yaşamına son veren tıp öğrencisi enes kara'nın babasının talihsiz saçma sapan açıklaması. söylenecek çok şey var da şu an etik olmaz. neyse.


ailesinin zoruyla kaldığını belirttiği cemaat yurdunda baskılara dayanamayıp yaşamına son veren tıp öğrencisi enes kara'nın babası mehmet kara, “her anne-baba evladının vefatına üzülür ama bu üzüntünün yanında aile değerlerimize ve inançlarımıza saldırının olması bizi daha da perişan etti. evladımı ölüme sürükleyen cemaat değil, etrafındaki ateist arkadaşları oldu” dedi.buradan
devamını gör...
evladı yitip giden bir şahsın ( baba diyemiyorum ), hala tarikatlara zeval gelmesin çabası. bizim kadar üzüldüğünü düşünmüyorum.
devamını gör...
senin gibi babaya sokim.

nerede varsa.
devamını gör...
allah kimseyi siyasal islam yalayıcısı bir kansız olacak; kendi evladının ölümünden dahi yalaklık yapacak kadar mundar etmesin denilesi beyan.
geride kalan 2 kız kardeşe çok üzülüyorum.
devamını gör...
bu adamı bariz bir şekilde korkutuyorlar. şöyle demezsen böyle yaparız gibi gibi. ondan mütevellit halen başka yerlere çekiyor konuyu ve olayın üstünü kapatmak için çocuğunun arkadaşlarına bok atıyor, etrafındaki insanların ateist olduğunu iddia ediyor. yalnız buna baba demeye bin şahit ister, bir insan ne olursa olsun, ucunda ölüm dahi olsun evladının intiharına sebep olan cemaati yerden yere vurur da adam bildiğin korkak ve cemaat yalakası.

keşke oğlum cemaatçi olsaydı demiş bir de, geri zekalı oğlunu ait olmadığı bir yere sokarak onu cemaatçi yapmayı mı düşünüyordun acaba??? çocuğunun ölümüne sen sebep oldun, seninle birlikte işte o cemaat de sebep oldu… kına yakın bi yerinize artık…
devamını gör...
allah affetsin bunları ne diyim. gencecik çocuk ölüme sürüklenmiş hala adamlar nerede. yuh vallahi billahi yuh.
devamını gör...
korkutuluyor olsa bile insan ölen evladını düşünür. diğer kızlarını düşünür. en fazla hayatı sana zindan ederler ki zaten oğlun öldü be adam! daha ne kadar kötü zaman geçirebilirsin ki? hem de kimler yüzünden. doğruları anlat ki yargıda hala cesur savcılar varsa adalet için uğraşırlar ama senin ısrarla şunları demen bende ne denli omurgasız babalar var izlenimi oluşturuyor.
devamını gör...
ondan sonra tarikat ve cemaatler kapatılmalı müridleri de ortadan kaldırılmalı deyince toplu katliam ile suçlamıyoruz.

lan kendi evladı için bunu söyleyen bir adam yarın öbür gün sana bana ne yapmaz? düşünsene lan?

kendi evladını kendi ölüme sürükledi, suçu başka şeylere atıyor. buradaki şakirtler de şimdi vay efenim öyle değil böyle diye yardiracak. fırsatını bulsalar hepimizi kesecek adamlar hümanist takılıyor.

ah atatürk ah keşke basladigin işi biririp bunların kökünü kazisaydin...
devamını gör...
yahu evladın ölmüş sus da acını yaşa be adam.
devamını gör...
hissediyorum konu inceden kılıçdaroğlu'na geliyor.
devamını gör...
çaresizlik insana neler söyletiyor. adam cezasını bulmuş. hapse gerek yok. bir ömür o yurda vermeseydik yaşıyor olacaktı diye dertlenecek.
devamını gör...
anne babalar zannediyor ki benim çocuğum benim gibi düşünecek, düşünmek zorunda. bir birey gözüyle bakmamış ki oğluna, senin demenle namaz kılacak senin demenle kuran okuyacak hoop cennete gidecek bu nasıl cahillik. inanç içten gelen bir şeydir zorlamayla olacak şey değil. inanmıyorsa zorlayıp cemaat yurdunda tutmak nasıl bir vicdansızlık. bir de 20 yaşına kadar her türlü ihtiyacını karşıladım demiş lütuf gibi. keşke duygularına ve hissettiklerine de bir kulak verseydi. maalesef ölen evladının arkasından bile cemaati savunacak kadar akıl tutulması yaşamış bir kafaya sahip.
devamını gör...
enes kara'nın babası tarafından dile getirilen, bu kadarına da pes dedirten açıklamadır.

bu adamın ilk açıklamasını okuduğumda belki korktuğu, çekindiği bir durum vardır, özgür iradesiyle konuşamamıştır diye düşünüp yargılamamistim ama acısını yaşaması gerekirken bile oğlunun arkasından yargılayıcı konuşmasını aklım almıyor.

e be adam, madem oğlun kendi kararını veremeyecek, başkalarının yönlendirmesiyle hareket edecek biriydi neden doğduğu andan itibaren yanında olan ailesinin değil de birkaç aydır/yıldır tanıdığı arkadaşlarının etkisiyle yaşam felsefesini oluşturdu?

senin oğlun ölmüş. zorladığın hayatı yaşamak istemediğini defalarca söylemesine rağmen onu dinlememiş, belirlediğin sınırlara hapsetmişsin. azıcık vicdan, merhamet sahibi insan olsan oğlumun sebebi oldum der, kızların için aynı baskı ve hataları yapmamaya çalışırdın ama görüyorum ki zerre farkındalığa sahip değilsin, hala at gözlüğüyle bakıyorsun hayata.

umarım imam hatipe gitmek istemeyen o kızlar enesten daha dirençli olur ve zorlandıkları hayata rağmen kendi ayaklari üzerinde duracak zamana kadar sabredip istedikleri hayatı yaşayabilirler.
devamını gör...
ideolojik amigoların düşüncesizce hakaret ettiği baba beyanı.
biz de genç olduk, ailemizle ve çevremizle anlaşmazlıklarımız, uğradığımız baskılar oldu. kendimizden ibaret değiliz, etrafımuzda onlarca arkadaşımız eşimiz dostumuz oldu. bazen isyan ettik ana baba sözü takmadık, bazen okuldan yurttan kaçtık, bazen kavga ettik bazen güldük... bir şekilde gençlik enerjisiyle yanlış veya doğru seçimler yapıp yoldan çıkarak büyüdük.
bir insan , bir genç kaldığı yurtta stres yaşıyor diye intihar etmez. kişinin kendi psikolojik yapısı, çöküntüsü, motivasyonsuzluğu, iç dünyasındaki tükenmiş durumunu hiçe sayıp aradan cımbızla seçerek ideolojik taraflarına mal çıkarmaya kalkışanlar mezar soyuculardan farksız. o çocuk okuduğu bölümden de memnun değilmiş çok daralmış kendisi öyle belirtmiş. o halde bütün tıp fakülteleri kapatılsın. tıp fakülteleri insanı intihara sürüklüyor demek ki.
bu tarikat cemaat vs konuları her gündeme geldiğinde esip gürleyen amigolara şunu öğreteyim. bu yapıların görünen biçimleri dernek, vakıf, stk dır. yani sizin mabadınızdan seçtiğiniz dernek vakıf ve stk lara ayrı bir baskı olmaz. add nasıl denetleniyorsa bilmemne derneği de aynı denetlenir. falanca derneğe ne planlıyorsanız çydd ye de aynısını planlayacaksınız.
sizin dağa adam gönderip beynine kurşun yerleştiren derneğiniz özgürlükçü stk oluyor da içindeklerin namaz kıldığı dernek mi tukaka oluyor?
boş yapmayın. evladının ölüsünü ana babasından kaöırıp rap rap yapmaya çalışan örgüt mensupları gibi çocuğun cenazesi üzerinden babasına saydırmak gibi bir hadsizliğe de bence yeltenmeyin.
devamını gör...
aa, enes’in babasının adı ateizm miymiş?
devamını gör...
adam hardcore dinci. ne bekliyordunuz sırf oğlu öldü diye " cemaatler kapatılsın " mı diyecekti? siz dini inanış nedir kavrayamamışsınız.

anlayamıyorsunuz. adam için din varoluş sebebi. o oğlunun hata yaptığını düşünüyor. çünkü buna inanıyor ulan. 20 oğlu olsa 20 sini de feda eder.

bu nedenle cemaatlere engel olmayı konuşabiliriz ama aile içi inanç sistemine karışamazsınız. isterse eve inek alır taptırmak ister. çünkü bir kişi kimse, çocuğunu öyle yetiştirmek ister. hele ki hardcore dinciler tam anlamıyla böyle.

yani adam, din için yapılmış hiç bir şeyin hata olmadığını ölümüne kabul etmiş durumda. sen gelip oğlun senin yüzünden öldü diyorsun. adam zaten seni de hatalı görüyor.

adamın inanç özgürlüğüne mi müdahale edeceksin?

diyeceksin ki enes çocuk değildi yetişkindi. babası ona baskı kuramaz. yav bırak teorik konuşmayı. olana bak sen. he kuramaz.

bu ülkede ekonomik olarak kıskaca aldığın herkese baskı kurarsın. bir ara intihar eden bankacıları konuşuyorduk. 30 yaşlarında kadınlar kendini öldürdü ülkede.

bu nedenle burada konu baba değil. baba inandığı şeye uygun davranmış. sen sorunun temeline inmelisin.

(bkz: din)
(bkz: siyasal islam)
devamını gör...
yazıklar olsun.
devamını gör...
götürmüş çocuğunu cemaat yurduna koymuş

evladınının etrafında ateistler varmış

millet ne kafalar yaşıyor ?

benim ilgisizliğim umursamazlığım yüzünden olmadı

ama

hayali bir takım ateistler yaptı

hmmmmmmmmm anlıyorum seni.


aslında hikaye belli

rte ve akapenin

en iyi savunma saldırıdır taktiğini benimsemiş

ve hayali düşmanlara sallayıp

topu taca atmış

madem senin oğlunun ateist arkadaşları vardı ?

sen bostan korkuluğumuydun ?

niye engel olmadın ?
devamını gör...
yazık lan. çocuğun niye intihar ettiğini anlayabilirsiniz şu adamın cümlelerinden. ne olursa olsun insaniyetinden bile önce ideolojisi geliyor. bu çocuk söyleyebilir miydi baba ben ateistim burada baskı altındayım ders çalışmaya bile zamanım yok bunların programlarından, ben kalmak istemiyorum diye. söyleyemez, söylese bile babası zerre empati kuramayacak iyi işte dinimizi öğreniyor imansızsa imana gelir, o kadar baskı yoktur abartıyor diye düşünür. ben üniversitede bu cemaatlerin evlerini yakından gördüm. hergün sabah namazında uyandıranı var. ellerine kitap tutuşturuyorlar. adamlarin kitabı, sohbeti, vaazları bitmiyor. dini baskısını geçsen bile tıp okuyan bir gencin böyle yoğun bir programda derslerini geçmesi neredeyse imkansız. kaldığı yerde baskı var, aile anlayışsız, dersleri kötü. bir de içlerinde ateistleri hain olarak göreni çok. ne yapsın bu gençler? sağlam psikolojiyle girin bozulmazsa bir şey bilmiyorum. babanın bu fikirleri ne korku ne de tehdit bu adam ideolojisiyle düşünüyor ve kendi evladina az bile empati kuramiyor.
devamını gör...
bi sus artık bi sus.
“evladını” kaybettin ya ötesi mi var!!!
hala konuşuyorsun, hala.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"evladımı ölüme cemaat değil ateizm sürükledi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim