söylem ile edim arasında bir aykırılık olduğu zaman bakmamız gereken şey bunun sebebi olmalı. bir insan yaptığını söylemeye ya süperego baskılarıyla (bunu söylemem ayıp olur) ya da karşıdan gelecek tepkiden çekindiği için çekinir ve tali yollara sapar.

sosyal medya üzerinden ilginin ifşası ise günümüzde çok tehlikeli görülen bir netliği ifade eder. burada net olarak korkulan şey karşınızdakinin - yani izlediğiniz insanın - bu izlemeden ne kadar memnun kalacağını bilememenizden kaynaklıdır. zira sosyal medya bu türden (belki de nurdan gürbileksel bir biçimde) vitrinde yaşamayı doğal hale getirmiştir; bu ilgiyi ifşa etmek, vitrini izleyen anonim yığından kendini ayırarak yapılan eyleme sahip çıkmak ve sorumluluğunu almaktır. bu da karşıdaki kişiyi ister istemez bir benthamcı panoptikon'a düşürebilir: "beni ne kadar izledi ve nelerimi biliyor" sorusu duruma ve bağlama göre insanda tehdit algısı yaratabilen bir söylem olabilir.

bu anlamda da "umrumda değil" ya da "yok canım" demek edimi yalanlayan, o sorumluluğu almaktan kaçınan bir dil performansına dönüşür. aslında burada beklenilen şey karşı tarafın "ya olur mu, beni izlediğini biliyorum" demesidir, zira bu tepki ile o izlemenin dikkate alındığı görülebilir; eğer karşı taraf ses çıkartmazsa (bilsin ya da bilmesin) bu o izlenimin görülmediği ya da istenmediğine işaret olarak görülebilir. yine de sözün eyleme veya nesneye tekabül etmemesi yüzünden etik olarak can sıkıcıdır bana göre.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"her gün birisini stalk yapıp zaten umrumda değil demek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim