birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için kardeşler arasındaki yaş hep kafaya takılan bir şeydir.

birini büyütüp biraz rahatlayınca mı ikinci çocuk olmalı yoksa yakın yaş aralığında olup beraber mi büyümeliler? hangi durumda kardeşler daha iyi anlaşır?

ben kardeşimle 18 yaşımdan sonra anlaşmaya başladım aramızda 7 yaş vardı. çocukluğumuz boyunca hiç geçinemedik. benim çocuklarımın yaşları yakın onların çok daha iyi ilişkileri var, genelleme yapmak mümkün değil ama başka örnekleri merak ediyorum.
devamını gör...
hangi kitapta okuduğumu hatırlamadığım bir kaynağa göre 3 buçuktur.
devamını gör...
52
devamını gör...
maksimum 5 falan diye düşünüyorum. benim biraderle aramda 10 yaş var ve kuşak çatışmasını bariz yaşıyoruz.

5 olsaydı baya baya kanka olabilirdik.
devamını gör...
2 yıl 3 ay 17gün 15 dakika falandır.
devamını gör...
çocuklarımın arasında olan yaştır. üçten çok dörtten az. arkadaş olurlar, büyüğün bez işi biter. daha bir çok şey var. çok çocuk candır.
devamını gör...
3-4 falan ideal sanırım.
devamını gör...
eğer gözünüz yiyorsa hemen ikinciyi yapın. zira ikiz gibi büyüyen çocuklar çok ama çok iyi anlaşırlar. biraz büyüdü mü artık kardeş falan istemiyor çoğunlukla kıskançlık oluyor. yok ille de ara verecekseniz aralarında 12 yaş olsun. büyüğü küçüğe bakar en azından.
devamını gör...
kardeşler arası yaş aralığının ebeveynlerin kendi psikolojik ve maddi durumlarına göre belirlemelerinin gerektiğini düşündüğüm durumdur. benim oğlum kolik ve çok uykusuz bir bebekti. şimdi 4.5 yaşında ama ben hala o günlerin zorluğunu unutamadım. gece her yarım saatte bir uyanması, gaz sancısından kıpkırmızı çaresizce ağlaması ve benim bir şey yapamamam hala aklımda. ayrıca insan çocuğu için her şeyin en iyisi olsun istiyor. o yüzden eğer iki çocuğuma eşit imkanları sağlayamayacaksam, o imkanı sağlayana kadar ikinci çocuğu yapmak istemem.
devamını gör...
erkek olsaydı kolaylıkla dövebileceğim bir yaş aralığı söylerdim ama benim ki kız. 5 yaş var aramızda, uyuzun tekidir. ota boka ağlayan, her an fevri, düşünmekten uyuyamayan bir abisi var ama ben onu dikey pozisyonda nadiren görürüm, gamsızzzzzzzzzzz.
uykucuuuuu, uyuzzzzz...

dip: guzum o benim.
devamını gör...
benimle abim gibi 14 değildir. normali 3 falan iyidir.
devamını gör...
okulda öğretilen 4 yaştı. hocamız bunun sebebini "anne doğum yaptığı sırada çocuk yarım yamalak da olsa ozbakim becerilerini kendi başına gerçekleştirebilir, dört yaş çocuğu buyuk oranda sakindir, oyuncakları ile daha uzun süre oynayabilir, aglama, inatlaşma, davranışları azalmistir. bilişsel gelişiminde sebep sonuc ilişkisi daha iyi kurar. işbirliği ve yardımlasma becerileri ağır basmaktadir." şeklinde aciklamisti. bu açıdan bakıldığında mantıklı gibi görünmektedir. ayrıca küçük kardes 4 yaşına geldiğinde büyük kardeş 8 yasinda olacağı için birlikte oyun kurma, birlikte vakit geçirirken daha az çatışma yaşaması muhtemeldir.
devamını gör...
iki kardeşim var biri ile 1.5 diğeri ile 13 yaş fark var aramda. küçük olanı alttan alıyorum daha minicik benim için. ama büyüğü ile beraber büyüdük. hâlâ kardeş kavgaları yapıyoruz .benim için benden 5 yaş küçük büyüğü. bu arada en büyükleri benim kafanız karışmasın.
ona göre kararınızı verin.
devamını gör...
her beş senede bir jenerasyon değişir. bunun için pedagojiye göre 4 ideal yaştır.
devamını gör...
aramızda on yaş var. bundan dolayı zorluklar oluyor. 5 yaş ideal bence.
devamını gör...
en fazla 7 yaş olmalı diye düşünüyorum. çok yakın yaş da iyi değil 10-15 yaş fark da iyi değil çok yakın yaşta olunca kimin büyük olduğu anlaşılmıyor küçük bir artistlik taslıyor bilmem ne çok yaş farkı da anlaşamamaya neden olur
devamını gör...
4- 5 yaş iyi galiba.
devamını gör...
diğer kardeşe de bakabilecek kadar bütçeye sahip olmak. yaş aralığının o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum. para varsa, çift sorumluluk alabilecek durumdaysa ve mental olarak hazırsa yeterlidir.
devamını gör...
çocuk gelişimcilerle sohbet ettiğimde genelde 4-5 yaşın uygun olduğunu söylüyorlar. ama bunun tersini düşünen bir çocuk gelişimci varsa nedenini öğrenmek isterim tabii.
devamını gör...
kardeşler aynı evde aynı hayatı mı paylaşacaklar? partner mi bunlar? kime ne.
ebeveynleri isterse iki yaş arayla yapar isterse on beş yaş.
illa herkes beraber büyüyecek değil mi? beraber büyümediğinde kardeşin olmaktan çıkıyor mu yani?
işte bu gibi kafaya takılan sorular bireyselleşememenin doğurduğu sıkıntılardan ibaret.
yaşları yakın olsun beraber büyüyüp hayata beraber göğüs gersinler falan. sanki bir kardeşin varlığı diğerinin ipoteği.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kardeşler için ideal yaş aralığı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim