23 şubat 2021'de boğaziçi'nde bulunan tırtak cinsi yunuslardır. balıkçı ağlarına takılmış ve bu şekilde can vermişlerdir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tüdav başkan yardımcısı doç. dr. arda m. tonay, "yaptığımız incelemede 3 yetişkin erkek tırtak bireyinin ölümlerinin üzerinden en fazla yarım gün geçtiğini ve ölüm sebebinin balıkçılık etkileşimine bağlı ağda boğulma olduğunu belirledik" dedi.

tonay, dün il tarım ve orman müdürlüğü balıkçılık ve su ürünleri müdürlüğünden gelen ihbarla karaköy'de tırtak türü yunusun ölü olarak karaya vurduğunu öğrendiklerini söyledi. tonay, yunuslarda ölüm nedeniyle ilgili incelemelerde bulunduklarını anlatarak, şu bilgileri verdi: "yaptığımız incelemede 3 yetişkin erkek tırtak bireyinin ölümlerinin üzerinden en fazla yarım gün geçtiğini ve ölüm sebebinin balıkçılık etkileşimine bağlı ağda boğulma olduğunu belirledik.

ayrıca tırtakların üzerinde balıkçılık etkileşimini gösteren karakteristik ağ izleri net bir şekilde görülmekte, iç organ ve dokulardaki hemorajik yapı, damarların doluluğu ve yemek borusunda bulunan balıklar bu bulguları desteklemektedir. üçünün de aynı balıkçılık operasyonunda öldüklerini düşünüyoruz.

"karadeniz popülasyonu hassas, akdeniz popülasyonu ise nesli tehlike altında olan tırtak türü yunuslar genellikle açık denizde yaşarlar. istanbul boğazı'nda ise pelajik balık göçü sırasında gözlenirler. bu yüzden kıyısal balıkçılıkla etkileşimleri nadirken, ölümleri daha çok gırgır gibi çevirme ağları ile yapılan avcılıklarda gözlenir. gırgır balıkçılığı aktif bir avcılık olduğundan mantar yakayı batırarak yunusları ağdan çıkarmanın veya operasyonu sonlandırmanın yani ağı mola etmemenin vicdani sorumluluğu balıkçılara düşmektedir."

doç. dr. tonay, balıkçıların yunuslarla etkileşimlerini azaltmak için maksimum çaba göstermeleri gerektiğine dikkati çekerken, şu değerlendirmede bulundu: "tüdav olarak tarım ve orman bakanlığından ve sahil güvenlik komutanlığından ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altında olan tırtakların ölümüne neden şahısların bulunmasını ve gerekli yasal yaptırımın uygulanmasını talep ediyoruz. 21 şubat gecesi ve 22 şubat sabah saatlerinde istanbul boğazı ve civarında avcılık yapan her gırgır teknesi zan altında olabilir.

vatandaşlarımızdan ve balıkçılarımızdan bu vaka hakkında bilgisi ve görgü tanıklığı olanların vakfımıza ayrıca bildirimde bulunmalarını rica ediyoruz. ayrıca çok önemli bir göç yolu olan yani biyolojik bir koridor olan istanbul boğazı'nda yeri olmayan endüstriyel balıkçılığın, boğaz ve çevresinde acilen sınırlandırılması gerekiyor."
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"istanbul boğazı'nda ölü bulunan yunuslar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim