"geleneksel olarak, halihazırda okuyan öğrencilerinin tümünü kızların oluşturduğu ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayan bu eğitim kurumlarına genel olarak 'kadın üniversitesi' deniliyor.

japonya'daki 800'ün üzerindeki üniversitenin 80 tanesi bu şekilde kurulmuş.

1871'de meiji restorasyonu sırasında batı'ya gönderilen üç kız öğrenciden biri olan umeko tsuda'nın 1900 yılında japonya'ya geri döndüğünde tokyo'da kurduğu, ingilizce eğitim veren özel tsuda üniversitesi de bu tür kadın üniversitelerinden biri.

ancak o dönemin şartları gereği seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok haktan mahrum olan japon kadınlar için tsuda'nın öngördüğü eğitim modeli, 'zarif, her istenileni yapan ve kibar kadınlar' yetiştirmekti.


ülkenin en eski kadın üniversitesi olan tokyo'daki ochanomizu üniversitesi, times higher education'ın 2019 yılı için yaptığı sıralamada dünyadaki ilk 1000 üniversite arasında yer almasa da, japonya sıralamasında 25'incilik ile en başarılı kadın üniversitesi olarak ortaya çıkıyor.

bir başka kadın üniversitesi olan yine tokyo'daki showa kadın üniversitesi, öğrenci sayısı giderek azaldığı için kampüsünü liselere ve üniversitelere kiraya veriyor".buradan
devamını gör...
burada olsa emin ol kız meslek lisesinden farkı olmazdı. önünde bir sürü kertenkele beklerdi.
devamını gör...
çağ dışı bir olaydır. insan nasıl sosyal hayatta iki cins olarak varlığını sürdürüyorsa, bu eğitim hayatında da bu şekilde karma olmalıdır. kadını erkeği ayrıştırıp bir grubu sakınmaya çalışmak yerine, bireyleri eğitip toplumsal bilinci oluşturmak en mantıklısıdır.
devamını gör...
ayrıştırmanın göstergesidir. üniversiteye gelmiş kız-erkek fark etmez birbirinden ayıracak kadar ayrıştırıyorsan sağlıklı nesiller yetiştiremezsin.
devamını gör...
pozitif ayrımcılık gerçeğine aykırı kurumlardır.
ayrıca #337887 kertemeyen kele diyoruz onlara.
devamını gör...
örnek alınmaması gereken bir üniversite modeli. günümüz ve geçmiş dönem kadını aşağılama, küçük görme, bilimden ziyade öncelikle kadınlık görevi ve anne görevleri olarak sabit fikirle kadına bakılması zaten bu ayrıştırmalar yüzünden oldu/oluyor.
iki cins için de tehlikeli olan bu ayrıştırma dünyanın hiçbir ülkesinde kabul edilemez/edilmemeli.
japonya için şaşırtmaz ama bu durum.
tarihsel olarak uzun yıllar feodal bir yapının egemenliğinde kalan japonya'da 1860'lara dek hüküm süren samuray geleneğine göre kadının yeri evi, çocukları ve kocasının yanı oldu.
yani adına pozitif ayrımcılık dense de toplumdaki geleneksel zihniyet değişmedikçe bu eğitim, toplumda kadının yerini küçümsemekten başka bir işe yaramaz.
devamını gör...
biz de olsa, anında devlet yıkılır, laiklik elden gider. reha mıhtar'ın, ali kırca'nın, uğur dündar'ın ve 28 şubatçı cuntanın laiklik anlayışı bu idi işte. teminatı da içki ve cinsel özgürlük.
devamını gör...
ne olmuş yani bizde de erkek fakülteleri var, gidin mühendislik fakültelerine inceleyin.
devamını gör...
gereksiz uygulamadir. japonya'da yapılıyor olması bu üniversitelerin mantıklı olduğu anlamına gelmiyor. norveç'te de olsa mantıksız olurdu. şöyle ki;

japon anayasasına göre kadın-erkek eşitliği var ancak olaya sosyolojik açıdan baktığımızda, budizm inancında, kadınlar her problemin kaynağı olarak görülmekte. hatta nirvana'ya ulaşabilmek için bir kadın önce erkeğe dönüşmelidir. kiz çocuklarınin erkeklerden daha farklı muamele gördükleri de söyleniyor.

3 yaşımdan beri erkekler ile birlikte okula gidiyorum. yani bu zamana kadar kötü ya da rahatsız edici bir şey yaşamadım. hatta sanırım sadece kızlar ile okusaydım kafayı yiyebilirdim.

edit: nikiforenko adlı değerli yazar bazı ilginç eklemelerde bulundu. ekstra bilgi olarak buraya da eklemek istedim. japonya'da budizm yaygın olsa da resmi din şintoizm olarak geçmekteymis. budizmin kutsal kitapları içerik itibariyle de birden fazlaymış ve benim bahsettiğim nirvana kısmı pitakalar'da yer alıyormuş. pitaka'da kullanılan dilin sembolik olduğunu, erkek ve kadından ziyade, benliğin çiftli yapısına gönderme yaptığından bahsetmistir.
devamını gör...
yök 2021 yılı için kadın üniversitelerini gündemine almış. bilgiye erişimi de ikili cinsiyet kalıplarına sıkıştıran ve cinsiyetler arasındaki uçurumu büyüten bu proje daha çok eşitsizlik demek.
kesinlikle olmasını istemediğim bir uygulama çünkü yarın bir gün bir kadının başına bir şey gelse arkasından "o da kadın üniversitesine gitseymiş." denilecek.

kadın otobüsü, kadın üniversitesi değil kadınların sokakta rahat yürüyebilmesini istiyoruz.
bu şekilde, böyle uygulamala insanlari zan altında bırakıyorsunuz. tonlarca örneği var. en basitinden kadın veya erkek otobüste boş koltuk varsa ve karşı cins oturuyorsa oturmamayı tercih ediyor.

mesele güvenlikse suçlulara caydırıcı,ağır cezalar, verilsin.
17 ocak 2021'den bir örnek vereyim:
--- alıntı ---

eşinin ve kızının üzerine kaynar su döken ali a. serbest bırakıldı: 'seni öldürsem 5 yıl alırım. 3 yıl yatar çıkarım' dedi.


--- alıntı ---
bu şekilde rahat rahat dolaşamasınlar etrafta.
devamını gör...
sonra o üniversiteye değil karma üniversiteye giden kadınların başına bir şey gelince de " kadın üniversitesi'ne gitseymiş, aranıyormuş" diye konuşmalar duyarız.
devamını gör...
saçmalıktan başka bir şey değildir. "zarif, her istenileni yapan ve kibar kadınlar" gerçekten bu kadınlara mı ihtiyacımız var? kadınları bu kadar narin yetiştirmeye çalışmak yerine ayakları üzerinde durabilen ve her istenileni yapmak yerine hayır demeyi öğretebilmek gerekiyor. ileri mi gidiyoruz geri mi belli değil şu dönemde.

ayrıca ayrıştırmakla korunmaz kimse 'kadın üniversitesi, pembe kadın otobüsleri vb.' savunduğumuz şeyin kadın erkeği ayırmak yerine birlikte (gerçekten verilmesi gereken eğitimle) egitilmesi gerekiyor. kimseyi daha üstün görmeden. asıl böyle bir şeylerin basarılabileceğine inanıyorum.
devamını gör...
japonyadaki örneğinin amacı biçki dikiş kursu ve evde yapılabilecek mesleklerden kurulu olmasına karşın ülkemizdeki yapılma nedeni ise başörtülü akademisyen sayısını arttırmaya yönelik girişimdit bunun ayak sesi de yüzde 70'i kapalı olmalı o zaman eşitlik olur denilen hezeyanlardı.eşitlik ilkesine ters bir oluşumdur erkeklerle kadınları ayırmak yerine onları aynı ortamda eşit şekilde yetiştirmek daha yararlı olur diye düşünüyorum.
devamını gör...
saçma sapan uygulamaları yurtdışında da yapılıyor diyerek savunamazsınız ya.
devamını gör...
bu üniversitenin açılıp açılmaması umrumda değil isteyen bir iş insanı, dernek, vakıf falan açsın. bana sen erkeklerle aynı okula gidemezsin demedikleri sürece sorun yok. ( ki bunlar onu istiyorlar zaten böyle islami üniversite açmak istiyoruz diye sallıyorlar. asıl istedikleri odtü'de itü'de iü'de kız erkek sınıfları açmak) fakat yeni açılacak kadın üniversitesinin başarılı olabileceğine inanan kişi türkiye'deki üniversiteler hakkında hiçbir şey bilmiyordur. bu sınava çalışan öğrencilerin çoğu hepinizin bildiği köklü okullara girmek için çalışıyor. yani en iyilerin iyi ihtimalle %90'ı kadın üniversitesini değil köklü okulları tercih edecek. anca çok fanatikler kalır bu okula gitmek isteyen bunların sayısı da zaten az olduğundan okula çok kötüler de girip taban puanı düşecek. böylece basbayağı kötü bir okul olup çıkacak. çok iyiler ve çok kötülerin eşit oranda olduğu ya da kötülerin çok olduğu bir okulun da vasatın bayağı altı bir okul olacağını eğitim hayatını evde geçirmemiş herkes bilir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kadın üniversitesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim