belirli bir süre bir şeye karşı toplumca gösterilen aşırı, yaygın düşkünlük.
devamını gör...
her sokağında ayrı güzellik taşıyan istanbul semt'idir.
devamını gör...
çöp demektir.
devamını gör...
kadıköy'ün şimdilerde özellikle gençler tarafından sıkça uğranan semti.
devamını gör...
popüler kültürün saçmalıklarının genel adıdır.
devamını gör...
kadıköy'ün güzide semti. burası sokaklarındaki zeytin ağaçları, evlerden gelen piyano sesleri ve eşsiz deniz manzarasıyla istanbul'da farklı bir boyut gibidir.
devamını gör...
sahili hala açık hava meyhanesi stilinde kalabilen, gençlerin uğrak mekanı nezih kadıköy semti.
devamını gör...
kadiköy'ün yakın tarihindeki elit,levanten ve jakobenlerin ikamet ettiği semt. müfid ekdal hoca nın büyük gayretiyle en azından sözlü olarak bu ilçe ve mahallelerin tarihi muhafaza edilmiş. moda'nın her sokağında ayrı bi tarih var gerçekten
devamını gör...
kadıköyümüzün güzel semtidir. sokaklarında yürüyenler, çay bahçelerinde oturanlar, barlarında, kafelerinde pinekleyenler huzur bulur. kurtarılmış bölge gibidir. kasabalılığın, köylülüğün (yazar burda kendince sosyolojik tespit yapmakta, bir kökenden bahsetmemekte) kutsandığı zamanlarda moda ve insanları normal olan, özlenen, olması gerekendir.
devamını gör...
kendine ait bir ambiansı vardır, sokaklarında dolaşınca hissedilir, binalarındanmıdır, insanlarındanmıdır, her nedense, bir araya gelince, ilham veren, huzur veren istanbulun en güzel semti oluşmuştur.
devamını gör...
barış manço, adam olacak çocuk programından hemen sonra yazışma adresini verirdi. o adres “moda” ile biterdi, aklımda kalan sadece o.
devamını gör...
moda sadece bir semt adı artık.
moda denilerek ne idüğü belirsiz,şekilsiz,estetiksiz kıyafetler,kocaman kocaman takılar ve de absürt aksesuarlar peyda oluyor.ben geri kafalıyımdır belki,ama bu çağın modası da kalitesiz hamuru da...
devamını gör...
uyulmaması gereken şey.uyan insanların uymayanları aşağıladığı şey.

-ya bence o üstünde ki biraz kötü

-ya sen ne anlarsın bu moda taamı

en iyisi uymayıp nasıl rahatsan öyle giyinmek.
devamını gör...
tarih gibi tekerrür eden bir olgu. annelerin, hatta anneannelerin gençliklerinde giydiği elbiseler, yıllar sonra tekrar moda olmadı mı?
bir dönem bazı insanlar moda için moda, bir beşinci kol faaliyeti, ülkelerin ekonomisini çökertmeyi amaçlamıştır. " diyorlardı. buna rağmen modacılar eski elbiseleri yaşadıkları dönemin çizgisine uyarlamışlar. dönemin gençliği, aile albümlerindeki sararmış fotoğraflardaki gibi giyinmeye büyük ilgi duymuş.
her dönem geçerli olan bu olgu, ismi ne kadar da moda olsa kendini tekrarlamaktan geri durmuyor.
devamını gör...
parası olan insanların, canının ne istediğini değil, sadece modacıların uygun gördüğünü piyasada bulabileceği gerçeği.
devamını gör...
16. (tematik)
türkçe moda kelimesi fransızca la/le mode kelimesidir. güncel olan davranış biçimi, tarz ve anlayışı ifade eder. popüler trendlerin ve tarzın en önemli yansımalarından bir tanesi kıyafetler olduğu için olsa gerek genelde moda denildiğinde hemen kıyafet akla gelir. öyle ki moda bu anlamda dünya ekonomisinde en önemli endüstrilerden biri haline gelmiştir.
moda hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. popüler ve güncel olanı takip etmek kadar, popüler ve güncel olanı reddetmek de bugün popüler trendlerden biridir. bu noktada modaya karşıyım diyenler bile modaya karşı olma trendini takip ederken aynı zamanda moda trendlerden birini takip etmektedirler.
devamını gör...
martı’ları apartman içine park edenlerin çoğunlukta olduğu semt.

hak veriyorum sabah uyanıp scooter’la işe gidecek ama gecenin 4’ünde boş kadıköy sokaklarında martı sürmek isteyen ben napacağım? hiç düşünülmüyor bunlar, ayıb. sonra da zillere basıp niye kaçtınız?
devamını gör...
moduna göre değişen tarz. herkesin modu aynı olmuyor o yüzden " bu yılın modasına uymak " tabirini kabul etmiyorum. modum neyse modam odur.
devamını gör...
istanbul'da olan bir avlanma yeri. z kuşağı adı verilen canlıların habitatıdır aynı zamanda.
birasız giren alınmamaktadır.
devamını gör...
hammadde ve yarı mamul madde üretici tekellerinin nihai üreticiyi, onların da medyayı etkileyerek oluşturduğu; bedelini "modaya uygun" davranmak pahasına tüketicilerin ödediği kısır döngü.

ceketin, pantolonun, eteğin genel şekli ve yapısı üç aşağı beş yukarı ilk icat edildikleri günden beri pek değişmemiştir. biraz şurası biraz burası farklılık göstermiştir ama sonuçta ana noktalar bugüne kadar aynı kalmıştır.

otomotivde, elektronikte, inşaatta, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, inovasyon sayılacak çok ciddi gelişme ve değişmeler yaşanmakta iken; moda adına ciddi yatırımlar yapılarak sadece "insanların cebinden nasıl daha çok para tırtıklarız" ın hesabı yapılmakta, kumaşın türü, rengi, deseni ile oynanmakta. ama yeni bir kumaş türü, yeni bir dikiş dikme yöntemi üzerine kafa yorulmamaktadır.

bu haliyle moda; kendi içinde yeni fikirler geliştirmeye, veya mevcut olanları daha farklı ve insana daha yararlı şekilde uygulamaya kapalı bir sektördür. moda; modayı yönetenlerin amaç ve isteklerine göre değil, insanların beklenti ve olanaklarına göre oluşan konsepttir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"moda" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim