19. yüzyıl’da yaşamış olan maria montessori, italya’nın ilk, kadın tıp doktorlarından biridir. çocuklar üzerindeki araştırmaları ve zamanının aydınlarının da etkisiyle eğitim bilimlerine yönelir ve ”eğitimde çocuktan hareket” akımını benimser. zamanla devrinin ve günümüzün önemli eğitim şahsiyetlerinden biri haline gelir ve montessori eğitim sistemini oluşturur. eğitimde çocuktan hareketi temel alan bu sisteme göre, öğretmenlerin rolü yalnızca öğrenciye yardımcı olan rehberler olmaktır. bu düşüncesi montessori’nin eğitim anlayışının temelini oluşturur.

egitim materyallerinin kendine özgü ve pahalı olması bu donanıma sahip okul öncesi eğitim sınıflarının yaygınlaşmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

--- alıntı ---

paletmontessori.com/tr/mari...

--- alıntı ---
devamını gör...
kendi döneminde ve sonrasında binlerce çocuğu akıl hastanelerinden kurtarmış bir psikiyatri hekimi, kadın ve çocuk hakları savunucusu, antropoloji profesörü, ordinaryüs eğitimcidir. mevcut okul sisteminin gelişimin ve yaratıcılığı baskıladığını, çocuğu uygun materyallerle serbest bırakarak, ödül ceza gibi pekiştireçler kullanmadan başarılı bireylere dönüştürülebileceğini göstermiştir.
birleşmiş milletler konseyinde yaptığı konuşmadan bir alıntı;
“çocuklar, çocukluklarının ilk döneminden itibaren, çevrelerindeki insanları dünyayı keşfetmek için bir yardım kaynağı olarak görmeye alıştırılırlarsa, farklı ırklardan ya da dinlerden gelen insanlara karşı ürkek veya düşmanca tavırlar takınmaya yönelmezler”
devamını gör...
oyunu çocuğun işi olarak görmüş kuramcıdır.
devamını gör...
kreş ve rehabilitasyon merkezlerinin, 3 parça ahşap lego satın almak suretiyle ekmeğini yediği psikiyatrist.
devamını gör...
kimsenin yüzüne bakmadığı çocuklarla çalışmıştır. düşük zekalı sayılan çocukların normal zekalı olduğunu ispat etmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"maria montessori" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim