#netflix dizisi #final yapan diziler
aksiyon / suç
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

medellin ve cali cartellerini anlatan netflix dizisi. ilk iki sezonda medellin karteli ve pablo escobar anlatılır. üçüncü sezonda ise cali kartelinin bitirilişi anlatılır. ilk iki sezonda steve murphy ile javier peña pablo escobar ve medellin kartelini soruşturur. javier peña üçüncü sezonda cali kartelini bitirmek için mücadele eder. ancak gerçekte javier peña cali carteli soruşturmasına katılmamıştır. dizinin üçüncü sezonunda steve murphy yoktur.
bir de narcos: mexico var. o ise meksika kökenli uyuşturucu karteli guadalajara kartelinin kuruluşunu ve çöküşünü, kartele karşı mücadele eden kiki camerenayı ve onun öldürülüşünü ve kiki kamerana soruşturmasını anlatır.

bu dizilerde amerikan propagandası yok değil. güney amerika'daki uyuşturucu dünyasını merak ediyorsanız izleyebilirsiniz. gerçek olaylar da anlatılmış. gerçekte olan ama dizide değinilmeyen olaylar, yanlış anlatılmış olaylar, gerçekteki ile birebir aynı şekilde aktarılmayan karakterler, gerçekte olmuş olayları yanlış anlatan kısımlar var. yani dizi tamamen gerçekte olanları anlatmıyor. internetten araştırırsanız öğrenirsiniz. pablo escobar'ın oğlunun röportajı var dizi hakkında. bu yüzden puanım 6/10.

dizinin en beğendiğim yönü gerçek görüntülere yer vermesi. bu yönüyle biraz da belgesel gibi sanki ama dizi yönü elbette çok daha ağır basıyor.
ayrıca jeneriği çok güzeldir. jenerik
devamını gör...
enfes bir yapım. rahatsız eden tek tarafı amerika'ya daha yakın olması. amerika da eleştirilerden nasibini almıyor değil ama bir taraf iyi bir taraf kötü imajı çok açık. amerika'nın büyükelçiliği, cia, ajanlarıyla bir ülkenin içişlerine nasıl da rahat karışabildiğini, ülkede operasyonları rahatça yapabildiğini gösteriyor. gösteriyor ama hani altını da kalın çizmiyor. ortada beceriksiz bir devlet ve yüzlerce masumu, bir o kadar düşmanını öldüren katil escobar dururken biz izleyiciler tabii ki "klasik amerikan kahramanı"yla (steve. espriler yapan, işinde iyi, tek amacı "kötü"yü haklamak olan, arada hatalı kararlar verse bile özünde iyi birisi. yani klasik amerikan kahramanı) özdeşleşiyoruz. gerçekte bu adamlar ülkeleri karıştırıp -doğal olarak- abd lehine çalışırken biz bu yapımları izlerken onlar için, aileleri için endişeleniyoruz. neyse. dizinin amerikan tarafı bazen rahatsız ediyor ama öyle kaliteli bir iş ki bunu pek takmadım bu kez.
devamını gör...
uyuşturucu ile mücadelede birleşik devletlerin inceden eleştirildiği dizi. birleşik devletler kendi insanlarının uyuşturucu batağına düştüğü için değil, dolarların kolombiyaya gitmesi nedeniyle pablo escobarla mücadeleye başlandığı vurgulanıyor. bundan başka amerika'nın kolombiyanın içişlerine müdahale etmesi sadece amerikanın kötülüğünden değil, bilakis kolombiyanın kendi topraklarında egemenlik yetkisini kullanamaması yüzündendir. diziyi izleyenler "suçlu değişim" anlaşmasının geçtiği bölümlere baksınlar, ne demek istediğimi anlarlar.
devamını gör...
güzel bir diziydi. ama pablo escobar romantizmi yapılacak birisi değil. dizi güzeldi sadece.
kartellerle devletin arasındaki gizli oyunlar, fakir halka yaptığı yardımlar falan, bir uçak dolusu insanı öldüren birini güzellemeye yetmiyor.
ama dizi ve özellikle müzikleri çok güzeldi.
devamını gör...
bu dizide amerikan propagandası yapılıyor diyen adam ruh hastasıdır. bilakis amerikan hükümetine çok ağır eleştiriler var da neyse. koşullandırılmış gerzekliğe açıklama yapacak değiliz. her halta amerikan propagandası demekten bıkmadılar yahu. kapitalizm övgüsüymüş asfjhah. abicim kapat netflixini git kolhoza yerleş madem. islamcılar bir, bu sığırlar iki. haysiyetsizce bulduğun sistemin dişlisi olmayıver bari.

neyse, güzel dizi. ispanyolcaya başlamamı sağladığı için yeri bende ayrıdır. ayrıca diziyi çok seviyorum ama escobar'ı sevmiyorum kolhozcu kardeş. naber? noldu tutmadı mı tez? olsun üzülme.
devamını gör...
bayağı hoş bir dökümantasyon fakat yüzde yüz gerçeği yansıtıyor mu, sanmam. tata ile gerçek hayatta ilişkilerinin tutku ve zaaf dolu bir ilişki şeklinde olduğunu değil, onu döverek işkence ederek sahip olduğu yönünde kendi oğulunun iddiaları var mesela. elbette yüzde yüz doğruyu yansıtamaz ama biraz pablo güzellemesi yapıldığını herkes anlamıştır.
devamını gör...
pablo emilio escobar gaviria'nın hayatını , uyuşturucu dünyasına etkileri ve ölümünden sonraki süreci ele alan (uyuşturucu dünyasını) çok güzel bir dizi. 3 sezon. ve bence la casa de papel'den daha iyi bir dizi
devamını gör...
netflix'in abartılmayan ve bence pazarlayamadığı bir dizi. oyunculuklar çok iyi, replikler, aksiyon hepsi muazzam. seyir zevki yüksek, insanı sıkmıyor izlerken. ama netflix pazarını bu kadar büyütmüşken la casa de papel kadar reklam yapsa muazzam izlenir. sırf giriş jeneriği bile insanı havaya sokuyor.
devamını gör...
detay veriyoruz bakın diyen fakat ince detayları verse şu an bu alt dizilere gerek kalmayacak dizidir daha yaptığı nice şey var ki saçma sapan detayları alalım diğerleri mühim değil diyerek ajan murphy ve pena'nın gerçek hallerini diziye eklemişler ya bana ne arkadaşım gerçeklerinden sen diziyi uzatsana hem kısa kesmeni gerektirecek bir durum ortada yokken niye tatlı olayları anlatmadınız ki?
devamını gör...
ilk iki sezon pablo escobarı konu almıştır üçüncü sezon ise cali carteline odaklanır ilk iki sezonun farklı olarak ana karakter javier pena olur ve 3. sezon biter 2018de ise mexico ismi ile yeniden başlar bu dizide 80lerde yaşanan meksikadaki uyuşturucu trafiğine yoğunlaşır ve buda 3 sezon sürer ve kasım 2021 de biter kronolojik olarak bakılırsa ilk sezonların mexico olması gerekir.
devamını gör...
netflix'in bugüne kadar yaptığı en iyi, en kaliteli dizidir. bundan 2.5 sene önce ilk netflix hesabı açtığımda sırf narcos izlemek için açmıştım. izlerken o 80'lerdeki kolombiya'yı gerçekten hissediyorsunuz. oyunculuklar zaten mükemmel.

ama dizinin hakkı çok yeniyor. konusundan ötürü de yeteri kadar pazarlanabildiğini düşünmüyorum. sonuçta dünyanın en büyük ve en gaddar uyuşturucu baronunun hayatını anlatıp, 3. sezon da hızlı yükselen rakip karteli anlatıyorsunuz. kolay değil. zaten netflix dizi konusunda çok da kalite yanlısı bir tutum içerisinde değil. onların en büyük amacı iyi reklam yapıp abone çekebilmek.

#1438750 4 ay önce de benzer şeyler söylemişim demek ki arada nüksediyor
devamını gör...
dizinin sürükleyiciliği, kendini izletme yönü bir yana içindeki hatunlar çok güzel. latin amerikalı kızların güzelliğinin ne olduğunu anlıyorsunuz. komünist ajanından tut, gazetecisine, escobar'ın karısından tut evdeki hizmetçiye kadar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"narcos" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim