cihad, allah yolunda savaşmaktır. kelime anlamı "mücadele etmek"'tir.
c-h-d kökünden türemiştir.

ilgili ayetler:
fitne/şirk sonlanıncaya ve dinin/otoritenin tamamı allah’ın oluncaya dek onlarla savaşın. şayet (şirkten) vazgeçerlerse, şüphesiz ki allah, yaptıklarını görendir. (8/enfâl, 39)

hiç şüphesiz iman eden, hicret eden ve allah yolunda cihad eden kimseler... allah’ın rahmetini ancak bunlar umabilir. allah (günahları bağışlayan, örten ve günahların kötü akıbetinden kulu koruyan) ğafûr, (kullarına karşı merhametli olan) rahîm’dir. (2/bakara, 218)

ey iman edenler! allah’tan korkup sakının ve (sizi) allah’a (yakınlaştıracak) vesileler arayın. allah yolunda cihad edin. umulur ki kurtuluşa erersiniz. (5/mâide, 35)

ey iman edenler! sizden kim dininden dönerse, allah (sizin yerinize) öyle bir topluluk getirir ki (allah) onları sever, onlar da (allah’ı) severler. müminlere karşı alçak gönüllü/yumuşak huylu, kâfirlere karşı izzetlilerdir. allah yolunda cihad ederler ve kınayıcının kınamasından korkmazlar. bu, allah’ın lütfudur. allah onu dilediğine verir. allah (ihsanı ve lütfu bütün varlığı kuşatacak kadar geniş olan) vâsi’, (her şeyi bilen) alîm’dir. (5/mâide, 54)

iman edenler, hicret edenler, allah yolunda cihad edenler ve (onları yurtlarında) barındırıp yardım edenler (var ya)! işte bunlar hakiki müminlerdir. onlar için bağışlanma ve pek değerli bir rızık vardır. (8/enfâl, 74)
devamını gör...
cihad "mücadele" etmektir.
mücadele eylemi, "eylem karşısında eylem" ve "eylemsizlik karşısında eylemsizlik" prensibine dayanır. "eylemsizlik karşısında eylem" saldırıdır. islam, saldırın demez.

cihad, saldırı değil, savunmadır. ilk darbe karşısında misilleme emredilir.
savaş ve kıtal gibi kavramlarla karıştırılmamalıdır.
devamını gör...
arapça mücadele etmek anlamında kullanılan kelime. islam'a göre en büyük cihad kişinin kendi nefsi ile yaptığı cihaddır.
devamını gör...
(bkz: erotik)
devamını gör...
bilinenin aksine sadece kılıçla yapılmaz.
devamını gör...
başka ülkelere kılıçla islamı götürmek.
devamını gör...
ahir zaman için en büyük cihad zinadan kaçmaktır.
devamını gör...
islamı yayma anlamını düşünürsek bir müslüman olarak saçma bulduğum ve günümüzde bir geçerliliği olmadığını düşündüğüm hede. ne yapacağım yani, gidip yunanistanı işgal mi edeceğim? saçma. isteyen istediği dini yaşasın. beni ilgilendirmez.
devamını gör...
en çok sevdiğim cihad tanımı:
"savaş çıkmaması için gösterilen çabaların tümü."
devamını gör...
cihad sadece savaşmak değildir. ahir zamanda zinaya, alkole, kumara bulaşmamak en büyük cihadlardandır.
devamını gör...
allah'ın ismini yüceltmektir, ebedi hayatın anahtarıdır.
devamını gör...
bütün sistemlerde olduğu gibi islam dininde de kavramlar birbirlerinden bağımsız olarak ele alınamaz, alınmamalıdır. ideolojilerde ve değer sistemlerinde her kavram ve açıklama yap-boz gibi birbirini tamamlar. "cihat" ne olduğunu anlamak için islam dininin inananlara yüklediği sorumluluklara bakmak gerekir. islami bir terim olarak kullanıldığında tebliğ kavramı "hakikat"ın ilgililere ulaştırılması anlamına gelir. ve müslümanlar bu ulaştırma işi ile görevli bulunurlar, islam dinini insanlara açıkılama göreviyle yükümlüdürler. ilgililer diye bahsedilenler ise insanlardır. tebliğ bir görevdir, ve bu görevin yerine getirilmesine engel olan şartlar varsa o şartların bertaraf edilmesi de tebliğin ilgililere ulaştırılması bakımından, sözü geçen görev içinde düşünülmelidir. böylece kendini tebliğe görevli sayan kimse engelleri söz konusu ederek yükleneceği görevi yerine getirmekten kaçınamaz. bu da müslüman için aktif, dinamik bir hayat yaşamasına sebep verir. tebliğe engel olan şeyler de açıklanmıştır. islam'a karşı muhalif bir tavır belirten herkes ve her şey, bütün toplumsal ve siyasal düzenler, aynı zamanda tebliğe de karşı sayılırlar. yani müslümanın tebliğ görevini hakkıyla yerine getirmesine engel olurlar. öyleyse tebliğ yapan kimsenin en başta bu engelleri ortadan kaldırması, bertaraf etmesi gerekmektedir. teknik deyimiyle buna "cihat" diyoruz. bu aynı zamanda insanın kendisi ile yaptığı savaş olarak da düşünülmelidir. çünkü bırakın herhangi bir dini, bir siyasi ideolojiyi benimsemek bile çok büyük bir efor sarf etmemize sebep oluyor. çünkü insan bazı şeyleri kabul etmek istemiyor, o anki tavrı veya o anki düşünce sistemi bunu reddediyor. dolayısıyla "din" gibi büyük ve geniş bir değer bütününü kabul edip benimsemek insanın içinde çekişmelere sebep olabiliyor.

dinde zorlama yoktur. bu, islam dininde genel bir kuraldır. islam tebliğcisi engelleri bertaraf etmeye çalışırken, dini zorla kabul ettirmek için savaşmamalıdır. o tebliğine engel olan şartları ortadan kaldırmak için savaşmaktadır. buradaki inceliğe dikkat etmek gerek. söz konusu engellerin kaldırılması, tebliğin zorunlu bir safhasıdır. yoksa dini zorla kabul ettirmekle ilgisi yoktur. böylece cihat sadece islam için değil bütün dinler için tebliğ fırsatı sunar. bu da insanların ön yargılarını kırar ve özgür düşünce ortamını hazırlar.
ne yazık ki dinleri inceleyip dine inandım diyen kişileri yargılamak yerine dindarları inceleyip dini yargılıyoruz. bu da birçok karmaşaya ve yanlışlıklara yol açıyor.
devamını gör...
kutsal cihad, allah'ın dinini ve allah'ın adını yüceltmek için yapılır, her nerede kafir toprağı varsa orası islam oluncaya kadar savaş bölgesidir, اللهم اعزنا بالاسلام والجهاد.
devamını gör...
her cihad konusunda kıtal ayetleri görüyorum. cihad öldürme, öldürme arzunuzu, kin intikam tutkunuzu tatmin etmek değil yaşatmaktır ulan.
devamını gör...
cehd/ cehd etmek: zorluk çekmek, gayret, zorluklarla mücadele etmek.

(bkz: içtihad)
(bkz: müctehid)

kıtal ve cihad arasındaki fark?


canını aşk yoluna vermeyen aşık mıdır? 
cehd eyleyip o dosta ermeyen aşık mıdır?
devamını gör...
kılıçla olanı olduğu halde kalemle olanı daha makbuldür. silâh öldürür ama kalem yaşatır.
devamını gör...
chd kökünden türemiştir. cehd/cihad
silah zoruyla başka milletlere, halklara islam'ı yaymak, ortalığı talan etmek olan terörist bir eylem. haçlı askerlerinden, siyonistlerden bir farkı yok.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"cihad" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim