istanbul üniversitesi tıp fakültesi dönem birincisi mezuniyette bir konuşma yapmış. konuşmasında rasim özdenören'i referans almış.
"hekimliğin en başta bir vicdan meselesi olduğunu vurgulayan değerli hocalarımıza asistanlarımıza teşekkür ediyoruz. rasim özdenören’in deyimiyle, hem bu deveyi güdecek, hem bu diyarda kalacağız. çünkü devede bizim diyarda... ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak."
rasim özdenören kimdir biliyor musunuz?
erdoğan'ın ağabeyim diye seslendiklerinden. muhafazakar, üstelik demokrasiyi sevmeyen biri.islamla demokrasi arasında bir temas noktası yoktur diyenlerden.
klasik bir siyasal islamcı
rasim özdenören'i referans alırsanız, geçinemediği için ekmeğinin peşine düşüp göç edenlere düşman olursunuz. üstelik iktidarı öven konuşmalar yapanlar kendilerini kurtarır, emekçiler deve olur.

buradan
devamını gör...
sırtımı sağlam yere dayadım diyen bir kişi.
devamını gör...
konudan tamamen bağımsız bir düzeltme yapmak istiyorum. normalde zaten "ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin" şeklinde söz. yani deveyi güdenlere herhangi bir yaptırım söz konusu değil. anlatım bozukluğu olmuş. mesela "hem bu deveyi gütmüyorum hem de bu diyardan gitmiyorum" denilse olabilir. hatta "hem bu deveyi güdüyorum hem de bu diyardan gidiyorum" bile ilginç olsa da makul sayılabilir.
devamını gör...
idealist bir yeni mezun hanımın söylediği söz.
neresi yanlış? helal olsun.

buraya çok şey yazmak isterdim ama dilim varmıyor.
sadece şunu diyeyim, ben okumuş etmiş, iyi kötü adaba sahip bir bireyim.
yani nerede, nasıl davranacağımı biliyorum.
bana kendi ofisinde 1000 lirayı alırken canım kardeşim diye hitap ederken, devlet hastanesinde köpek* yerine koyan doktor bir dakika bile durmasın defolup gitsin zaten.

biz de aynı ülkede aynı sorunlarla yaşıyoruz, iktidar değil ama devlet bizimdir.
şikayetçi oldukları kadar keşke çözüme yönelik de çalışsalar.
devamını gör...
yahu zaten deveyi güdersen diyardan gitmene gerek kalmıyor , diyardan gitmesi gerekenler deveyi güdemeyenler. saçma sapan bir söz söylemiş . eskiden tıp bitiren insanlar akıllı mantıkli konuşurdu her şeyde olduğu gibi burada da kalitenin düştügünü gözler önune seren konuşma
devamını gör...
devenin güdülebileceği bir diyar kalmamış, başka diyarlara göç ediyor. diyarların anasını belleyen değil deve suçlu.
siyasal islamcılar mantık nedir kavramıyla asla tanışamayacak sanırım.
devamını gör...
bu meslekte artık deveyi gütmekle kastedilen 5 dk'da bir hasta bakmaya çalışarak aslında hiç bir hastaya derman olmamak,tanı alamayan hastaların doktor doktor gezip bir türlü tedavi olamamasına sebep olmak, dostlar alışverişte görsün der gibi hastalar en azından doktor görüyor demek olduğu için bu devenin artık kesilmesi ve bu diyarın artık düzelmesi gerekiyor. o deveyi el birliğiyle biz keseceğiz.
devamını gör...
siz zaten gitseniz deve de diyar da biz de rahat edeceğiz ya zaten. sülük gibi yapıştınız yakamıza yıllardır siz ve sizin köhne düşünceleriniz.
devamını gör...
akla, merhum barış manço'nun şarkısını getiriyor;
"işte deve, işte hendek,
ya güdersin, ya gidersin" idi sanırım.
bu şarkı de ki önermeye göre zaten, deveyi güden yani işini yapan bir kişinin, diyardan gitmesine gerek olmadığıdır.
ünlü şair/yazar/ mütefekkir "ismet özel" in de, "deveyi gütmüyorum, bu diyardan gitmeye de niyetim yok!!" diye meydan okuyan bir slogan vari cümlesi vardı.

bir diğer çağrışım da; 15 temmuz 2016 darbe girişimi sırasında, "ev kira ama vatan bizim!!" tarzı "sehli mümteni" yi hatırlattı.
doktor hanımın sözleri, "hala ümit var!!!" dedirtmiştir.
devamını gör...
yalancıyı sevseler başın işten kalkamaz. sıçarım senin hekimliğine kesin feto zamanı çalıntı soruyla girdi bu.
devamını gör...
videoyu açmadan bu kişinin türbanlı olduğunu anlamıştım.

dolu gibi gözüken bomboş bir laf.
devamını gör...
bunu da tenkit etmezsiniz be, yuh artık. allah akıl fikir versin.
devamını gör...
anadolu'ya göreve gittiğinde ilk yobaz eşşekten tepki gördükten ya da dayak yedikten sonra görürüm o deveyi o diyarı. bu toprakların mayasını hiç bilmiyor.
devamını gör...
vatan millet sakarya bundan 30-40 sene önce ise yariyordu artık yaramıyor.

evladım kaç git salak mısın? boş populizme kanma. ne ugrasacaksin en büyük kazanım doktor dövmek diyen halkla?
devamını gör...
sen anca deve güt, kaymağını zaten yedirmezler sana diyerek karşılık vermek istediğimdir.
devamını gör...
çoğunluğa oynayan, popülist bir söylemdir.
bu ülkede yaşayan her bir birey daha iyi yaşam koşullarını hak ediyor.
deve gütmek zorunda değiliz. başımızı sokacak bir ev alabilmek için bir ömür boyu didinmek, faturaları ödeyip ödeyemeyeceğimizi düşünmek, ihtiyacımız olan en ufak bir ürünü alırken bile hesap yapmak zorunda değiliz.

bu cümleyi söyleyen kişi bir doktor, asgari ücretle çalışan milyonlar istiyor mu bakalım o deveyi gütmeyi.
devamını gör...
doktor kızımız, babası falan, sırtını a ko p'ye dayadığı için sabunu sarı tuzu kuru olanlar familyasından.
şurada her tipten doktorun aldığı ücretler yazılı. üşenmeden tek tek okuyun.
www.labortekstil.com.tr/blo...
türkiye'de yoksulluk sınırının 19600 lira olduğunu bilerek okuyun.
devlet, bir zamanların en çok kazanan meslek gruplarından mühendislerinin kazançlarını açlık düzeyine indirdikten sonra (50 yıl uğraştı buna, a ko p sayesinde becerdi), şimdi de doktorları o düzeye çekiyor. bir doktora 7100 lira maaş vermek ne demek? hiç vermeseydiniz awk.
motokurye bunlardan çok kazanıyor. ayıp.
devamını gör...
bu mesleği yaptığımız sürece ne deve bizim olacak ne de diyarda saygı göreceğiz o yüzden bırakalım da başkaları düşünsün bunu.
devamını gör...
ben bu haberde medyanın daha doğrusu medya gücünün ne kadar mühim bir şey olduğunu bir kez daha gördüm. öyle bir kestiler ki kaydı bir kesime düşman bir kesime de dost edildi kız. işte böyle oynaya oynaya hiç bir şeye karşı samimi ve kalıcı tepkiler oluşturamıyoruz. haberler sahte, hayatlar sahte ve haliyle bunlara verilecek tepkiler de ister istemez zamanla sahteleşecek. bundan kaçış yok. daha her konu hakkında fikir belirme mecburiyetinde olmamızdan bahsetmedim bile. sükutun gerçekten de altın ettiği zamanlardayız fakat konuya geri döneceğim.

bundan bir yıl önce böyle bir haber çıksa karşıma kızın hevesi ve azmi meslekte geçireceği üç beş yıla söner derdim fakat şimdi bir kaç haftada söner diyorum. aradaki fark o. dikkate alınması gereken şey o. başka bir yere bakmaya lüzum yok.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim