işin özeti budur aslında kimse kendini kandirmasın.
devamını gör...
alevi olduğunun kimsenin aklına geldiğini sanmam.
devamını gör...
yanlış bir önerme. akp seçmeninde milliyetçilik, mezhep, din, ideoloji gibi şeylerin karşılığı yoktur.
depremde çok ciddi bir trajedinin içindeki halkın birine alevi/sünni diye oy mu vereceğini düşünüyoruz. chp gidip muhalif kesimin bağışlarıyla 'chp kendi üyelerine bedava ev yapıyor' diyip boş arsanın önüne kılıçdarın dev posterini davullu zurnalı assaydı herkes kılıçdara oy verirdi. (garip geliyor di mi? ama akp tam olarak bunu yaptı) muhalif seçmenin yardımıyla yapılan hızlı konteyner kentleri halkın gözüne sokulmadı, kullanışlıydı ama anonim olduğu için icraat olarak görülmedi, daha başlanmamış 5li tefeci ceteye 20 sene borçlanmalı ev vaadi prim yaptı. depremzedenin acilen ilk hareketi kimin yaptığını görmeye, umut etmeye ihtiyacı var, chpnin göstermeden, rencide etmeden yapmaya çalışması ahlaken doğru ama malesef etkisiz. depremzedelerin benim vergimle gerçekten bir an önce iyi bir hayata geçiş yapmasını ne kadar istesem de elimden dürüst siyasete oy vermek dışında bir şey gelmiyor.
devamını gör...
şöyle kaba bir hesapla:
alevi oyları 11 milyon tahmin ediliyor.
ysp den de 7 milyon gelmiş.
k.k. 25 milyon oy aldı. 25- 11-7= 7 milyon diğer oylar.

r.t.erdoğan aldığı oy: 28 milyon.
alevi ve ysp hariç türkiye deki toplam oy: 53-11-7= 35 milyon.

analiz sonucu:
alevi ve ysp hariç oy dağılımı:
kk: 7 mily. / yüzde 20
r.t.e: 28 milyon. / yüzde 80
fark 4 katı.
yazıyla dört. rakamla 4. bu çok net bir veri.

ps: sonar , optimar başkanı değilim. küsuratları yuvarlayarak basit bir tablo çıkardım. cevap evet alevi olduğu için kazanamamıştır.itirazı olan ysk ya dilekçe verir.

edit: #2581305 dan alıntı: ''bu oyun yarısından daha azını aleviler oluşturur. adama sünniler de oy verdi gayet*'' analizimde bu yerleştirmeler sizin iddianızdaki gibi aynı oranlarda var zaten.
devamını gör...
yanlış önerme. iyip ve ysp'ye oy veren seçmenin neredeyse tamamı sünnidir, ha keza chp'nin de tabanının yaklaşık yarısından fazlası sünnidir. kılıçdaroğlu %47 oy aldı*, bu oyun yarısından daha azını aleviler oluşturur. adama sünniler de oy verdi gayet*. uğradığı bozgunu mezhebinin ya da etnik kökeninin arkasına falan saklamayın*, 10 seçim kaybetmiş ve adı kaybetmekle eş anlamlı olarak bilinen bir insanın türk siyasetinde şimdiye dek hiç seçim kaybetmemiş bir insana karşı galibiyet kazanması zaten mümkün değildi. sorun pek çok insanın buna inanmasıydı, hâlâ da inanmalarında haklı olduklarını düşünüyor pek çoğu*. "aday doğruydu, halk yanlıştı." diyen ultra zekiler bile gördüm, çok affedersiniz fakat o zaman s.k.i.sin gitsin norveç'te aday olsun. halkı değiştirmek diye bir şey hiçbir demokraside yoktur, halk siyasileri değiştirir.
devamını gör...
keşke caps lock açabilsek de her harfini büyük tanım yazabilsem dediğim başlıktır

lan siz şaka mısınız aylardır aday olma dedik yıllardır iktidara gösteremediği dayılığı altılı masada gösterdi, üstelik sırf meral akşener'e çoğunluğunu diretmek için üfürükten tayyare partilere vekiller vererek meclis çoğunluğunu akplilere kendi elinle hediye etti, yanlış politika yürüttü, bu halkı tanımadı, ekonomi mülteciler deprem eğitim sağlık yozlaşma gibi milyonlarca çürümüş sorunumuz varken o gitti masaya yumruğunu vurarak demirtaş'ı çıkartacağız demeyi seçti, anadolu'yu kadıköy'den ibaret sandı. o ve danışmanları seçimi twitter'da kazanacağını sandı. ve üstelik hala istifa etmiyor ve aklında 2028'de aday olmak var!

sonra biri çıkıp diyor ki “kk alevi olduğu için kazanamadı”
vallahi ben açık ve net bir şekilde söyleyeyim bu kemal ve tayfası hala halkı dinlemezse bu benim, baya dayatılan adaya oy kullandığım son seçimdi. bir daha böyle bir şey asla olmayacak. gitmem ulan sandığa gitmem, siz de bi 500 yıl daha seçim kaybeder “celladına aşıksa bir milleeeeet” diye sözlüklerde bitersiniz

edit: başlığı açan yazar “aziz nesinin haklı olması” bir başlığa tanım girmiş hiç şaşırmadım
devamını gör...
bence bu durumdan ziyade karşı tarafın bütün kaynakları kullanabilmesi büyük sıkıntı. seçimde görev alan biri olarak (müşahitlik yaptım), hükümet partisinin rahatlığı beni aşırı şaşırttı. sandıkların başında bile tek tük duruyorlardı şaşırtıcı bir tutum açıkçası.
devamını gör...
hayır çapsız, ilkesiz ve ahlaksız birisi olduğu için kazanamadı. kimse kendini kandırmasın.
devamını gör...
sebep kılıçdaroğlu'nun alevi olması mi yoksa chp'li olması mi çözemiyorum.
ama bence ülkedeki chp nefreti diğer her şeyi döver.
devamını gör...
negatif ayrımcılık yapıldı gayet açık.millet siyasi ahlaktan uzak kişileri tercih ediyor maalesef .
devamını gör...
(bkz: güne saçma bir tespit bırak)
devamını gör...
kazanamamasının sebebi değildir.
devamını gör...
halkın chp partisine 1945 yılından bu yana ön yargılı, mesafeli ve uzak durmasındandır. dine, bazı törelere, kimi kazanımlara halel gelmesin diye halkın en az yarısı chp'ye oy vermez, vermeyecektir.
devamını gör...
#2581449

belki de 1945 yılından beri yanlış siyaset yapıldığındandır chp tarafından?

ben 22-23 senedir muhalefeti (ve merkez solu) aşırı kötü buluyorum (öncesinde tam anlayacak bir yaşta değildim). bazıları bazı şeyleri hala anlayamadı ve korkarım hiçbir zaman anlayamayacak.
devamını gör...
hayır, hiç alakası yok. kemal kılıçdaroğlu tamamen seçimi kaybeden basiretsiz ve liyakatsiz bir siyasetçi olduğu için kaybetti. yoksa isterse taşa tapsın banane. dini inanç, onunla tanrı arasındaki özel ilişkidir. kemal kılıçdaroğlu istifa!..
devamını gör...
(bkz: anadolu irfanı)
(bkz: anadolu insaninin hoşgörüsü)
devamını gör...
alevi olması nedeniyle değil akp'yi ayakta tutmak için görevlendirilmiş kasetle başa geçirilmiş basiretsiz bir politikacı olduğu için kaybetti.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kılıçdaroğlu’nun alevi olması sebebiyle kazanamaması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim