da hoş değildi hani.
devamını gör...
yavrusunu, yawşağım benim diye seven bir garip aile.
devamını gör...
çocukken bana bulaşan hastalık. komşumuzun köpeği ben küçükken depresyona girip köpeğini yemiş diye duyduk merak ya bizde ki de gidip köreceğiz bahçeye girdik çok şükür ölü yavru köpek görmedik ama oradan bir şekilde bit bulaştı bir iki gün deli gibi kaşındım daha sonra bir kaç sağlam banyo ile kurtuldum.
devamını gör...
sarı renkte 2-5 mm boyunda dış parazittir. ayrıca ; programcılığın temel taşıdır o olmazsa olmaz. bir bit genel anlamda ikili rastgele değişken belirsizliği (eşit ihtimallerle 0 yada 1) olarak nitelendirilebilir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bit" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim