doğu avrupa'da, karadeniz'in kuzeyinde karadeniz ve azak denizi tarafından çevrelenen bir yarımada. ukrayna'ya yakın bir zamana kadar bağlı olan kırım özerk cumhuriyeti bu yarımada üzerindedir. rusların yanı sıra ukraynalılar ve kırım tatarlarından oluşan bir nüfus yapısına sahiptir.
devamını gör...
karadeniz'de akdeniz ikliminin ürünlerinin yetiştiği tek bölge.

bölge, stalin'in kırım türklerinin hitler adına casusluk yaptığını iddia edip kırım yararlarını bölgeden sürene kadar bölgede türkler yaşıyordu.

şu anda bölge, rusya'nın işgali altındaki ukrayna toprağıdır.

bölgenin başkenti bahçesaradır.
devamını gör...
karadeniz'deki bir yarımada. aynı zamanda kırım tatar türklerinin yaşadığı bir yer. tarihteki ünlü (bkz: kırım hanlığı), bu yarımadada kurulmuştur. başkenti bahçesaray şehridir. sovyetler birliği'nin dağılmasından sonra kırım, ukrayna'ya bağlanmıştır. kırım milli hareketinin şu anki lideri (bkz: mustafa abdülcemil kırımoğlu)dur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel kırım'ın haritadaki yeri
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel kırım türklerinin milli bayrağı
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel kırım'ın milli sembolü olan (bkz: tarak tamga)
devamını gör...
önceden kendi istekleriyle osmanlı'ya katılmışlardı. türk olmalarından mütevellit hiç tartışma yaşanmadı ve her ne olursa olsun osmanlı'nın yanında oldular. rusya defalarca kez kırım'ı almayı denemişti sıcak denizlere girebilmek için. fakat istediklerinin karşısındaki en büyük engel osmanlı'ydı. sonrasında osmanlı'nın son zamanlarında ise rusya kırım'ı ilhak etti. ukrayna'nın rusya'dan ayrılması ile ukrayna toprakları oldu.
devamını gör...
avrupa seferlerinde osmanlı'nın en iyi destekçisi idi.
seferlerden de en karlı kırım çıkardı.
ancak sırf kişisel takıntılar nedeniyle
en önemli seferde
en büyük kazığı da onlar atmıştı.
tarih geçmişte kalmış olabilir.
ama ibret almak için iyi öğrenmek lazım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kırım" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim