1.
çoğu türk gencinin içinde bulunduğu durum
devamını gör...
2.
okuma oranının düşük olduğu ülkede şaşırmayacağımız bir durumdur.
sosyal medyada yorum okuma oranımız daha yüksektir. *
devamını gör...
3.
çoğu türk gencinin okuması gerekendir. fakat okumayıp okudum görünümü veren bir kesim var. orada burada yorumlarda gözükenlerdir. mutlaka okuyun.
devamını gör...
4.
gerçekten yeni nesil gençlerin okumamasi çok üzücü. ben bile okumadığım bir kitap ismi geçince ortamda utanıyorum...en azından bir nutuk bir türk klasiği be
devamını gör...
5.
bu tür gençlik, danla bilic'in hayatı, barış murat'ın röportajı, yasin'in şarkı sözleri, cemal can'ın (çarpım tablosu dahi bilmeyen cemal can) bilmem neyini okur.
devamını gör...
6.
bırakın nutuk okumayı daha istiklal marşını bilmeyen çok kişi var
devamını gör...
bu yüzden ülke bu halde zaten
devamını gör...
insanın nutuk okuduğu için kutsanması kadar, okumadığı için yerilmesi de anlamsızdır. elbette ki bu mirasta faydalanmak türk veya değil her genç için önem arz etmektedir ancak sadece okumakla olmuyor; ülkeye faydalı icraat, atatürk ilkelerine bağlılık ve tabiki liyakat gerekir.
devamını gör...
bağnaz gençlerdir. at gözlükleriyle yaşarlar. ülkemizin kuruluşundan bir haberlerdir. sorsalar cumhuriyetin ilanını google olmadan söyleyemezler.
devamını gör...
10.
belirli kısımlarını ödev mahiyetinde okumuşumdur ama açıp da baştan sonra anlayarak ve kavrayarak okumadım. bu da büyük bir eksikliktir.
devamını gör...
11.
hangi nutuk? sansürlü olanı pek bir işe yaramaz. kız arkadaşımla zar zor dünya para verip aldığımız sansürsüz orjinal nutuk vardı. aralarında ciddi bilgi farkı var.
devamını gör...
12.
okumak zorunda değildir fakat kendine atatürkçüyüm diyorsa kıçına sağlam bir tekmeyi hak ediyordur.
devamını gör...
13.
bir defa değil yer yer açıp bakmak gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. gerek atatürk'ün okuduğu 3000 eseri hatmetmiş olsun gerek atatürk ve milli mücadele dönemi hakkında yazılan yüzlerce kitap okusun o kişi nutuk okumadıysa atatürk ve milli mücadele hakkında konuşmaya (ahkam kesmeye) hakkı yoktur. maalesef tam tersini gördüğümüz bir dönemdeyiz. açıp o dönem hakkında bir kelime okumamış atatürk'ü tanımaya dahi çalışmamış kişiler kulaktan dolma bilgilerle ortamlarda ahkam kesmeye kalkıyor.
devamını gör...
14.
nutuk okumak yerine bir dönem dizisi yapılsa izleye izleye yakın dönem tarihi uzmanı sanar kendini...
devamını gör...
15.
das kapital'i okumayan komünist-sosyalist
kur'an'ı okumayan müslüman olabiliyorsa

nutuk'u okumayan da atatürkçü olabilir kanımca.

mesela henüz ben de okumadım tam. ama birçok okuyandan daha iyi tahlilini yapabilecek gruptayımdır kanımca. zira dönüşüm'ü okuyup böcek hikayesi sanan bir toplumuz epistemik okuma konusunda.
devamını gör...
16.
memleketin kuruluş sürecinde ne gibi sıkıntılarla uğraştığıdan, o dönemde halkın ne durumda olduğundan, elde edilen başarının nasıl büyük bir başarı olduğundan habersiz gençtir. fesli bir deliye inanma potansiyeli yüksek olan gençtir aynı zamanda..
devamını gör...
17.
25 yaşıma kadar benim de dâhil olduğum türk gencidir. üstüne üstlük nutuk okumadığım hâlde kendimi ''atatürkçü'' olarak tanımlıyordum. neyse. günlerden bir gün yolda yürürken buca belediyesinin iş bankası kültür yayınlarından ücretsiz nutuk dağıttığına denk geldim ve ben de böylece ilk nutuk'umu edinmiş oldum.

ancak, nutuk zor bir kitaptır. öyle herkesin, hele hele tarihi sıkıcı bulanların, kolay kolay okuyabileceği bir eser değildir. inkılap tarihi temeli olmayanlar hem hiç anlamaz hem de sıkıcı bulur ve ilk sayfalarda bırakır. eğer lisede inkılap tarihi dersiyle ilgiliydiyseniz (şu kelimeyi doğru yazdığımdan emin değilim, yanlışsa lütfen uyarın) işiniz bir tık daha kolay.

ben lisede inkılap tarihiyle ilgili olan ama bilgilerim pek yeterli olmayan familyadandım. dolayısıyla elime hasbelkader geçen nutuk'tan hiçbir şey anlamadan bıraktım ama bu sefer tamamen okumaya kesin kararlıydım. bu konuyu entelektüel birikimi yüksek olan dayıma açtığımda kendisi bana hacettepe üniversitesi atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi enstitüsü öğretim üyelerinin kaleme aldığı ''atatürk ve türkiye cumhuriyeti tarihi'' adlı eseri önerdi. ilk önce bunu okuduktan sonra nutuk'u anlayarak, özümseyerek okuyabildim.

dediğim gibi nutuk zor kitaptır. dışarıda ''ben nutuk okudum abi ya'' diyen insanlara da pek aldırış etmemenizi tavsiye ediyorum. eğer nutuk'u cidden anlayarak okumak istiyorsanız sizin de yukarıdaki kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. bu arada geçen zaman diliminde ben de artık kitap önerecek seviyeye geldim. dokuz eylül üniversitesi atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi enstitüsü öğretim üyesi prof. dr. kemal arı'nın iki ciltlik ''türk devrim tarihi'' kitabını öneriyorum. yine şerafettin turan'ın da aynı isimde iki ciltlik anıtsal değeri olan bir eseri var ama baya bir pahalı. eğer kafanızda hemencecik bir şablon oluşup nutuk'a geçmek istiyorsanız hacettepe'nin kitabını okumak kâfi.

fatih portakal bir ara fox tv'de her gün nutuk'tan bir pasaj okuyordu. bunun çok faydalı olduğunu düşündüm. benim de nutuk ile ilgili tuttuğum notlardan kafa sözlük'te başlıklar açıp ufak ufak anektodlar paylaşmak gibi bir projem var. hadi bakalım.
devamını gör...
18.
henüz geç kalmamış gençtir. hemen alıp okuyabilir. eğer böyle birini gördüyseniz de hemen nutuk hediye edilebilirsiniz. okuyalım, okutalım.
devamını gör...
olmaz olsun dedirten genç.
devamını gör...
normal gençtir. ben okudum boş bir kitap gibi geldi. olaylar çok yanlı anlatılmış. bunun yerine olayları daha yansız anlatan kitaplar tercih edilmelidir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"nutuk okumamış türk genci" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim