ne olduğunu bugün öğrendiğim ve fikrine oldukça hayret ettiğim ambardır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

norveç'te bulunan bu ambar, dünyanın başına gelebilecek olası bir büyük afetten sonra, insanlığın devam edebilmesi için içerisinde 930 bin çeşit tohum bulundurur. türkiye, ambara bugüne kadar toplam 7 milyon 616 bin 532 tohumla katkıda bulunmuştur.

sistemin yönetiminden nordik gen bankası’nda koordinatör olarak çalışan asmund asdal sorumludur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
svalbard küresel tohum deposu olarak da bilinen ve dünyanın her yanından getirilen tohumların muhafaza edildiği depo.

proje, norveç hükümetince desteklenir. bir kömür yatağının içine inşa edilen ve nükleer patlamalara, küresel ısınma kaynaklı su yükselmelerine karşı bile dayanıklı şekilde tasarlanan bir yer. içeriye girildiğinde yaklaşık 1600 metreküp hacimli 3 ayrı ambardan oluştuğu görülüyor.

deponun sıcaklığı -18 derecede sabit tutuluyor ve içerisinde 1 milyondan fazla tohum numunesi yer alıyor. tohum çeşidine göre dayanma süreleri de farklılık gösteriyor. eskiyen tohumlar sürekli olarak yenileriyle değiştiriliyor.

1983'ten beri faaliyette olan deponun amacı, herhangi bir küresel felakette yiyecek ve bitki örtüsü kaybından kaynaklanacak zararlardan korunmak. ancak deponun varlığı bazı spekülasyon ve komplo teorilerine de konu oluyor. rockefeller fonu depoya düzenli olarak bağış yaptığından, olası bir felaket sonrasında bu tohumlardan sadece belirli bir kesimin faydalanacağına ilişkin iddialar var.

bu linkten, hangi ülkelerden ne tohumu getirildiğine ilişkin bilgileri görebilirsiniz.

bu linkte de türkiye'den giden tohumlar görülebiliyor.

oraya buraya tohum yollayıp, kendimiz israil'den tohum alıp ekiyoruz. insan, cevabını bilse de bazı soruları sormadan edemiyor...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
ufku iki katına çıkaran,hayata karşı bakış açımızı değiştiren paylaşımlarda bugün.
devamını gör...
rockefeller burada nuh oluyor sanırsam.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kıyamet ambarı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim