genel anlamıyla herhangi bir cismi ya da maddeyi tespit etmeye yarayan alet.

özel olarak bakarsak;

- müller sayacı gibi aletler, radyoaktiviteyi tespit eden birer gaz dedektörüdür.
- metal dedektörü denilen araç, yer altındaki ya da üzeri kapalı durumdaki metallerin yerini tespit etmeye yarayan bir dedektördür.
- nötrino dedektörü, uzaydan gelen nötrino adlı parçacıkları tespit etmeye yarayan bir dedektör türüdür.

bunlardan başka çeşitleri de var dedektörlerin.

astronomide ccd adı verilen dedektörler, gök cisimlerinin teleskopla toplanan ışığına ilişkin bilgiyi analiz etmemizi sağlayan elektronik araçlardır.

bir metal dedektörü örneği (amazon. com'dan alıntı):

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bu da bir ccd dedektör (wikipedia'dan alıntı):

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
son zamanlarda hırsızlar eve girerken yanlarında getiriyorlar. malum türk halkı altınları hep evde saklayınca.
devamını gör...
altın, gümüş gibi değerli metalleri ve tek tek halindeki paraları aynı anda kolayca tespit edilebilme, ve yüksek doğruluklarda ayırımlar yapabilme üstünlüklerinden dolayı definecilik alanında heyecana yol açan aletlerdir. dedektör denilince akla (bkz: arena dedektör) gelir.
devamını gör...
gizli veya anında görülemeyen radyo elektrik dalgaları, gazlar, mayınlar gibi maddeleri saptamaya yarayan her tür aygıt.
devamını gör...
dedektör derindeki büyük metalleri, grup para, define, hazine ve boşluk tespiti için kullanılır. yüzeysel dedektörler gibi yüzük, küpe, kolye, tek para v.b. küçük değerli metal aramacılığı için çok kullanılmazlar. derinlikler metalin büyüklüğü, türü, toprak altında kalma süresi ve toprak yapısına göre değişkenlik gösterir. dedektörler metal büyüdükçe derinden, küçüldükçe yüzeyden tespit yapabilirler. derin arama dedektöründe yapılan farklı dedektör derinlik testi mevcuttur 1, 2, 3 metre şeklinde maksimum derinlik testi 350cmdir.

https://www.ugurelektronik.com/
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"dedektör" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim