31 temmuz 1932'de belçika' da yapılan yirmi sekiz ülkenin katıldığı, dünya güzellik yarışmasında birinci olarak "dünya güzellik kraliçesi" seçilmiş cumhuriyet kızıdır. kraliçe manasındaki ece soyadı bizzat atatürk tarafından kendisine verilmiştir.

atatürk, bu yarışma sonrasında şu açıklamayı yapmış:

--- alıntı ---

"türk ırkının necip (soylu) güzelliğinin daima mahfuz olduğunu (korunduğunu) gösteren dünya hakemlerinin bu türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. fakat keriman ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki, o, bütün türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. bu güzel türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır. türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder. cumhuriyet gazetesi bu meselede türk ırkının diğer dünya milletleri içinde mümtaz (seçkin) olan asil güzelliğini göstermek teşebbüsünü takip etmiş ve bunu dünya nazarında muvaffakiyetle (başarıyla) intaç eylemiştir (sonuçlandırmıştır). ondan dolayı bittabi bu vesile ile de takdir ve tebriklerimize hak kazanmıştır. arzusunu da ilave edeyim ki, türk ırkının dünyanın en güzel ırkı olduğunu tarihi olarak bildiğim için, türk kızlarından birinin dünya güzeli intihap edilmiş (seçilmiş) olmasını çok tabii buldum. fakat türk gençlerine bu münasebetle şunu da tahattür ettirmeyi (hatırlatmayı) lüzumlu görürüm: münferit olduğumuz (iftihar ettiğimiz) tabii güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir tekamülün (olgunlaşmanın) mütemadi tahakkukunu (gerçekleşmesini / yerine gelmesini) ihmal etmeyiniz. bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır."

--- alıntı ---

devamını gör...
genel kültürü guzelliginin ötesinde idi
politik bir seçimdir.
devamını gör...
dünya güzeli seçildiği yıllardaki yarışmacılar sanırım vasatın çok çok altındaydı. jürinin hayretler içinde kaldığı söyleniyor keriman hanımı gördüklerinde. sanırım nesil eskiye nazaran güzelleşiyor. günümüz şartlarında 'görsel olarak' hiçbir albenisi olmazdı.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"keriman halis ece" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim