(bkz: kosses) ukdesi

abdullah mihal gazi mihaloğullarının atası. osmanlı imparatorluğu'nun kuruluş döneminde osman gazi'nin silah arkadaşı olan mikhael kosses, islamiyeti seçerek osmanlı saflarına geçen ilk önemli bizanslı komutandır.
devamını gör...
osman gazi ile doğum ve ölüm tarihlerinin çok yakın olması, osman gazi öldükten sonra köse mihal'le ilgili hiçbirkayıt olmaması bu ikisinin aynı kişi olduğu söylentisini doğurmuştur. michael kosse bir bizans tekfurudur bu arada, harmankaya tekfuru.
yıllar önce okuduğum bir yazıdan:

anlatılanlara göre, köse mihal, ya da orijinal adıyla mikhael kosse, bir bizans tekfurudur ve osman beyle tanıştıktan sonra müslüman olarak abdullah adını da almıştır. abdullah adının o dönemde türkler arasında hiç kullanılmadığını anımsarsak bu sonradan uydurulmuş gibi geliyor bana.
osman hakkındaki bilgilerimiz de çok muğlak. hakkındaki bilgiler yüz yıl sonrasına ait. asıl adının utman, otman, atman ya da ataman olduğunu söylüyorlar. amcası dündar'ı öldürdüğü de söyleniyor ki, dündar adlı bir amcası var mı, yok mu bilinmez bence. dündar ya da dümdar, artçı demektir ve farsçadır.
gelelim gene köse mihal'e...
doğduğu tarih bilinmiyorsa da öldüğü tarih 1328 diye veriliyor. ama bazı kaynaklar ölüm tarihinin bilinmediğini de söylüyorlar.
bilinen tek şey osman'ın ölümüyle beraber (1326 ?) mihal'in de ortadan çekildiği.
buradan şu sonuca varabilir miyiz? köse mihal ve osman aynı kişiydiler. yani osman bir bizans tekfuruydu.
osmanlının bizansın devlet örgütlenmesini aynen almasını göz önünde tutun. neden? arkalarında bir islam devleti örgütlenmesi, bir selçuk devleti örgütlenmesi varken, bu içine doğdukları devlet örgütlenmesini değil de, dinen uzak oldukları ve yabancı ve düşman oldukları devletin örgütlenmesini alsınlar?
devamını gör...
önceleri hadrianoi (harmankaya) tekfuru olan bir bizans soylusu iken osmanlı'ya esir düşmüş ve osman gazi tarafından serbest bırakılmıştır. osmanlı devletinin kurucusu ile dostluğu sebebi ile islamiyeti kabul etmiş ve abdullah mihal gazi adını almıştır. osman gazinin hizmetine girmesi ardından osmanlı kuruluş döneminin önemli komutanlarından birisi olmuştur. joseph von hammer mihal'in palelagos hanedanından gelen bir asilzade olduğunu ileri sürmüştür. kendisinin kıpçak kökenli olduğuna yönelik teoriler de mevcuttur. soyu mihaloğulları olarak bilinmektedir. oğulları aziz paşa, balta bey ve gazi ali beyler osmanlı hizmetine devam etmiş ve rumeli'de akıncılık yapmışlardır. mihalgazi 1327 yılında, yenişehir'de vefat ettikten sonra, bilecik'in inhisar ilçesine bağlı harmanköy'deki türbesine defnedildi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"köse mihal" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim