aktrollerin :

atatürk o cephede savaşmadı ki

demesidir
fakat doğru cevabı yazarların kalemine bırakıyorum
devamını gör...
osmanlı devletinin fiilen, hukuken ve resmen yıkılıp yerine türkiye cumhuriyeti kurulduğu için yeni devletin eski devletin başarılarını hatırlatmak için özel bir çaba içinde olmasını beklemek çok akılcı olmaz diye düşünüyorum.

diğer taraftan evet kut'ül amare zaferi türk ordusunun imza attığı büyük başarılardan biridir ve bu yönüyle birinci dünya savaşının bir diğer başarısı çanakkale savaşları kadar önemlidir ancak aralarında ney bir fark vardır.

satranç oynayanlar bilir. satranç oyununda tahtada tüm taşlarınız büyük oranda yerinde olsa da mat olursanız yani şahınız ele geçerse oyun biter.

çanakkale deniz savaşlarında yenilmez armada olarak anılan düşman donanması boğazlardan geçip istanbul'u işgal etseydi o zaman tarihin akışı değişirdi.

ruslar savaş dışı kalmasaydı. savaştan çekilmek için antlaşma imzalayıp kars ardahan batum gibi toprakları bize bırakmazdı.

daha da önemlisi savaş öncesi imzalanan gizli antlaşmaları ifşa etmezdi.

bu antlaşmalarla rusya boğazlara yerleşiyordu. uzun zamandan beridir kendini bizans imparatorluğunun soylularından olan ve kendi hamedanına evlilik yoluyla kattığı kişiler vasıtasıyla bizansın varisi görmesi ve onu yeniden canlandırmak istediği sır olmayan bir devletin boğazları ele geçirmesi demek osmanlı'nın sevr antlaşmasından bile daha az toprağı bulunan bir devlet noktasına gelmesi sonucunu ortaya çıkaracaktı.

yani esas mesele çanakkale geçildi mi istanbul işgal edildi mi değil bunun ne zaman hangi şartlarda gerçekleşmiş olduğudur.

eğer rusya da ekim devrimi olup iktidar el değiştirmiş olmasa ulusal bağımsızlık savaşını destekleyen bir rusya da olmazdı.

bilinmez elbette ama bu durumda da savaşı kazanmak çok mümkün olmayabilirdi.
devamını gör...
ingiliz ve fransızların çanakkale ye saldırması osmanlı'nın kalbine yönelik bir saldırıdır, çanakkale'de konuşlanan ingilizce fransız güçlerinin sayısı 900.000 kişidir ve çanakkale'nin düşmesi durumunda �stanbul'un da düşeceği neredeyse kesindir , çanakkale savaşı'nın kaybının osmanlı açısından tolere edilecek bir durumu yoktur çünkü istanbul osmanlı'nın başkentidir fakat kut'ül amare osmanlı başkentine ve anadolu topraklarına uzak bir coğrafyada nispeten kaybı tolere edilebilir bir yerdir ayrıca burada �ngilizler yaklaşık 40000 askerle hava ve deniz desteğinden lojistik ikmal , su ve sürekli akan bir cephane sağlama olanağından yoksun şekilde ilerleyebilmekteyken çanakkale'de üzlerce ikmal gemisi ile yunanistan ve adalar üzerinden sürekli asker yiyecek silah ve cephane desteği alabilmekteydiler, çanakkale savaşı'nı osmanlı'nın başka hiçbir savaşıyla kıyaslayamayız orada bir destan yazılmıştır unu ingilizlerin kendileri de söyler bir ingiliz generalin: biz çanakkale'ye gittiğimizde yuvasına girilmiş öfkeli bir aslanla karşılaştık ifadesi her şeyi özetler
devamını gör...
kendi topraklarımız üstünde kazanılmış bir zafer kutlanır tabii. öte yandan kut sevr ile elden çıkmış bir bölgedir. muharebe kazanılmış, savaş kaybedilmiş, topraklar geri alınamamıştır. bu nedenle de kutlanacak bir durum olmayabilir. çanakkale zaferi de uğruna ödenen bedel düşünülürse bir anma günüdür. oradaki şehitlere şükran günüdür. davul zurnayla kutlanacak bir olay değildir.
devamını gör...
çanakkaleden sonraki ikinci büyük zaferdir diyebiliriz. ingilizlere ağır bir mağlubiyet getirmiştir.
bu zafer, osmanlı imparatorluğu'nun savaşın seyrindeki geçici bir başarı olarak değerlendirilmiştir, bir kuşatma muhaberesidir. ingilizlerin hala utanç duyduğu bir yenilgidir çünkü her şey yolunda giderken beklenmeyen bir direnişle karşilasilmistir. kut'ül amare motivasyon zaferidir diyebiliriz çanakkale savaşı için. ciddi bir motivasyon kaynağı olmuştur, osmanlı ordusunun ingiliz ordusunu yenebileceğini güçlü bir askeri potansiyeli olduğunu gösterir. çok zor şartlar altında başarılmış çanakkale zaferine giden yolda kazanılmış bir öz güvendir. kıyaslama yapmaya gerek yok bence. çanakkale zaferi bir destandır.
devamını gör...
canakkale zaferi sebebiyle yardim alamadigi icin rusyada carlik devrildi ve ihtilal oldu.sscb ortaya cikti.bilmedigim baska da sebepleri belki vardir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kutül amare zaferinin çanakkale kadar bilinmemesinin sebebi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim