1.
kitaplarını merak ettiğim bir yazar, okuyan varsa bilgisini almak isterim. okunmalı mıdır
devamını gör...
2.
aclık kitabıyla hatırladıgım yazar.
devamını gör...
açlık kitabının yazarıdır. küçüklüğünden beri okumayı ve yazılar yazmayı çok seven, sürekli bir şeyler ortaya çıkarmak için çabalayan ve bunu da açlık ve yoklukla başarmaya çalışan bir genci anlatıyor. ödünç bir battaniye ile yaşamını idame ettirmesi kazandığını da yazılar yazmak için harcaması, bunca yokluğa rağmen gururlu bir yardımsever olması hayranlık uyandırıyor. bana bir bakıma bu okuma yazma aşkı (bkz: martin eden)karaktareni anımsatıyor.
devamını gör...
kendisi ikinci dünya savaşında nazileri desteklemiş, hatta kazandığı nobel ödülünü hitler'e hediye etmek istemiştir. bu yüzden norveç halkı faşizm sempatizanı knut hamsun'a tepkisini, savaş sonrası yazarın kitaplarını birer birer kapısının önüne sessiz sedasız bırakarak koymuştur. hiçbir kötü söz söylemeden, bağırmadan, vurmadan yapılabilecek en büyük hakareti etmiştir norveçliler. bu medeni tepki en az yazarın okuduğum tek kitabı olan açlık kadar etkiledi beni. açlık kitabına gelince; gururuyla açlığın beraberinde getirdiği isteme arsızlığının bitmek bilmeyen savaşını yaşayan, kalbi tok ama karnı aç bir insanın yazarak hayatta kalma çabasını anlatır.
devamını gör...
aklıma direk açlığı getiren yazar.
devamını gör...
gerçek adı knud pedersen olup, kimi kitaplarında knud pedersen hamsund takma ismini kullanmıştır, 1885 yılında mark twain için yazdığı bir yazıda matbaacı adını yanlışlıkla knut hamsun olarak yazınca bu yanlışlık hoşuna gitmiş olmalı ki edebiyat hayatında bundan sonra bu ismi kullanmıştır.

henry ford gibi o da nazi destekçisi ünlülerdendir. 1920 de kazandığı nobel edebiyat ödülü nü 1943 yılında hitlere verilmek üzere alman propaganda bakanı joseph goebbels' e yollayacak kadar koyu bir nazidir.

hamsun, ikinci dünya savaşı'nda norveç'i işgali sırasında almanları desteklemiş bu nedenle norveç halkı karşısında itibari yok olmuş, savaştan sonra hain olarak hapsedilmiştir, 1859 doğumlu olduğu için yaşı nedeniyle aleyhindeki suçlamalar düşmüştür. bununla birlikte, almanlarla işbirliği ettiği için mahkum edilmiş ve kendisini mali açıdan bitiren bir para cezası ödemek zorunda kalmıştır.

hamsun’un nazilerle işbirliği, itibarına ciddi şekilde zarar verir, ancak ölümünden sonra eserlerine olan ilgi artar ve dünya çapında eserleri yeni dillere çevrildikçe uluslararası okuyucuların ilgisini çekmeye başlar. 1949'da, 90 yaşındayken, kısmen anı, kısmen kendini savunma niteliğindeki paa gjengrodde stier (on overgrown paths) ile dikkate değer bir edebi geri dönüş yapmıştır,

ancak norveç halkının nazi sempatizanı knut hamsun'a tepkisi çok manalı olmuş, savaş sonrası yazdığı kitaplarını ona hiç tepki vermeden, herhangi bir taşkınlıkta bulunmadan kapısının önüne teker teker bırakmışlardır.

bu norveçlilerde sanıyorum bir şey var, bir de bunların vidkun quisling denen gene ikinci dünya savaşında norveç işgali sırasında almanlarla işbirliği yapan başbakanı var ki soyadı olan quisling kelimesi ingilizcede "düşman işgal gücü ile işbirliği yapan kişi, hain" anlamına gelmektedir, anlayacağınız soyadı ingiliz dili ve edebiyatına geçmiş..

bir başka meşhur nazi sempatizanı için #154424

zaman içinde edit: #1072505 vidkun quisling
devamını gör...
nazi mazi ama neredeyse dostoyevski ayarında bir yazar. on nobel gücünde. murakami ancak sekreterliğini yapar. çok derin bir adamdır psikolojik tahlillerde.
devamını gör...
çok iyi yazardır. açlık romanını okurken midemde kramplar hissettim. daha sonra çok daha kısa bir romanı olan victoria'yı okudum. aşka dair harika gözlemleri vardı.
devamını gör...
thomas bernhard hamsun adlı öyküsünde hazreti en büyük norveçli olarak anar.
devamını gör...
açlık romanını okurken acıktım. öyle gerçekçi.
devamını gör...
knut hamsun nun olgunlul döneminde yazdığı “göçebe” ilk okudugum romanıdır.


göçebe- “sonbahar yıldızları altında,” “hüzünlü havalar” ve “son mutluluk” adlı üç romanın ortak adıdır aslında
kitaplar tam anlamı ile birbirini takip etmese bile ilk iki cildin temaları daha yakın, üçüncü roman ise öncekilerdeki ucu açık bırakılmış bazı temaları sonlandırarak üçlemeyi oluşturur. bağımsız okunabilecek üç roman olarak düşünülebilir elbette
devamını gör...
(bkz: açlık) kitabı harika idi hala unutamam. kesinlikle okunması gereken yazardır.
devamını gör...
1859/1952 yılları arasında yaşamış norveçli nobel edebiyat ödüllü yazar, şair.

en bilinen eseri açlık olarak bilinir. asıl adı knud pederson olsa da matbaacının azizliğine uğramış, knut hamsun olarak kalmıştır.
zor bir hayat geçirmiş, hastalığı yüzünden doktorlar kısa ömür biçmiş, o ise seyahat ederken iyileşmiş ve 93 yıl yaşamıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

onu büsbütün unuttum.

pan
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"knut hamsun" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim