helaline şehveti olup harama şehveti olmamaktır.

"madem öyledir; hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem'a, bir işarette, bir öpmekte batma! dünyayı yutan büyük letaiflerini onda batırma. çünki çok küçük şeyler var, çok büyükleri bir cihette yutar."

" üçüncü remiz:
ey insan! fâtır-ı hakîm'in senin mahiyetine koyduğu en garib bir halet şudur ki: bazan dünyaya yerleşemiyorsun. zindanda boğazı sıkılmış adam gibi "of, of" deyip dünyadan daha geniş bir yer istediğin halde, bir zerrecik bir iş, bir hatıra, bir dakika içine girip yerleşiyorsun. koca dünyaya yerleşemeyen kalb ve fikrin, o zerrecikte yerleşir. en şiddetli hissiyatınla o dakikacık, o hatıracıkta dolaşıyorsun.

hem senin mahiyetine öyle manevî cihazat ve latîfeler vermiş ki; bazıları dünyayı yutsa tok olmaz. bazıları bir zerreyi kendinde yerleştiremiyor. baş, bir batman taşı kaldırdığı halde; göz, bir saçı kaldıramadığı gibi; o latîfe, bir saç kadar bir sıkleti, yani gaflet ve dalaletten gelen küçük bir halete dayanamıyor. hattâ bazan söner ve ölür.

madem öyledir; hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem'a, bir işarette, bir öpmekte batma! dünyayı yutan büyük letaiflerini onda batırma. çünki çok küçük şeyler var, çok büyükleri bir cihette yutar. nasıl küçük bir cam parçasında; gök, yıldızlarıyla beraber içine girip garkoluyor. hardal gibi küçük kuvve-i hâfızanda, senin sahife-i a'malin ekseri ve sahaif-i ömrün ağlebi içine girdiği gibi; çok cüz'î küçük şeyler var, öyle büyük eşyayı bir cihette yutar, istiab eder."

lem'alar//risale-i nur
devamını gör...
(bkz: hz yusuf)
devamını gör...
antonio corradini'nin, bunu ancak bir insan yapmış olabilir dedirten türden eseri.

görsel

görsel

görsel
devamını gör...
keşke o cama kafanı sokmasaydın be kadın.

görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"iffet" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim