herkes ırak şam islam devleti diyor, devlet midir, terör örgütü müdür?
devamını gör...
devlet olmak isteyen terör örgütü.
devamını gör...
devlet olmaya çalışan terör örgütü.
devamını gör...
kafa kesen, insanları yurdundan eden, dini görüşlere saygı duymayan, insanların ırzına geçen köpek sürülerinin devlet olması hangi kafa? lanet bir terör örgütüdür dünyadaki tüm sapıkların toplanmış olduğu bi örgüt. devlet değildir olması söz konusu değildir! (az önce köpek benzetmesi için hayvanlardan da özür dilerim) sözlükteki küfür yasağı sağolsun.
devamını gör...
devlet dediğimiz kamu otoritesi vergi toplar , asayişi sağlar,askere alır vs.

bunları yapıyor mu buna bakmak lazım. bunu yaparken meşru olup olmadığı ayrı bir konu. bunları yapıyorsa ve hizmet de götürüyorsa o zaman devletten farkını nasıl izah edeceğiz.

masaya silah koyup bunu yapmazsan seni öldürürüz demekle ,iran gibi ülkelerde bize muhalif olursan istihbarat seni kaybeder demek arasında teorik bir fark yok bence.

bakın yanlış olmasın ırak şam islam devleti bir terör örgütüdür aksini söyleyen de teröristtir.
devamını gör...
olmayan sorunsaldır. zira ışid bir terör örgütüdür. kendine "devlet" dediği ve orta doğuda birkaç devletin toprağını işgal edip otorite sağladığı için bir örgüte devlet diyemeyiz. ışid bölge ülkelerindeki istikrarsızlığı artırmak ve devlet otoritelerini bozup kaos estirmekten başka bir işleve sahip değil.

bu arada ışid'in esas misyonu suriyede akdeniz kıyısına kadar uzanacak bir istikrarsız bölge yaratıp emperyalizmin istediği pkk liderliğindeki suriye kurdistanına zemin hazırlamaktır.
devamını gör...
karar verin kürdistan mı kuracaklar büyük israil mi.
t: kendini devlet olarak tanımlayan bir örgüt.
devamını gör...
gerçekten büyük bir başarı elde edip devletleşmiş, vergi almış, kendi parasını basmış, fakir halka yardımlarda bulunmuş, polisler görevlendirmiş, pasaport çıkartmış fakat sonunda yıkılmıştır.
devamını gör...
devlet dediğimiz olgunun bütün şartlarını yerine getirmiştir bu yüzden devlettir lakin bu hala terörist olmalarına engel değildir. çok şükür arap çöllerinde yok olup gittiler.
devamını gör...
kurumsal devlet statüsüne örnektir.
kendi bünyesinde oluşturduğu rotasyonla liyakati gözetmiş ve hiyerarşiyi de buna göre oluşturmuş bir organizmadır.

dişine kan* değdikten sonra amacından ve idealinden sapmış, kendi içindeki anlaşmazlıklar ve kulisleşmeler sonucu (örgüt içinde toplu infazlar) dağılıp tarumar olmuştur.
yalnız şöyle bir şey var; çok kısa bir zaman içinde, idealinin dışında öyle bir güce ve karizmaya ulaşmak gerçekten imkansız.
olaylara karşı ürettiği argümanlar ve olay sonrasındaki enformasyonu mükemmeldi.

malum örgütün başarısının benzeri, yakın tarihte sadece hitler'de görülür.

ama sünnetullah denen ve işleyen bir gerçek var.. sen allah'ın adıyla meydana çıkarsın ama allah seni kabul eder mi?
malum olduğu üzre.. etmedi.
"allah, yükselttiğini alçaltır"
devamını gör...
öncelikle devleti tanımlamak gerekir. bana göre devlet;

varlığını sürdürebilecek bir nüfusa sahip olmalıdır.

dış ve iç tehditlere karşı durabilecek orduya ve ordunun kullanabileceği silahlara ve orduyu kontrol edebilecek sisteme sahip olmalıdır.

vatandaşlarına belirli bir refah düzeyini, eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetleri sağlayabilecek olmalıdır.

hukuk sistemini rayına oturtmuş olmalıdır.

ışid'i inceleyelim.

varlığını sürdürebilecek bir nüfusa sahip mi?
cıa'nın 2016 tahminine göre bölgede 19 ila 25 bin arası nüfus var. (kaynak: wikipedia)
bu tahmin 2014 yılında 20 ila 31 bin arası olarak verilmiş. (kaynak: wikipedia)
tabi burada net bir şey demek doğru değil. çünkü güncel verilere ulaşılmıyor.
lakin gözüktüğüne göre ışid varlığını sürdürebilecek bir nüfusa sahip değil.

dış ve iç tehditlere karşı durabilecek orduya ve ordunun kullanabileceği silahlara ve orduyu kontrol edebilecek yapıya sahip mi?


ışid fım-92 stinger tipi alçak irtifadaki düşman uçak ve helikopterlerine karşı kullanılan füze sistemlerini ele geçirip kullanmaya başladı. bunun yanı sıra m198 tipi havantopu, araçlara monte edilebilen dşk ağır makinalı tüfeklere ve en az bir adet scud füzesine sahiptir.

örgüt haziran 2014'te musul havalimanı'nı ele geçirdiği zaman, sikorsky uh-60 black hawk askeri taşıma ve saldırı helikopterleri ve kargo uçaklarını ele geçirdi. fakat uzmanlar ışid'in bu araçları kullanabilme gücünün henüz olmadığını bildirdi.

ışid temmuz 2014'te musul üniversitesi'ne ait nükleer materyalleri ele geçirdi. ırak'ın bm büyükelçisi tarafından ban ki-moon'a yazılan mektupta, ışid'in bu materyalleri nükleer silah yapımında kullanabileceği bilgisi iletildi. uzmanlar nükleer tehdidin çok küçük olduğu yönünde görüş bildirdi. (kaynak: wikipedia)


peki ışid vatandaşlarına belirli bir refah düzeyini, eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetleri sağlayabiliyor mu?
bu konuyla ilgili yeterli ve güvenilir bilgi bulamadım. lakin tahminime göre ışid bunu sağlayamıyor. yapılan operasyonlarla ışid'in mali yapısı sarsılmış. tabi gördüğüm kadarıyla hala çok yüksek bir parayı kontrol ediyorlar.

hukuk sistemini rayına oturtmuş olmalıdır.
böyle bir yapıda oturmuş bir hukuk sisteminden söz edilemez.
devamını gör...
ırak ve şam islam devleti.

devlet olmasına devlettir de, devlet olmak vasıf mı sanki?

bu devlet bir savaş ve terör devletidir, bunu zaten hepimiz biliyoruz sanırım. ama bunun da ötesinde, bu devlet bir tarih düşmanıdır. işte bu, affedilemez ve kabul edilemez bir özelliktir. yok ettiği tarih, onları affetmedi. artık yok olmanın eşiğindeler.
devamını gör...
terörist devlet
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ışid bir devlet midir sorunsalı" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim