1.
2. periyot 3a elementi. 5 protonlu bu element, türkiye'de bol bol bulunmakta. jet yakıtı ve deterjan için kullanılmakta.
devamını gör...
detarjan yapılabilir kendileri ile. aslında bir sürü şey yapılabilir ama yanlış kullanıyoruz o kadar bor kaynağımızı.
devamını gör...
3. (tematik)
atom numarası 5'tir.
devamını gör...
dünyadaki toplam rezervinin %72'sinin türkiye'de bulunduğu maden. temizlik malzemelerinde, fotoğraf ve kamera lenslerinde, jet ve roket yapımında, ısıya dayanıklı cam* yapımında kullanılmaktadır.
balıkesir, kütahya ve eskişehir civarlarında daha çok çıkarılmaktadır.
devamını gör...
niğde iline bağlı bir ilçe.

ayrıca (bkz: geçti bor'un pazarı sür eşeği niğde'ye) atasözü ile bilinir.
devamını gör...
(en azından şimdilik) bir işe yaramayan maden. enerji veren bir maden değildir, anca hidrojene falan bağlanarak tepkimeyi yavaşlatır. dünyadaki en büyük rezerve sahip olmak da bir şet ifade etmiyor. dünyada 5 birim ihtiyaç varken senin 70 birime sahip olman, diğer 30 birimlik ülkelerden alınmasını engellemez. bor ile çalışma yapan birkaç firma tanıyorum hatta birisi hacettepe üni ile ortak proje geliştiriyordu. henüz ciddi bir şey üretilmedi.
devamını gör...
2023 ün "beyaz" yalanıdır. jet ve roket yakıtı üretiminde önemli bir yere sahiptir. 2023 gelince bor sanayinin gelişmesiyle ülkenin 2000 yıl ileri gideceğini sanan insanların ağzından düşmeyen 5 numaralı elementtir. 2023 te çok popüler olacak olmasına da çevresi ne işe yaradığını bile bilemeyen cahillerle dolup taşacak ona ne demeli. bilim diyorum be kardeşim bilim. taşı yontamadıktan sonra elinde taşımanın ne önemi var ?
devamını gör...
değeri bilinmeyen önemli madenimiz (!)
devamını gör...
mozart antlaşması nedeniyle çıkarmamıza engel olunan elementtir. antlaşmanın bitmesiyle kısa süre içinde süper güç olacağız.
devamını gör...
türkiye, amerika ve rusya'da çok bulunur. sert ve ısıya dayanıklıdır. kimyasal element ve yarı metaldir.

sanayide, deterjanda, tekstilde, kağıtta, ilaç, kozmetik ve mumyalama gibi birçok işte kullanılabilir aynı zamanda roket yakıtı olarak da kullanılır.
devamını gör...
türkiye'nin ilk bor karbür tesisi açılıyor. tam kapasite çalıştığında 279 kişinin istihdam edileceği tesiste, yılda 1000 ton bor karbür üretilecek.
80 milyon dolar yatırımla kurulan tesisle, dünyanın en büyük ve en kaliteli bor rezervine sahip olan türkiye, ilk defa cevher, borik asit ve bor karbür değer zincirini tamamlamış olacak.
cevher halinde satıldığında tonu 120-150 dolar olan bor,
borik asit haline getirildiğinde tonu 1.000- 1.200 dolara çıkıyor.
bor karbürün tonu ise 35 ila 45 bin dolar.
bor karbürden zırh yaparsanız, bu rakamlar 300 bin dolara kadar yükseliyor.
www.hurriyet.com.tr/gundem/...
devamını gör...
bor dürüm
devamını gör...
coğrafya derslerinde konusu geçer.
devamını gör...
coğrafya derslerinde ülkemizi dünyanın süper gücü zannetmemizi sağlayan maden. o işler öyle değilmiş.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bor" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim