yıllar içinde köyden kente göç etmek, iyi bir sonuç değil tam tersine kötü bir sonuç doğurdu. köyünde kalıp toprağını ekmesi gereken köylü, çeşitli sebeplerle köyünden şehire göç ettirildi. atatürk, "köylü, milletin efendisidir." dedi ve köye yatırım yapıldı. maalesefki atatürk'ün ölümünden sonra gelen hükümetler, toprak reformunu rafa kaldırdı ve köylüyü yeniden toprak ağalarına muhtaç ederek bugünkü kötü duruma getirdi bizi..
devamını gör...
1950’lerden itibaren başlayan marshall yardımlarıyla tohumu atılan hadise. çiftçi toprağını insan gücüyle ekerken bir anda traktör gibi insan gücünü devre dışına iten bir makine insanların uzun sürede yapabileceği işi daha kısa sürede yapabildiği için köylerdeki işsizlik artışına sebep olmuş ve sonucunda kentlere doğru kalabalıklar akmaya başlamıştır.
devamını gör...
köylü ektiğinden kâr edemiyor. mazotu, gübresi, tohumu derken elindekini avucundakini toprağa gömüyor ama geri dönüş alamıyor, sonuç olarak da ekmek biçmek mantıksız hâle geliyor. bu da göçle sonuçlanıyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"köyden kente göçün kötü ve acı sonuçları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim