1.
allah'tan başka her şeyi hatta kendini bile unutma hâli. aşık olduğunuz kişide yok olup gitmek istersiniz ya hani öyle bir şey. allah'ı tanımanın diğer bir deyişle allah'ın güzelliğinin sonu olmadığından tam fena mümkün değildir. tam fena hâli ihata edici bir tanımayı gerektirir, bu da kendi zâtından başka bir zâtın varlığı durumunda mümkün değildir. özetle kendisini tam olarak bilen yine kendisidir. o kendisini övdüğü gibidir.
devamını gör...
yaratıcı ile bir olmak. vahdeti vücut halidir.
devamını gör...
yaratıcı ile bir olmak değildir. yaratıcı nın özünde (fena, fani ) yok olmaktır.

"yok olmak" (fena) muttakilerin özelliğidir.
"onlara bir iyilik dokunduğunda, nasıl tepki verirlerse; kötülük dokunduğunda da aynı tepkiyi verirler." yani iyiliğe ve kötülüğe karşı aynı hal üzerinde olurlar. hallerinde bir değişiklik göremezsiniz.
devamını gör...
o halde üstteki iki yazarın aksine ben de farklı bir tanım getiriyorum fenafillah için; her ne kadar farklı görünse de aynı olan.
fenafillah kulun allahla bir olması değil allah'ta yok olmasıdır, kaybolmasıdır. düştüğü yerde, allah'ın varlığında kendini ararken allah'ı bulması kendisini unutmasıdır.
varken yok olmasıdır.

sen hatırlarsın sevgilim babaziz izlemiştik seninle, orada suyun başında kendinden geçen bir adam vardı. işte bu durum odur bence.
devamını gör...
allah'ın varlığı içinde yok olma. ölmeden önce ölmek anlamına gelmektedir. tasavvuf inancına göre, evrende tanrı'vücudundan başka gerçek vücut yoktur . ve insan er ya da geç tanrı'ya geri dönecektir. işte bu dönüşüme fenafillah denmektedir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim