1.
uluslararası sistemde var olan bir devletin, özellikle komşu devletlerle olan ilişkilerindeki sorunların çoğalması ve yoğunlaşması durumudur. türk dış politikasında son dönemde bu duruma rastlanmaktadır. çevre devletlerin her biri ile bir sorun mevcutsa buna değerli yalnızlık adı verilir.
devamını gör...
ilk defa 19. yüzyıl sonlarında ingiltere tarafında tarafından ortaya atılmış bir dış politika stratejisidir. çok afilli bir terim tabi ama basitçe tarafsız kalma olarak düşünülebilir.
devamını gör...
edebi bir terim izlenimi vermekle birlikte, bir tür ideolojik yaklaşımın marjinal yansıması olabilir.
devamını gör...
ne kadar az insan o kadar çok mutluluk mottosuyla sentezlenen bir yalnızlık durumudur. ve bir tercih meselesidir.
devamını gör...
tercih edilen yalnızlık kaliteli yalnızlıktır.
devamını gör...
kendini bulabilmenin en anlamlı yolu.
devamını gör...
kendinle zaman ayırmak istediğin ve bundan zevk aldığın yalnızlığa denir. durup kendini anlamaya çalışırsın. düşüncelerin kimsenin etkisi, yargılaması, kötü kötü bakışları olmadan dolaşır kafanda. belki huzuru bulursun. belki de kendini yiyip bitirirsin. her türlü sonunda kendini bulursun. yalnızsındır hayatta. kimi ne kadar çok seviyorsan sev ya da kim seni ne kadar çok seviyorsa sevsin yalnız kalmak istediği çok sevdiğinden bile uzaklaşmak istediği anlar vardır. yalnızlığı tatmadan bulamazsın kendini.
devamını gör...
kendini tanıdığın nasıl bir insan olduğunu öğrendiğin zaman kaliteli bir yalnızlık yaşarsın
devamını gör...
başlıkla ilgili özdemir asaf'ın şiirini bırakıyorum;

yalnızlık, yaşamda bir an,
hep yeniden başlayan…
dışından anlaşılmaz.

ya da kocaman bir yalan,
kaçtıkça kovalayan…
paylaşılmaz.

bir düşünde seni bana ayıran
yalnızlık
paylaşılsa yalnızlık olmaz.
devamını gör...
bir çıkar uğruna yanında kocaman bir güruh olacağına kendine yetebilen duygusal erginlik, ne yapacağını bilen bir beyin, libidosuna sahip çıkabilen bir mekanizma.... ve bir de onurunu ayaklar altına almaktansa şerefli bir sekilde köşesine çekilmeyi vakti geldiğinde karar verici nitelikte bir yürek... kaliteli yalnızlık evinin en ücra köşesine saklanıp depresyon hırkası giyip, sosyal medya detoksu yaparken aglayarak şokolade yemek değildir....bak sinirlendim döverim yapmayın şöyle şeyler...
devamını gör...
mutlu olmak varken bu dünyada
geceler geldi dayandı kapımıza
olduk acımızla sarmaş dolaş

buradan
devamını gör...
aklıma çok sevdiğim şu söz geldi.
insan sadece yalnız kalabildiği sürece bütünüyle kendisi olur: demek ki yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez. çünkü insan ancak yalnız kaldığında özgürdür. baskı, her toplumun ayrılmaz arkadaşıdır.

arthur schopenhauer
devamını gör...
bir diğer adı kaliteli yalnızlık olarak da bilinen yalnızlık türüdür.
devamını gör...
dünyalılardan tiskiniyorum'un bir diğer adıdır.
devamını gör...
eskiden yalnız kalınca üzülürdüm, şimdi yalnız kalamamaktan..
devamını gör...
zamanında değerini bilmediğimiz yalnızlıktır. it gibi kaçtık yalnızlıktan. oysa yalnızlık size hiçbir insanın veremeyeceği şeyleri vaadeder. kalbin ve aklın özgürlüğü mesela, huzur.
devamını gör...
bir gün herkesin keşfedeceği ve değerini yıllardır bulamadığı için ah - vah edeceği bir durum
devamını gör...
başlığın gerçek anlamından bağımsız olarak tercih edilen yalnızlıktır. kötü gelen insanlarla beraber olmaktansa tek kalmayı tercih edebilmektir. zordur ama güzeldir.
devamını gör...
kiymeti bilinen yalnizlik cesididir. bir yalnizligin kiymeti nasil bilinir? teklik anini iyi degerlendirerek tabii ki.
efendim bazi seyler tek basina asilir, bazi yollar yalniz yurunur. bazi sorunlar da yalnizca kisinin ic muhasebinde ele alinarak cozume ulastirilir. ıste boyle anlar icin yalnizlik ele gecmez bir nimettir. dis dunyanin sesi kisilarak ice donmek, kendine kalma, kendi dunyani irdeleyerek tekrak tekrar kesfetmek, gercekten ne hissedildigini, ne istenildigini yeniden fark etme, hatta sil bastan baslamak icin mukemmel otesi firsattir yalnizlik. dozunda olani gercekten zaruri bir ihtiyactir. kiymeti bilinmelidir, hakikaten cok cok degerlidir. bilhassa ihtiyac duyanlar icin. . .
devamını gör...
diğerleri gibi seç'te şansın olmayan yalnızlık türü değildir. bilakis kişi yalnızlığı, kendisi seçmiştir. bu nedenle şahsı, bedeni, ruhu, eylemleri oldukça değerlidir.
belki de enaniyeti kabarmıştır da, kendisini herkesten üstün gördüğü için iletişim bozukluğu yaşıyordur.
çevresizdir. çünkü kibrinden, kimse yanına yaklasamıyordur.
küçük dağları o yaratmıştır ama kendisi görmez. görmek yerine oturur bir de der ki ben yalnızlığı, kendim seçtim!
yok yaa.
y o k y a a .
kendim ettim kendim buldum demiyor da, bakın şu hayırsıza.

bunların haricinde eğer kişi, yalnızlığını kendisi seç'tiyse, işte orada ciddi bir ayrım vardır ve bu aşamada yapılan her eylem, değerlidir.
çünkü bu yalnızlık; kişinin benliğine ve karakterine, dolayısıyla ruhuna, doğrudan etki yapar. bu sayede kişi, toplum içine karıştığında, kendini hemen belli eder.
evet ve hayırı vardır.
birilerinden onay almak için evet ya da hayır demez, kendi seçimleri vardır ve bu seçimlerinin sonucuna katlanır.
kimseden onay almak gibi bir derdi yoktur. bu yüzden sahte kalabalıklar peşinde koşmaz. dolayısıyla yalnız kalmaktan da korkmaz. çünkü yalnız kaldığı vakitleri, en iyi şekilde değerlendireceğini bilir.

peki bunu, hangimiz yapabiliyor?*
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"değerli yalnızlık" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim