roman / edebiyat
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

öncelikle #1869617
moderasyon yine taşıdı, özgün adı: the secret history

donna tartt'ın '92 basım romanı. dark academia konseptinin doğduğu kitap olarak geçiyor.

bunlar bizim hayalini kuramayacağımız üniversitelerde antik bilimler ( tarih, edebiyat, piskoloji, sosyoloji) okuyan zengin çocukları. * öyle "bu kadar para saçtık, çıkınca iş imkanı var mı?" gibi dertleri yok. sınıfsal konumları gereği, çok kasmayacak entellik, "bilgi için bilgi" gibi yukarıdan bakan bir eğitim tamamlayıp aileden devam edecekler. hani her karakter için özel olarak vurgulamaya kasmamış ama ortam bu.

burada geleneksel (artık eskimiş) anglo sakson eğitiminde olmazsa olmaz "seçilmiş öğrenciler kulübü"ne -harry potter'daki slug club hesabı- girip sevindirik olan ana karakterin, aşırı entellikten boka batmasını okuyoruz. ya da okuyacağız inşallah, daha yeni başladım.

kitaba gelen en yaygın eleştiri "elit bebelerin elit kafasını anlatmaya çalışıyorsun ama avam için yazmışsın. içeriğinde öykündüğü entelektüel seviye yok" bandında. doğrudur. hakikaten bol bol edebiyat, felsefe, retorik, mantık referansı olsa bu kadar tutmazdı zaten. sanki.

tespitte çok açılmayayım, bitirince daha net yazarım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"gizli tarih" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim