1.
genellikle vatandaşları alınlarına sindur denen bir şey sürerler geleneksel kıyafetleri saridir ve ne yazık ki erkeklere fazla değer vermektedirler
devamını gör...
dünyanın en pis ülkesi.
çin'den 100 kat daha pis. evet.
devamını gör...
resmi adıyla hindistan cumhuriyeti. güney asyada bulunan dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. başkenti yeni delhi, en büyük şehri mumbai’dir. baskın dini hinduizm olup dünyanın en yoğun müslüman nüfusuna sahip 3. ülkedir.
devamını gör...
vatandaşlarının ancak %40’ı kadarının anadil olarak hintçe konuşabildiği ülke. sanılanın aksine ülkenin ortak dili hintçe değil ingilizcedir ve nüfusunun %60’ı bengalce, pencapça, gucaratça, tamilce başta olmak üzere irili ufaklı 500’e yakın dili anadil olarak konuşmaktadır. bunun sebebi hindistan’ın çok uluslu yapıda olmasından başka bir şey değildir. gözümüzde canlandırabilmek için bütün avrupa devletlerinin tek bir devlet olduğunu ve ingilizcenin resmî dil olduğunu hayal edin. hindistan budur işte. bir de pakistan’la aralarında bizim yunanistan’la ya da ermenistan’la olduğu gibi alıp veremedikleri var. (bkz: keşmir sorunu)

hindistan tarihi, mitolojisi, dini, sosyo-ekonomik ve sosyokültürel yapısını merak ediyorsanız selman rüşdi’nin midnight’s children(gece yarısı çocukları) adlı romanını tavsiye ederim.
devamını gör...
dünyadaki en eski medeniyetlerden biridir.
kast sistemi ve gelir eşitsizliği yüzünden vatandaşların bir kısmı yüksek refah seviyesinde yaşarken diğer kısmı açlık sınırında yaşıyor.
devamını gör...
sınırları içinde dünyaya gelinmediği için yaradana sonsuz şükretme sebebi olan ülke.
devamını gör...
şu anki nüfus artış hızıyla çok değil 5-6 seneye çin nüfusunu geçecek ülke. aynı zamanda çin ile beraber ete para vermemelerini ve birbirlerini yemelerini temenni ettiğim ülke.
devamını gör...
çook defa gittiğim asya ülkesi. her tarafı birbirinden o kadar farklı ki bence tek bir ülke yerine koca bir gezegen olsa bile olurmuş.
giden batılılar genelde bir daha gelmez çünkü nereden bakarsan bak değişiktir. ancak birdn fazla gelmeyi göze aldıysanız sonunda sevebilirsiniz. şahsen 10-12 şehrinde uzun zamanlar geçirmiş bir olarak önyargısız olarak yaklaşırsanız çok sevilebilecek bir ülkedir. ve evet çok pistir ancak zamanla alışıyorsunuz ...
devamını gör...
muson mevsiminde, sık sık sel baskınları ve toprak kaymalarının yaşandığı bir ülke.
devamını gör...
vatandaşı olmayanın ömrünü kısaltacak ülke.

kendi vatandaşların ortalama ömrü 70 bile değildir.
devamını gör...
güneydoğu asya ülkesi.

mide bulandırıcı pis şeylerin başkenti.
devamını gör...
en güzel yanları ingilizce aksanları.
devamını gör...
street food olayının en yaygın olduğu ülkelerden biri.
devamını gör...
çinle savaşıp güzelce temizlenmesi gereken ülke.
devamını gör...
varolma nedeni dünyanın yazılımcı ihtiyacını karşılaması olabilir.
devamını gör...
büyük günümüz türkiyemsisi.
devamını gör...
gezip görmeyi en çok istediğim yer.
devamını gör...
gidip gezmeyenlerin, nasıl yorum yaptığını merak ettiğim ülke. tezat kelimesi bende hindistan gezisinden sonra anlam kazandı. ortası pek olmayan bir memleket.
devamını gör...
hindistan ya da resmî adıyla hindistan cumhuriyeti (hintçe: भारत गणराज्य bhārat gaṇarājya; ingilizce: republic of ındia), güney asya'da bulunan bir ülkedir. dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. ulusal marşları jana gana mana'dır. ülkede resmi dilleri ingilizce ve hintçe oluşturur, ancak 22 adet tanınmış bölgesel dil de bulunur. hindistan'da baskın din hinduizm olup, ülke endonezya ve pakistan'dan sonra sayıca en kalabalık müslüman nüfusa sahiptir. hindistan nominal fiyatlarla dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir.
devamını gör...
36 milyon tanrıları olan kahverengi insanların ülkesi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hindistan" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim